Inżynieria bezpieczeństwa

Inżynieria bezpieczeństwa

Inżynieria bezpieczeństwa

Politechnika Świętokrzyska - kierunki studiów

Inżynieria bezpieczeństwa – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach 2021

Nie od wczoraj wiadomo, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i taką prawdę przekazuje się wszystkim od pokoleń. Naturalnie, bezpieczeństwo to niezwykle istotna sprawa, nawet na tyle, aby zająć się nim w aspekcie nauki technicznej. Na współczesnym rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie inżynierii bezpieczeństwa w zakresie nowoczesnych systemów transportowych a także nowoczesnych środków produkcji. Dokładniej rzecz ujmując, są to osoby posiadające umiejętności obejmujące organizowanie pracy, natomiast w przypadku wystąpienia zagrożeń i awarii – prawidłowego i odpowiedzialnego organizowania oraz prowadzenia wszelkich działań ratowniczych. Jeśli brzmi interesująco, to gdzie nabyć takich umiejętności? Na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Właśnie tam może znaleźć kierunek Inżynieria bezpieczeństwa, który prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Założeniem kształcenia jest zdobycie gruntownej wiedzy, która stanowi połączenie nauk technicznych i wiadomości specjalistycznych z obszaru inżynierii bezpieczeństwa, na które składają się między innymi zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa maszyn, konstrukcji, urządzeń i instalacji technicznych. Studenci rozwijają umiejętności organizowania pracy, w tym organizowania i prowadzenia działań ratowniczych oraz działań zapobiegających i ograniczających wypadki, awarie i choroby zawodowe. Uczą się wykonywać analizy bezpieczeństwa i ryzyka, kontrolować przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa, kontrolować warunki pracy i standardy bezpieczeństwa, prowadzić szkolenia, czy też prowadzić badania okoliczności wypadków i awarii. Inżynieria bezpieczeństwa na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach to kierunek prowadzony zarówno w systemie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Jakie przedmioty realizowane są w programie nauczania? Na przykład: algebra liniowa, chemia techniczna, elementy prawa gospodarczego, psychologia pracy, skutki zagrożeń chemicznych, inżynieria eksploatacji, mechanika ogólna, wytrzymałość materiałów, mechanika płynów, monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa, bezpieczeństwo transportu samochodowego, analiza ryzyka, środki bezpieczeństwa i ochrony, skutki zagrożeń biologicznych, skutki zagrożeń pożarowych.

Nacisk na bezpieczeństwo kładziony jest w każdym sektorze, a oznacza to, że miejsc pracy dla specjalistów w tym zakresie przybywa. Jak już wspomnieliśmy, studenci omawianego kierunku stają się fachowcami w przestrzeni inżynierii bezpieczeństwa w zakresie nowoczesnych systemów transportowych i środków produkcji. Dysponują oni wiedzą, która obejmuje projektowanie i monitorowanie stanu i warunków bezpieczeństwa a także analizy bezpieczeństwa i ryzyka. Równa się to z tym, że absolwenci Inżynierii bezpieczeństwa na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach mogą wykonywać obowiązki w jednostkach eksploatacyjnych transportu oraz zakładach produkcyjnych.

Studia w Kielcach oferują wiele możliwości kształcenia w najpopularniejszych dyscyplinach, a inżynieria bezpieczeństwa na pewno do tego grona należy. Ale którą uczelnię wybrać? Na jakiej podstawie zdecydować się na szkołę wyższą? Aby ułatwiać podejmowanie decyzji, warto dowiedzieć się czegoś o uczelni, która proponuje kandydatom ten kierunek.

Jakie ma Politechnika Świętokrzyska w Kielcach opinie?

Łukasz, student Inżynierii bezpieczeństwa mówi:

„Studiuję na Politechnice Świętokrzyskiej i wiem, że gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję związaną ze swoim kształceniem, to ponownie wybór padłby na tę właśnie uczelnię. Dlaczego? To bardzo dobra uczelnia. Idealne miejsce do rozwijania zainteresowań i zdobycia wysokiej jakości wykształcenia.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Inżynierię bezpieczeństwa na Politechnice Świętokrzyskiej:

Absolwent kierunku Inżynieria bezpieczeństwa na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • zjawisk i procesów fizycznych w przyrodzie,
 • opisu układów mechanicznych w stanach statystycznych i dynamicznych,
 • oceny wytrzymałości materiałów,
 • analizy ryzyka z wykorzystaniem metod statystycznych i obliczeniowych,
 • zasad gospodarki materiałowej,
 • planowania logistycznego z wykorzystaniem podstawowych zasad ekonomii,
 • organizacji i funkcjonowania systemów bezpieczeństwa,
 • postępowania w obliczu zagrożeń,
 • zasad funkcjonowania służb ratowniczych,
 • rozpoznawania i identyfikowania zagrożeń,
 • określania i przewidywania skutków zagrożeń,
 • monitorowania zagrożeń,
 • prowadzenia kontroli i audytu,
 • inżynierii bezpieczeństwa technicznego,
 • technicznych systemów zabezpieczeń.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Inżynieria bezpieczeństwa:

Absolwent kierunku Inżynieria bezpieczeństwa na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach może znaleźć zatrudnienie w:

 • jednostkach eksploatacyjnych transportu,
 • zakładach produkcyjnych.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Świętokrzyska

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa - wszystko co musisz wiedzieć

Studia inżynierskie w Kielcach

Politechnika Świętokrzyska kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Kielcach

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn

Komentarze (0)