Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
28.03.2024
Studia na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka w ZUT | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Technologia żywności i żywienie człowieka główne przedmioty:
Żywność jest dzisiaj jednym z najczęściej poruszanych tematów, zarówno w mediach jak i w rozmowach towarzyskich. Zdawać by się mogło, że dopiero w XXI wieku ludzie zaczęli przywiązywać wagę do tego co jedzą i jak jedzą, tworząc z tego niemal ideologię, bądź poważny pomysł na życie. Sytuacja wymusiła, aby zająć się tematem od strony naukowej, aby przekazywane informacje nie były tylko plotkami, czy też pseudonaukowym poradnictwem. Żywienie to temat obszerny, który nie sprowadza się wyłącznie do dyskusji o kaloriach i zawartości glutenu. A skoro jest to poważna sprawa, to poważnie należy do niej podejść. Dla tych, którzy chcą zgłębić to zagadnienie, istnieje kierunek o nazwie Technologia żywności i żywienie człowieka w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, prowadzony na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Założeniem kształcenia jest pozyskanie szerokiej wiedzy, będącej połączeniem zagadnień z obszaru chemii żywności oraz nauk technicznych, technologicznych, żywieniowych i ekonomicznych. Studenci poznają zasady przetwarzania, utrwalania, przechowywania i kontroli jakości żywności, jak również zasady funkcjonowania rynku i marketingu produktów i usług związanych z żywnością i żywieniem człowieka. Higiena i toksykologia żywności, niebezpieczne substancje obecne w surowcach, analiza jakości żywności – to tylko niektóre elementy obszernej układanki, którą tworzy się na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: ekologia i ochrona środowiska, mikrobiologia żywności, chemia żywności, analiza i ocena jakości żywności, technologiczne projektowanie zakładów przemysłu spożywczego, chłodnictwo, technologia roślinna, surowce rzeźne, technologia mięsa, surowce rybne, technologia rybna, technologia mleczarska, mody i systemy żywieniowe w świetle fizjologii, żywienie w różnych stanach fizjologicznych, alergie pokarmowe, patogeny żywności, fizjologia człowieka. Jak widać, temat żywienia nie należy do najprostszych, stąd może dziwić obecność, między innymi w mediach, tak wielu specjalistów w tej dziedzinie. Pozostaje postawić pytanie, ile osób zabierających głos w poważnych dyskusjach rzeczywiście posiada do tego jakieś podstawy? Na szczęście, studenci omawianego przez nas kierunku takimi specjalistami zostaną.
Jak już wspomnieliśmy problematyka żywienia nie dotyczy wyłącznie pochłanianych kalorii, zawartości glutenu, czy też destrukcyjnej egzystencji cukru. Co się z tym wiąże, osoby posiadające solidny bagaż wiedzy mają szerokie możliwości zawodowe. Otóż, absolwenci kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie znajdą zatrudnienie w różnych działach przemysłu spożywczego, dystrybucji żywności, placówkach kontroli jakości i laboratoriach analizy żywności, chłodnictwie i przechowalnictwie żywności, zakładach żywienia zbiorowego. Ale to nie wszystko. Na osoby, które ukończyły ten kierunek czeka także praca w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, urzędach celnych, na statkach- przetwórniach, promach i statkach pasażerskich.
Żywienie, tak jak studia, to temat poważny. Należy wspomnieć o tym, że kierunek kształcenia taki jak Technologia żywności i żywienie człowieka nie należy do grona kierunków, które można wybrać przez przypadek, metodą losowania, bądź z powodu braku innych pomysłów. Świadomość jest niezwykle istotna. Warto, oczywiście, dobrze przemyśleć temat uczelni, w której będziemy się uczyć.
Julia, studentka Technologii żywności i żywienie człowieka mówi:
„Podchodzę do swoich studiów bardzo poważnie, nie tylko dlatego, że studiuję bardzo istotną dziedzinę. Na zajęciach spotykam się z doświadczonymi specjalistami i zdobywanie wiedzy, uczenie się od nich jest niesamowitym doświadczeniem. Studia w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to duży prestiż i powód do dumy.”
Studia na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka prowadzone są przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zlokalizowany przy ul. Królewicza 4 w Szczecinie.
Kontakt:
tel. 91 449 66 00
STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje
TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA CZŁOWIEKA - ważne informacje
Absolwent kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
biologia, matematyka, język obcy nowożytny, dowolny przedmiot
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Dla kandydatów – absolwentów tego samego kierunku studiów, podstawą kwalifikacji na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (pierwszego lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Studia na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka - wszystko co musisz wiedzieć
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kierunki