Elektrotechnika

Elektrotechnika

22.03.2024

Elektrotechnika – Politechnika Lubelska rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku elektrotechnika na Politechnice Lubelskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, kończą się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku elektrotechnika w POLLUB
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarne (zaoczne)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

Elektrotechnika główne przedmioty:

  • matematyka
  • fizyka
  • ekonomia
  • mechatronika
  • mechanika
  • metrologia
  • geometria i grafika inżynierska
  • elektrochemia
  • inżynieria materiałowa
  • teoria obwodów
  • sieci komputerowe
  • metody numeryczne

 

Elektrotechnika jest działem nauki i techniki zajmującym się podstawami teoretycznymi i zastosowaniami zjawisk fizycznych związanych z elektrycznością. Zagadnienia, które skupia w sobie elektrotechnika można podzielić na zagadnienia związane z wytwarzaniem, przesyłaniem i rozdzielaniem energii elektrycznej oraz zagadnienia związane z przetwarzaniem jej na inne rodzaje energii. Nie trudno odgadnąć, że elektrotechnika to także ciekawy i popularny kierunek kształcenia. A w której szkole wyższej można zgłębiać jej zasady? Na Politechnice Lubelskiej, gdzie Elektrotechnika prowadzona jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie praktycznych umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych, automatyki, napędu, komputerowych systemów pomiarowych oraz wytwarzania i przetwarzania energii elektrycznej w tym odnawialnych źródeł energii. Studenci przygotowują się do prowadzenia prac projektowych, badawczych i rozwojowych, a także do ubiegania się o uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich w zakresie konserwacji, remontów, obsługi i montażu urządzeń elektrycznych, oraz aparatury kontrolno- pomiarowej do 1kV. Elektrotechnika na Politechnice Lubelskiej jest kierunkiem prowadzonym zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Jakie przedmioty składają się na program nauczania kierunku Elektrotechnika? Między innymi: matematyka, fizyka, geometria i grafika inżynierska, elektrochemia, inżynieria materiałowa, teoria obwodów, sieci komputerowe, metody numeryczne, metrologia, technika światłowodowa, wprowadzenie do telekomunikacji, mechatronika, mechanika, teoria pola elektromagnetycznego, maszyny elektryczne, automatyka i regulacja automatyczna, elektroenergetyka, instalacje i oświetlenie, technika wysokich napięć, urządzenia elektryczne, technika mikroprocesorowa, ekonomika w energetyce.

Elektrotechnika na Politechnice Lubelskiej jest kierunkiem dostarczającym szerokiej wiedzy i różnorodnych umiejętności. Poprzez prowadzone specjalności oraz realizowane w toku studiów przedmioty studenci poznają zagadnienia z zakresu układów elektrycznych, analizy obwodów w stanach ustalonych i nieustalonych, projektowania i konstrukcji układów pomiarowych wielkości elektrycznych i magnetycznych, stosowania urządzeń elektronicznych i energoelektronicznych, czy też programowania mikroprocesorów. Z tak szerokim wachlarzem wiedzy absolwenci omawianego kierunku znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, biurach konstrukcyjnych, laboratoriach, zakładach przemysłowych.

 

Opinie

Lublin to niezwykle istotny ośrodek akademicki na mapie naszego kraju. Osoby zainteresowane pozyskaniem solidnego wykształcenia bez trudu znajdą dyscyplinę, w której chcieliby się rozwijać. Planując studiować Elektrotechnikę warto prześwietlić uczelnię, która oferuje ten właśnie kierunek. Jakie ma Politechnika Lubelska opinie? Wiktor, student Elektrotechniki mówi:

„Studiuję na Politechnice Lubelskiej już trzeci rok i dobrze wiem, że nie mogłem wybrać dla siebie lepszego miejsca. To uczelnia nowoczesna, która kładzie nacisk na zdobycie praktycznej wiedzy i rzeczywistych umiejętności. Jeśli ktoś zapyta mnie o to, którą uczelnię polecam do studiowania Elektrotechniki, bez wahania odpowiem, że Politechnikę Lubelską.”

 

Gdzie studiować elektrotechnikę na Politechnice Lubelskiej

Studia na kierunku elektrotechnika prowadzone są przez Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej zlokalizowany przy ul. Nadbystrzyckiej 38A w Lublinie.

Kontakt:

tel. 81 538-42-87

https://weii.pollub.pl/

 

STUDIA W LUBLINIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Lublinie

Studia w Lublinie

 

 

ELEKTROTECHNIKA - ważne informacje

Elektrotechnika studia Lublin

Elektrotechnika studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Elektrotechnikę na Politechnice Lubelskiej:

Absolwent kierunku Elektrotechnika na Politechnice Lubelskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • programowania klasycznego i obiektowego,
  • programowej obsługi urządzeń w czasie rzeczywistym,
  • czytania dokumentacji technicznej,
  • stosowania metod numerycznych,
  • tworzenia modeli obwodowych oraz ich opisu matematycznego,
  • teorii pola elektromagnetycznego,
  • posługiwania się standardowymi przyrządami pomiarowymi analogowymi i cyfrowymi,
  • zasad działania układów elektronicznych i energoelektronicznych,
  • projektowania układów mikroprocesorowych pod kątem zastosowań przemysłowych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Elektrotechnika:

Absolwent kierunku Elektrotechnika na Politechnice Lubelskiej może znaleźć zatrudnienie w:

  • biurach projektowych,
  • biurach konstrukcyjnych,
  • laboratoriach,
  • zakładach przemysłowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku elektrotechnika brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

fizyka, informatyka, matematyka, język polski, język angielski, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

O przyjęcie na studia drugiego stopnia (w zależności od kierunku studiów) mogą ubiegać się kandydaci, którzy posiadają tytuł zawodowy magistra, licencjata, inżyniera lub równorzędny lub inny dokument uprawniający do podjęcia studiów wyższych. Szczegółowych informacji udzielają wydziałowe komisje rekrutacyjne.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Lubelska

Komentarze (0)