Zarządzanie dziedzictwem kulturowym

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym

11.03.2024

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rekutacja 2024/2025

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym w UKSW
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnymStudia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Progi punktowe na kierunek zarządzanie dziedzictwem kulturowym - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kandydaci na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek zarządzanie dziedzictwem kulturowym musieli uzyskać co najmniej 59.70 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Program studiów i przedmioty

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym główne przedmioty:

  • historia sztuki średniowiecznej
  • architektura i sztuki plastyczne
  • historia filozofii
  • różnorodność dziedzictwa kulturowego
  • muzealnictwo
  • metody badawcze w archeologii
  • antropologia kulturowa
  • socjologia kultury
  • system prawny i administracyjny ochrony zabytków w Polsce
  • sztuka starożytna

 

Zarządzanie jest nowoczesną dyscypliną, reagującą na trendy panujące we współczesnym świecie. Zarządzać można wszystkim, nawet czasem, choć niektórym wydaje się to niemożliwe z naukowego punktu widzenia. Nieprawdą jest, że dzisiejszy świat wymaga od nas wyłącznie umiejętności związanych z obecnymi realiami. Nieprawdą jest, że zarządzać można tylko tym, co jest teraz. Wreszcie, nieprawdą jest, że zarządzanie polega tylko na patrzeniu w przyszłość. Istnieje dyscyplina, w której zarządzanie polega zarówno na patrzeniu przeszłość, jak i w przyszłość. To Zarządzanie dziedzictwem kulturowym, które można odnaleźć na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest ono prowadzone na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane Umiejętności

Jest to unikatowy w skali kraju kierunek, który obejmuje zagadnienia związane z zachowaniem, objaśnianiem, prezentowaniem i wykorzystywaniem dziedzictwa kulturowego dla dobra publicznego. Kluczową koncepcją, stanowiącą podstawę tej dziedziny jest zarządzanie zmianami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi w taki sposób, aby nie powodowały one utraty wartości, które potencjalnie zawarte są w dziedzictwie kulturowym. Studenci poznają podstawy zabytkoznawstwa i konserwatorstwa, antropologię kultury, historię sztuki, archeologię, prawo, ekonomię. Rozwijają kompetencje w zakresie rozpoznawania zasobów dziedzictwa kulturowego, jego dokumentacji, analizy i wieloaspektowej oceny jego wartości społecznej.

Studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie polegają na pozyskaniu wiedzy z różnych dyscyplin oraz rozwinięciu różnych umiejętności. Program nauczania składa się z takich przedmiotów, jak: historia sztuki średniowiecznej, metody badawcze w archeologii, antropologia kulturowa, socjologia kultury, system prawny i administracyjny ochrony zabytków w Polsce, sztuka starożytna, podstawy konserwacji ogrodów i założeń zieleni, popularyzacja i promocja dziedzictwa kulturowego, historia architektury i technik budowlanych, współczesne problemy myśli konserwatorskiej, działalność oświatowa w instytucjach kultury.

Warto podkreślać, że bez poświęcania uwagi i dbania o dziedzictwo społeczność staje się wyblakła, niemalże pochodząca znikąd. Dlatego należy cieszyć się z faktu, że istnieją takie kierunki jak Zarządzanie dziedzictwem kulturowym. A jaką pracę można wykonywać po tym kierunku? Absolwenci znajdą zatrudnienie w jednostkach administracji rządowej, administracji samorządowej, instytucjach i organach Unii Europejskiej, muzeach, domach kultury, fundacjach.

Tak, jak ważne jest dbanie o dziedzictwo kulturowe tak samo ważny jest wybór odpowiedniej szkoły wyższej. Uczelnie w Warszawie to temat szeroki jak morze, ale w przypadku omawianego przez nas kierunku kształcenia nie powinniśmy mieć problemów z wyborem.

 

Jakie ma Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie opinie?

Dominika, studentka Zarządzania dziedzictwem kulturowym mówi:

„Dbanie o dziedzictwo kulturowe to nasz obowiązek. Obowiązek wszystkich, bo z jego zatraceniem zatracimy własne imię, własne korzenie. Dlatego czuję się dumna z tego, jaki kierunek studiuję i jaką pracę będą mogła potem wykonywać. Jestem dumna, że studiuję na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.”

 

Gdzie studiować kierunek zarządzanie dziedzictwem kulturowym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Studia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym prowadzone są przez Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zlokalizowany przy ul. Wóycickiego 1/3 bud. 23 w Warszawie.

Kontakt:

tel. 22 569 68 20

www.wnhs.uksw.edu.pl

 

STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Warszawie

Studia w Warszawie

 

 

ZARZĄDZANIE DZIEDZICTWEM KULTUROWYM - ważne informacje

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym studia Warszawa

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Zarządzanie dziedzictwem kulturowym:

Absolwent kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • archeologii,
  • historii sztuki Europy oraz basenu Morza Śródziemnego,
  • funkcjonowania instytucji kultury,
  • antropologii kultury,
  • analizowania zjawisk społeczno- kulturowych zachodzących w przeszłości,
  • tworzenia programów promocji turystycznej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym:

Absolwent kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie może znaleźć zatrudnienie w:

  • jednostkach administracji rządowej,
  • jednostkach administracji samorządowej,
  • instytucjach i organach Unii Europejskiej, zajmujących się europejskim dziedzictwem kulturowym,
  • wydawnictwach,
  • muzeach,
  • domach i centrach kultury,
  • fundacjach,
  • służbach i instytucjach zajmujących się ochroną i konserwacją dziedzictwa kulturowego,
  • instytucjach zajmujących się planowaniem przestrzennym i rewitalizacją obszarów zdegradowanych,
  • turystyce.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, geografia, historia, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kwalifikacja na studia stacjonarne drugiego stopnia, odbywa się w oparciu o średnią z toku studiów.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Komentarze (0)