Elektronika i telekomunikacja

Elektronika i telekomunikacja

08.04.2024

Elektronika i telekomunikacja – Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja na Politechnice Rzeszowskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w PRZ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

Elektronika i telekomunikacja główne przedmioty:

  • matematyka
  • fizyka
  • teoria pola elektromagnetycznego
  • automatyka i sterowanie
  • obwody i sygnały
  • elementy elektroniczne
  • analogowe układy elektroniczne
  • inżynieria materiałowa
  • miernictwo elektroniczne
  • systemy pomiarowe wielkości fizycznych

 

Jak wiemy, komunikacja to podstawa. A telekomunikacja to nierozerwalny element naszej codzienności. Naturalnie, kierunek o nazwie Elektronika i telekomunikacja nie zajmuje się wykonywaniem prawidłowych połączeń telefonicznych i zasad prowadzenia rozmów, ale prawdą jest, że bez niego takie działania byłyby niemożliwe. Elektronika i telekomunikacja to zbiór zagadnień, które będą rozwijać się nieprzerwanie, zatem studia w tym kierunku stanowią dobrą inwestycję. Chcąc realizować marzenia o zdobyciu wykształcenia w stolicy Podkarpacia należy zwrócić się ku Politechnice Rzeszowskiej. Tam, Elektronika i telekomunikacja prowadzona jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy i umiejętności, niezbędnych do wdrażania i eksploatacji układów, urządzeń i systemów elektronicznych oraz systemów, sieci i usług telekomunikacyjnych. Studenci rozwijają wiedzę różnych obszarów elektroniki profesjonalnej i użytkowej, współczesnych układów i systemów telekomunikacyjnych analogowych i cyfrowych, technik informacyjno-pomiarowych, eksploatacji komputerowych systemów informacyjno-pomiarowych i przetwarzania danych oraz graficznej prezentacji wyników. Kierunek stanowi przygotowanie do prowadzenia działalności inżynierskiej w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji, zarówno w sferze produkcji, jak też szeroko pojętych usług.

 

Nabywane umiejętności

Program nauczania składa się, między innymi, z takich przedmiotów jak: matematyka, obwody i sygnały, elementy elektroniczne, analogowe układy elektroniczne, inżynieria materiałowa, miernictwo elektroniczne, systemy pomiarowe wielkości fizycznych, teoria pola elektromagnetycznego, automatyka i sterowanie, przetwarzanie sygnałów, technika cyfrowa, sieci teleinformatyczne, systemy i sieci telekomunikacyjne, telefonia komórkowa, anteny i propagacja fal radiowych, programowa obsługa aparatury elektronicznej.

Istotą nauki jest pozyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, testowania i obsługi serwisowej analogowych i cyfrowych układów, urządzeń oraz systemów elektronicznych i telekomunikacyjnych. Co robić dalej z takim bagażem wiedzy? Absolwenci Elektroniki i telekomunikacji na Politechnice Rzeszowskiej znajdą zatrudnienie w biurach projektowych i rozwojowych przedsiębiorstw, przedsiębiorstwach operatorskich sieci i usług telekomunikacyjnych, instytutach naukowo- badawczych, czy przedsiębiorstwach produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny.

Elektronika i telekomunikacja to niezwykle istotny kierunek kształcenia, dlatego często figuruje w ofertach dydaktycznych rodzimych uczelni. Na tej podstawie rodzi się kłopot z wyborem.

 

Jakie ma Politechnika Rzeszowska opinie?

Dawid, student Elektroniki i telekomunikacji mówi:

„Uważam, że nie mogłem wybrać lepiej. Politechnika Rzeszowska to bardzo dobra uczelnia, która powiększa swój zakres badań i ofertę edukacyjną dla przyszłych studentów. Warto tutaj studiować, ponieważ jest to miejsce, w którym każdy otrzyma świetne wykształcenie.”

 

Gdzie studiować kierunek elektronika i telekomunikacja na Politechnice Rzeszowskiej

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja prowadzone są przez Wydział Elektroniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej zlokalizowany przy ul. Wincentego Pola 2 w Rzeszowie.

Kontakt:

tel. 17 865 1289

https://weii.prz.edu.pl/

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Rzeszowie

Studia w Rzeszowie

 

 

ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA - ważne informacje

Elektronika i telekomunikacja studia Gdańsk

Elektronika i telekomunikacja studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Elektronikę i telekomunikację na Politechnice Rzeszowskiej:

Absolwent kierunku Elektronika i telekomunikacja na Politechnice Rzeszowskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • opisu pól elektrycznych i magnetycznych,
  • implementacji algorytmów w wybranym języku programowania i środowisku programistycznym,
  • tworzenia programów strukturalnych i obiektowych,
  • obwodów i sygnałów,
  • inżynierii materiałowej i konstrukcji urządzeń,
  • techniki bardzo wysokich częstotliwości,
  • przetwarzania sygnałów,
  • systemów i sieci telekomunikacyjnych,
  • anten i propagacji fal.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Elektronika i telekomunikacja:

Absolwent kierunku Elektronika i telekomunikacja na Politechnice Rzeszowskiej może znaleźć zatrudnienie w:

  • biurach projektowych i rozwojowych przedsiębiorstw,
  • przedsiębiorstwach operatorskich sieci i usług telekomunikacyjnych,
  • instytutach naukowo- badawczych,
  • przedsiębiorstwach produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest ocena na dyplomie ukończonych studiów wyższych; średnia ze studiów pierwszego stopnia.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Komentarze (0)