Socjologia

Socjologia

05.09.2024

Socjologia – Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie rekrutacja 2024/2025

Socjologia, według definicji encyklopedycznej, jest nauką o społeczeństwie. Możemy zatem śmiało założyć, że bada nasze zachowania, przygląda się interakcjom międzyludzkim, sprawdza nasze reakcje na konkretne bodźce i sytuacje. Pomimo tego, że badania dotyczące procesów społecznych prowadzono już w czasach Arystotelesa, to socjologia stała się dyscypliną akademicką dopiero na początku XX wieku. A jak ona wygląda dzisiaj? Czy stawia podobne pytania? Odpowiedzi należy szukać na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie, gdzie Socjologia prowadzona jest na studiach pierwszego stopnia.

Studia na kierunku socjologia w UWM
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy z obszaru socjologii, jak również wiedzy z zakresu podstaw nauk społecznych. Studenci uczą się wykonywać analizy statystyczne z pomocą informatycznych narzędzi wspomagających, realizować prace badawcze w zakresie diagnozy problemów społeczno- ekonomicznych, występujących na poziomie lokalnym i krajowym, jak również wykonywać analizy społeczne i opracowywać i wdrażać programy skierowane do różnych grup społecznych. Socjologia na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie to kierunek prowadzony wyłącznie w formie studiów stacjonarnych.

Progi punktowe na kierunek socjologia - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Kandydaci na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek socjologia musieli uzyskać co najmniej 147 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: antropologia kulturowa, demografia społeczna, ekonomia, etykieta, filozofia, logika, metodyka pracy naukowej, psychologia społeczna, dynamika zmian współczesnego społeczeństwa polskiego, historia myśli socjologicznej i myśli społecznej, metodologia nauk społecznych, polityka społeczna, statystyka, socjologia konfliktów społecznych, socjologia kultury, socjologia masowego komunikowania, socjologia organizacji, socjologia prawa, współczesne teorie socjologiczne, komunikacja interpersonalna, podstawy marketingu i badań rynkowych.

Studenci omawianego kierunku zostają wyposażeni w wiedzę, która umożliwia konstruowanie i realizację strategii rozwoju lokalnego i regionalnego przy doborze adekwatnych teorii, czynników, mechanizmów i środków finansujących. Ponadto, posiadają umiejętności współdziałania z grupami podlegającymi wykluczeniu społecznemu, jak również oceniania różnych aspektów interakcji społecznych i funkcjonowania rodziny. W jaki sposób wykorzystać tak szeroką wiedzę? Absolwenci Socjologii na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie będą mogli pracować w instytucjach samorządowych, ośrodkach pomocy społecznej, instytucjach wymiaru sprawiedliwości, zakładach resocjalizacyjnych, agencjach public relations, mediach, firmach doradztwa personalnego, instytucjach kulturalno- oświatowych, ośrodkach badań opinii społecznej, organizacjach rządowych i pozarządowych.

 

Opinie

Kierunki studiów w Olsztynie to coraz intensywniej powiększająca się przestrzeń kształcenia, w której każdy zainteresowany zdobyciem dobrego wykształcenia znajdzie coś dla siebie. Naturalnie, Socjologia wśród oferowanych dyscyplin posiada swoje miejsce. Ale w której uczelni studiować? Czy warto zwrócić uwagę na omawianą przez nas szkołę? Jakie ma Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie opinie? Ewelina, studentka Socjologii mówi:

„Cieszę się, że udało mi się zrealizować mój edukacyjny plan. Chciałam studiować w rodzinnym mieście, a także chciałam studiować na prestiżowej uczelni. Wynik był bardzo prosty. Wybrałam Uniwersytet Warmińsko- Mazurski, czyli najlepszą uczelnię w regionie.”

 

Gdzie studiować socjologię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Studia na kierunku socjologia prowadzone są przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zlokalizowany przy ul. Żołnierskiej 14 w Olsztynie.

Kontakt:

tel. (89) 524 62 88

https://wns.uwm.edu.pl/

Infolinia: 89 524 50 80

(czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00)

Mail: rekrutacja@uwm.edu.pl

 

STUDIA W OLSZTYNIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Olsztynie

Studia w Olsztynie

 

 

SOCJOLOGIA - ważne informacje

Socjologia studia

Socjologia studia online

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Socjologię na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie:

Absolwent kierunku Socjologia na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • stosowania kategorii socjologicznych do analizy społeczeństwa,
  • rozpoznawania osobliwości kultur lokalnych,
  • analizowania struktur grupowych i interakcji w grupie,
  • dynamiki zmian współczesnego społeczeństwa polskiego,
  • stosowania podstawowych metod wnioskowania statystycznego,
  • metod badań społecznych,
  • współczesnych teorii socjologicznych,
  • realizacji projektu badawczego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Socjologia:

Absolwent kierunku Socjologia na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie może znaleźć zatrudnienie w:

  • instytucjach samorządowych,
  • ośrodkach pomocy społecznej,
  • instytucjach wymiaru sprawiedliwości,
  • zakładach resocjalizacyjnych,
  • agencjach public relations,
  • mediach,
  • firmach doradztwa personalnego,
  • instytucjach kulturalno- oświatowych,
  • ośrodkach badań opinii społecznej,
  • organizacjach rządowych i pozarządowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku socjologia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

filozofia, geografia, historia, język łaciński i kultura antyczna, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Komentarze (0)