Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie rekrutacja 2020
Opracowanie zawiera zasady rekrutacji na studia w roku akademickim 2020/2021 w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. W zestawieniu znajdziesz informacje na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, przeliczniki punktów, przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie kwalifikacji, limity miejsc oraz terminy rekrutacji 2020.
UCHWAŁA NR 19/05/2019 SENATU SZKOŁY GŁÓWNEJ SŁUŻBY POŻARNICZEJ z dnia 22 maja 2019 roku w sprawie określenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposobu jej przeprowadzenia na studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w roku akademickim 2020/2021
Na podstawie art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn.zm.) w związku z § 24 ust. 1 pkt 4 i 26 Statutu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zatwierdzonego decyzją nr 145 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 sierpnia 2015 r. (Dz. Urz. MSW poz. 36), ze zmianami, zatwierdzonymi decyzją nr 108 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 sierpnia 2016 r. (Dz. Urz. MSWiA poz. 48), Senat Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, postanawia co następuje:
§ 1.
-
Ustala się warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzania na studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w roku akademickim 2020/2021, w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
-
Pozytywnie opiniuje się warunki i tryb rekrutacji kandydatów na studia pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w roku akademickim 2020/2021, w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
§2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik nr 2 do uchwały nr 19/05/2019 Senatu SGSP z dnia 22 maja 2019 r.
Warunki i tryb rekrutacji kandydatów na studia pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej na rok akademicki 2020/2021
Rozdział 1. Studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa dla strażaków w służbie kandydackiej
-
Na studia przyjmowane są wyłącznie osoby posiadające świadectwo dojrzałości.
-
Na studia przyjmowane są wyłącznie osoby, które spełniają wymagania określone w art. 28 ust. 1 i art. 112 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1313, z późn. zm.) i rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 sierpnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 101 poz. 638 z późn. zm.), to jest:
-
posiadające obywatelstwo polskie;
-
posiadające co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe;
-
niekarane za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe;
-
korzystające z pełni praw publicznych;
-
które nie przekroczyły 25 roku życia;
-
które złożyły zobowiązanie do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej po ukończeniu nauki;
-
posiadające odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną.
-
W celu przyjęcia do służby, kandydaci zdają test sprawności fizycznej oraz sprawdzian z pływania. Test sprawności fizycznej oraz sprawdzian z pływania organizowany jest przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej.
-
Od kandydatów wymaga się, aby w części pisemnej egzaminu dojrzałości przystąpili do egzaminu z przedmiotów:
-
matematyka;
-
język obcy nowożytny;
-
fizyka albo chemia, albo biologia, albo informatyka.
-
Wyniki pisemne egzaminu dojrzałości z poszczególnych przedmiotów wymienionych w ust. 4 przelicza się, przyjmując większą z dwóch liczb: 0,7•P lub 1•R, gdzie:
-
P oznacza wynik procentowy uzyskany na poziomie podstawowym;
-
R oznacza wynik procentowy uzyskany na poziomie rozszerzonym.
-
Punkty rekrutacyjne oblicza się stosując współczynniki przeliczeniowe:
-
1,0 dla matematyki;
-
0,5 dla języka obcego nowożytnego;
-
0,8 dla fizyki albo chemii, albo biologii, albo informatyki.
-
Na podstawie sumy punktów rekrutacyjnych z matematyki, języka obcego oraz fizyki albo chemii albo biologii albo informatyki tworzy się listę rankingową kandydatów.
-
Do służby kandydackiej wstępnie kwalifikowane są osoby:
-
według kolejności na liście rankingowej, aż do wypełnienia limitu miejsc dla tych osób;
-
według kolejności na liście rankingowej dla osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się, które uzyskały potwierdzone efekty uczenia się odpowiadające minimum 10% punktów ECTS przypisanych do danego programu kształcenia, aż do wypełnienia limitu miejsc dla tych osób.
-
Osoby wstępnie zakwalifikowane zostają przyjęte do służby kandydackiej po uzyskaniu zaliczenia testu sprawności fizycznej, zaliczeniu sprawdzianu z pływania i uzyskaniu pozytywnego orzeczenia właściwej komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych o posiadaniu zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej.
-
W przypadku niezaliczenia testu sprawności fizycznej lub sprawdzianu z pływania lub uzyskania negatywnego orzeczenia właściwej komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych o posiadaniu zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej, kwalifikowane i kierowane są kolejne osoby z listy rankingowej.
-
W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów rekrutacyjnych o przyjęciu do służby kandydackiej decydują lepsze wyniki testu sprawności fizycznej.
-
Warunkiem przyjęcia na studia stacjonarne pierwszego stopnia dla strażaków w służbie kandydackiej jest łączne spełnienie następujących wymogów:
-
złożenie ślubowania;
-
pozytywne ukończenie przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej;
-
immatrykulacja.
-
W stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się stosuje się postanowienia właściwej uchwały Senatu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w sprawie organizacji potwierdzania efektów uczenia się wydanej na podstawie art. 269 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1669 z późn. zm.).
-
Do osób, które ubiegają się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się, nie stosuje się postanowień ust. 5-7.
-
Liczba osób przyjętych na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie może przekraczać 10% limitu przyjęć na pierwszy rok studiów danego rodzaju studiów.
Rozdział 2. Test sprawności fizycznej i sprawdzian z pływania
1. Test sprawności fizycznej
Wymagania testu sprawności fizycznej określone są w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 672) i rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 października 2005 r. w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania okresowych profilaktycznych badań lekarskich oraz okresowej oceny sprawności fizycznej strażaka Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 261, poz. 2191 z późn. zm.).
2.Sprawdzian z pływania na dystansie 50 m
Do sprawdzianu dopuszczeni są tylko kandydaci, którzy zaliczyli test sprawności fizycznej. Czas maksymalny pokonania dystansu – 60 sek. Pływanie odbywa się na basenie o głębokości 2,25 m i rozpoczyna się wykonaniem skoku do wody.
Rozdział 3. Informacje dodatkowe
-
Wyniki uzyskane w ramach matury międzynarodowej są przeliczane zgodnie z zasadami przyjętymi dla matury uzyskanej na terytorium RP.
-
Wyniki na świadectwie maturalnym uzyskanym poza granicami Polski są przeliczane zgodnie z zasadami przyjętymi dla świadectw maturalnych uzyskanych na terytorium RP.
-
Wszelkie wątpliwości związane ze sposobem przeliczenia wyników z matury międzynarodowej na potrzeby rekrutacji w SGSP rozstrzyga Rektor-Komendant.
-
Wszelkie wątpliwości związane ze sposobem przeliczenia wyników z matury uzyskanej poza granicami Polski na potrzeby rekrutacji w SGSP rozstrzyga Rektor-Komendant.
-
Ustala się terminy składania i wykaz dokumentów:
-
terminy:
-
rozpoczęcia rekrutacji dla osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się: 2 marca 2020 r.,
-
zakończenia rekrutacji dla osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się: 27 marca 2020 r.,
-
rozpoczęcia rekrutacji: 6 kwietnia 2020 r.,
-
zakończenia rekrutacji: 29 maja 2020 r.;
-
wykaz dokumentów:
-
podanie do Rektora-Komendanta – formularz podania własnoręcznie wypełniony,
-
świadectwo dojrzałości – oryginał wydany przez szkołę,
-
dowód opłaty za postępowanie kwalifikacyjne,
-
1 kolorowa fotografia na białym tle 3,5 x 4,5 cm, podpisana imieniem i nazwiskiem,
-
zaświadczenie lekarskie stwierdzające zdolność do przystąpienia do egzaminu sprawnościowego – wystawione przez lekarza rejonowego, rodzinnego lub internistę, nie wcześniej niż 1 miesiąc przed egzaminem. Zaświadczenie należy dostarczyć w dniu egzaminu sprawnościowego,
-
kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się zobowiązany jest dołączyć do dokumentów wymaganych w postępowaniu rekrutacyjnym, decyzję w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydaną przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się.
-
Dane osobowe będą przetwarzane, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE w celu rekrutacji.
-
Terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów postępowania rekrutacyjnego określi Rektor-Komendant SGSP najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2020 r.