Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
28.03.2024
Studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa w ZUT | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Inżynieria chemiczna i procesowa główne przedmioty:
Nauki ścisłe stanowią przestrzeń, która pomimo swojej wielkości i tak wciąż się powiększa. Postęp technologiczny sprawia, że może się ona wydawać studnią bez dna, co oczywiście powinno być rozumiane jako atrakcyjne zarówno w aspekcie kształcenia wyższego, jak i życia zawodowego. Czy nauka posiada granice? Patrząc na dynamikę rozwoju oraz zapotrzebowanie współczesnego świata na innowacje śmiało można powiedzieć, że nie. Kierunki studiów w Szczecinie, zwłaszcza te o charakterze ścisłym, stanowią długą listę dyscyplin, z której mogą wybierać wszyscy zainteresowani nauką. Chcąc zdobyć nowoczesną wiedzę, warto zagłębić się w dziedzinę o nazwie Inżynieria chemiczna i procesowa. A jak to zrobić? To proste. Należy wybrać Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Właśnie tam wspomniany kierunek prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Założeniem kształcenia jest dogłębne poznanie aparatury stosowanej w procesach produkcyjnych substancji chemicznych. Studenci uczą się konstruować reaktory, mieszalniki, dobierać odpowiednio urządzenia, jak również projektować instalacje do oczyszczania gazów i ścieków w celu ochrony środowiska. Inżynieria chemiczna i procesowa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to szeroka wiedza, stanowiąca połączenie takich dyscyplin jak: chemia, fizyka, matematyka, biochemia, mechanika, czy inżynieria materiałowa. To również umiejętności wykorzystywania najnowszych osiągnięć z dziedziny komputerowego wspomagania projektowania procesów.
A jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: ekonomia, chemia analityczna, chemia organiczna, zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój, inżynieria środowiska, inżynieria mikrosystemów, projektowanie instalacji przemysłowych, fizykochemia roztworów, projektowanie mieszalników, inżynieria reaktorów chemicznych, numeryczna mechaników płynów. Warto podkreślić, że omawiany przez nas kierunek rozwija się i od momentu narodzin poszerzył zakres swojej działalności. Naturalnie, Inżynieria chemiczna i procesowa wciąż zajmuje się projektowaniem, budową i obsługą aparatów oraz instalacji przemysłowych, ale również projektowaniem numerycznym i modelowaniem zjawisk występujących w instalacjach przemysłowych przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi. Między innymi dlatego właśnie studenci tego kierunku otrzymują tak wiele specjalności do wyboru.
Nowoczesna Inżynieria chemiczna i procesowa „pracuje” dla wielu branż i sektorów. Odnajdziemy ją w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym, optycznym, ochronie środowiska, czy medycynie. Czy to oznacza, że obszar zatrudnienia dla absolwentów się powiększa? Jak najbardziej, tak. Osoby, które ukończyły Inżynierię chemiczną i procesową w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie znajdą zatrudnienie w zakładach przemysłu chemicznego i rafineryjnego, laboratoriach i instytucjach badawczych, zakładach budowy aparatury procesowej, przemyśle spożywczym, przemyśle farmaceutycznym, biurach projektowych, firmach konsultingowych, zakładach energetycznych. Pamiętając o tym, że omawiana przez nas dziedzina rozwija się możemy być pewni, że za kilka lat przestrzeń zawodowa rozszerzy się, a obowiązków dla absolwentów tego kierunku znacznie przybędzie.
Studia w Szczecinie to temat długi i szeroki, jak przepływająca przez miasto Odra. Pokaźny wybór kierunków kształcenia może stanowić problem. Jak to możliwe? Niektórzy kandydaci mogą mieć trudność z wyborem pośród wielu interesujących dziedzin. Jeśli ostatecznie zdecydowaliśmy się na kierunek o nazwie Inżynieria chemiczna i procesowa, to należy jeszcze podjąć decyzję o wyborze uczelni.
Paulina, studentka Inżynierii chemicznej i procesowej mówi:
„Planując studia postawiłam sobie dwa warunki. Pierwszy, aby studiować kierunek rozwojowy, nowoczesny; a drugi, żeby studiować na prestiżowej uczelni. I tak wybrałam Inżynierię chemiczną i procesową w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.”
Studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa prowadzone są przez Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zlokalizowany przy al. Piastów 42 w Szczecinie.
Kontakt:
tel. 91 449 49 64
STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje
INŻYNIERIA CHEMICZNA I PROCESOWA - ważne informacje
Absolwent kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
chemia, fizyka, matematyka, język obcy nowożytny, dowolny przedmiot
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Dla kandydatów – absolwentów tego samego kierunku studiów, podstawą kwalifikacji na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (pierwszego lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Jakie studia inżynierskie wybrać
Studia na kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa - wszystko co musisz wiedzieć
Studia inżynierskie w Szczecinie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kierunki