Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
27.03.2024
Studia na kierunku biotechnologia na Politechnice Bydgoskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku biotechnologia w PBS | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Biotechnologia główne przedmioty:
Biotechnologia jest dyscypliną, która zawiera w sobie różne zagadnienia. Wśród nich wymienić można mikrobiologię, biochemię i nauki inżynieryjne. Mówiąc ogólnie, dziedzina ta skupia się na tym, jak wykorzystywać to, co żyje. Wytworami Biotechnologii są białka stosowane jako katalizatory w produkcji innych substancji lub stanowiące produkt końcowy oraz nowe transgeniczne organizmy, jak również nowe metody terapii genowej. Osiągnięcia Biotechnologii znajdują praktyczne zastosowanie głównie w medycynie, przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, chemicznym, wydobywczym oraz w rolnictwie, leśnictwie i ochronie środowiska. Jeśli chcecie zająć się tak istotną dyscypliną, zwróćcie uwagę na Biotechnologię na Politechnice Bydgoskiej, gdzie prowadzona jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Założeniem kształcenia jest przygotowanie do sprawnego poruszania się na styku technologii i współczesnych metod biologii eksperymentalnej oraz do podejmowania zadań o charakterze interdyscyplinarnym wymagających współpracy ze specjalistami z innych dziedzin. Interdyscyplinarność kierunku polega na tym, że w jego ramach omawiane są różne zagadnienia: genetyka i hodowla roślin i zwierząt, botanika, cytogenetyka, biologia komórki, mikrobiologia, fizjologia roślin i zwierząt, embriologia, biologia molekularna, biotechnologia drobnoustrojów, czy mikologia.
Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: fizyka i biofizyka, biologia komórki, chemia organiczna, anatomia i histologia zwierząt, hodowla zwierząt, biotechnologia w produkcji roślinnej, inżynieria bioprocesowa, embriologia zwierząt, inżynieria komórkowa, fizjologia roślin, mikrobiologia przemysłowa, enzymologia, aparatura procesowa, wirusologia molekularna, cytogenetyka, biotechnologia drobnoustrojów, genetyka i hodowla roślin, biotechnologia rozrodu zwierząt.
Umiejętności oraz kompetencje jakie można zdobyć studiując Biotechnologię w PB można podzielić na podstawowe i kierunkowe. Do tych pierwszych należy na przykład samodzielne planowanie i prowadzenie prac doświadczalnych, a w drugiej grupie znajdują się umiejętności dotyczące ekologicznych, społecznych i ekonomicznych aspektów biotechnologii, złożoności powiązań w ekosystemach, czy etycznych aspektów manipulacji genetycznych i komórkowych. Gdzie wykorzystać pozyskaną na studiach wiedzę? Absolwenci omawianego przez nas kierunku znajdą zatrudnienie w jednostkach zaplecza naukowo- badawczego przemysłu biotechnologicznego i przemysłów pokrewnych, laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych oraz w jednostkach projektowych zajmujących się procesami biotechnologicznymi.
„Dokąd na studia?” – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród kandydatów, zwłaszcza gdy dotyczy tak popularnego kierunku jakim jest Biotechnologia. Która uczelnia będzie najlepsza? Która szkoła wyższa zapewni najlepsze wykształcenie i start w dorosłe życie? Podobnych pytań może być znacznie więcej.
Natalia, studentka Biotechnologii mówi:
„Politechnika Bydgoska to prestiżowa i ceniona uczelnia, dlatego nauka daje bardzo wiele satysfakcji, ale też nie należy do najprostszych. Trzeba się trochę namęczyć, ale warto poważnie do tego podejść.”
Studia na kierunku biotechnologia prowadzone są przez Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej zlokalizowany przy ul. Bernardyńskiej 6 w Bygdoszczy.
Kontakt:
tel. (52) 374 9560
STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje
BIOTECHNOLOGIA - ważne informacje
Absolwent kierunku Biotechnologia na Politechnice Bydgoskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Biotechnologia na Politechnice Bydgoskiej może znaleźć zatrudnienie w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku biotechnologia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Podstawą przyjęcia na I rok studiów drugiego stopnia na kierunek biotechnologia jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia z tytułem inżyniera: a) kierunku obieralnego, b) pozostałych kierunków studiów realizowanych w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk o kulturze fizycznej lub przyporządkowanych do dyscyplin w dziedzinie nauk rolniczych; nauk medycznych i nauk o zdrowiu lub przyporządkowanych do dyscyplin naukowych: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; nauki biologiczne; nauki chemiczne; nauki o Ziemi i środowisku.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Jakie studia biologiczne i przyrodnicze wybrać
Studia na kierunku Biotechnologia - wszystko co musisz wiedzieć
Studia biologiczne i przyrodnicze w Bydgoszczy
Politechnika Bydgoska kierunki