Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Przetwórstwo tworzyw sztucznych – Politechnika Bydgoska

Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych na Politechnice Bydgoskiej to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • matematyka inżynierska
  • mechanika techniczna i płynów
  • chemia
  • termodynamika techniczna
  • fizykochemia polimerów
  • projektowanie i konstrukcja wytworów z tworzyw
  • technologie przetwórstwa tworzyw

 

Tworzywa sztuczne to dosyć szerokie określenie materiałów syntetycznych lub półsyntetycznych używanych na dużą skalę, również w życiu codziennym. Zapewniają nam bezpieczeństwo, czynią nasze życie łatwiejszym i bardziej wygodnym. Można je znaleźć w opakowaniach, ubraniach, budownictwie, wyrobach medycznych, samochodach. Dosłownie wszędzie. A skoro ich popularność jest tak bardzo szeroka, rośnie zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w przetwórstwie, sprzedaży lub doradztwie z zakresu tematyki tworzyw sztucznych. Zainteresowani tą tematyką powinni zwrócić uwagę na kierunek Przetwórstwo tworzyw sztucznych, na Politechnice Bydgoskiej, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

Jest to jedyny taki kierunek w naszym kraju, w ramach którego zajęcia teoretyczne realizowane są z kadrą PB, a praktyczne w firmach zrzeszonych w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym. Studenci poznają podstawy przetwórstwa tworzyw polimerowych, technologii wytwarzania maszyn i narzędzi do przetwórstwa tworzyw, zasady projektowania wytworów z tworzyw, technologie obróbki metali, system CAD/CAM.

 

Nabywane umiejętności

Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: matematyka inżynierska, mechanika techniczna i płynów, chemia, termodynamika techniczna, fizykochemia polimerów, projektowanie i konstrukcja wytworów z tworzyw, technologie przetwórstwa tworzyw, badanie materiałów, grafika inżynierska, recykling materiałów, organizacja procesów wytwarzania, efektywność energetyczna maszyn i procesów, systemy jakości w technikach wytwarzania, eksploatacja maszyn i narzędzi, zarządzanie projektami, technologie materiałowe, optymalizacja procesów wytwarzania, urządzenia wspomagające przetwórstwa tworzyw.

Tworzywa sztuczne to materiały organiczne, a surowcami wykorzystywanymi do ich wytwarzania są produkty naturalne, takie jak: celuloza, gaz ziemny czy ropa naftowa. Tworzywa sztuczne to materiały, których znaczenie będzie z pewnością wzrastać, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów w tej materii słabnąć nie powinno. Co za tym idzie, absolwenci Przetwórstwa tworzyw sztucznych na Politechnice Bydgoskiej znajdą zatrudnienie w firmach związanych z produkcją form wtryskowych i przetwórstwem tworzyw polimerowych, a Bydgoszcz oraz jej okolice to jedno z największych w Polsce skupisk tego typu przedsiębiorstw.

Omawiany przez nas kierunek to nowość na polskim rynku kształcenia wyższego. Jeśli jesteśmy nim zainteresowani, warto przyjrzeć się bliżej uczelni, która go oferuje.

 

Jakie ma Politechnika Bydgoska opinie?

Karol, student Przetwórstwa tworzyw sztucznych mówi:

„PB to nowoczesna uczelnia i świadczy o tym chociażby fakt, że otwiera kierunki, których nie proponuje żadna inna uczelnia w Polsce.”

 

 

STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje

Kierunki studiów w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy

 

 

PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH - ważne informacje

Przetwórstwo tworzyw sztucznych studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Przetwórstwo tworzyw sztucznych:

Absolwent kierunku Przetwórstwo tworzyw sztucznych na Politechnice Bydgoskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • maszyn do przetwórstwa tworzyw polimerowych,
  • zarządzania środowiskiem i ekologią,
  • technologii wytwarzania maszyn i narzędzi do przetwórstwa tworzyw,
  • projektowania wytworów z tworzyw,
  • technologii obróbki metali,
  • optymalizacji procesów wytwarzania.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Przetwórstwo tworzyw sztucznych:

Absolwent kierunku Przetwórstwo tworzyw sztucznych na Politechnice Bydgoskiej może znaleźć zatrudnienie w:

  • instytucjach naukowo- badawczych,
  • firmach związanych z produkcją form wtryskowych,
  • firmach związanych z przetwórstwem tworzyw polimerowych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Komentarze (0)