Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

25.03.2024

Stosunki międzynarodowe – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku stosunki międzynarodowe w KUL
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
 

Program studiów i przedmioty

Stosunki międzynarodowe główne przedmioty:

  • historia filozofii
  • przedsiębiorczość
  • organizacje międzynarodowe
  • religie współczesnego świata
  • geografia polityczna i demografia
  • podstawy socjologii
  • historia stosunków międzynarodowych
  • podstawy prawa i administracji
  • komunikowanie społeczne
  • współczesne systemy polityczne
  • integracja europejska

 

Czym są stosunki międzynarodowe? Wedle encyklopedycznej definicji jest to część stosunków społecznych dotycząca wzajemnych relacji między państwami oraz innymi organizacjami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi. Mogłoby się wydawać, że takowe stosunki istniały od zawsze, ale dopiero w XX wieku szczegółowo spisano zasady, na bazie których ustanowiono równość państw we wzajemnych stosunkach. Uczestnikami tych stosunków są przede wszystkim państwa, ale mogą też być inne podmioty prawa międzynarodowego, w tym narody i organizacje międzyrządowe na czele z ONZ oraz uczestnicy życia międzynarodowego nie mający osobowości międzynarodowej, którzy odgrywają samodzielną rolę w takich stosunkach, wchodząc bezpośrednio w relacje na płaszczyźnie międzynarodowej, czyli partie polityczne, organizacje pozarządowe, czy podmioty gospodarcze. Brzmi skomplikowanie? Niewykluczone. Dlatego stosunki międzynarodowe mogą być interpretowane w co najmniej kilku wymiarach. Pierwszy wytycza relacje między uczestnikami życia międzynarodowego, drugi tworzy dziedzina wiedzy na temat tych relacji, a trzeci stanowi kierunek studiów. Odnaleźć go można w ofercie dydaktycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Stosunki międzynarodowe proponowany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zakłada pozyskanie wiedzy z zakresu nauk ekonomicznych, społecznych, prawnych i politycznych umożliwiającej poznanie oraz zrozumienie mechanizmów funkcjonowania stosunków międzynarodowych oraz gospodarki światowej. Studenci uczą się analizować problemy krajowe w perspektywie międzynarodowej, a także rozwijają umiejętności komunikowania się, negocjowania i przekonywania. Nauka stanowi przygotowanie do pracy w co najmniej kilku sektorach rynku i w ramach różnych zawodów, takich jak: pracownik służb dyplomatycznych, czy specjalista do spraw kontaktów międzynarodowych. Stosunki międzynarodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II to kierunek realizowany wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku Stosunki międzynarodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II charakteryzują się bogatym programem nauczania, na który składają się między innymi takie przedmioty jak: historia filozofii, geografia polityczna i demografia, podstawy socjologii, historia stosunków międzynarodowych, podstawy prawa i administracji, komunikowanie społeczne, współczesne systemy polityczne, integracja europejska, podstawy dyplomacji, Stolica Apostolska na arenie międzynarodowej, najnowsza historia Polski, ekonomia, międzynarodowe stosunki polityczne, organizacje międzynarodowe, religie współczesnego świata, media w systemie międzynarodowym, cywilizacja europejska, jednostka w stosunkach międzynarodowych, międzynarodowa ochrona praw człowieka, migracje międzynarodowe, Lubelszczyzna w polityce regionalnej Unii Europejskiej, stosunki transatlantyckie w XX i XXI wieku, prawo międzynarodowe publiczne.

Kompetencje pozyskane na studiach można podzielić na kilka grup. Są to kompetencje specjalistyczne, komunikacyjne, językowe, informatyczne, analityczne oraz kompetencje do samozatrudnienia. Czym są ostatnie z wymienionych? Absolwenci omawianego kierunku zostają wyposażeni w wiedzę i umiejętności z dziedziny stosunków międzynarodowych, socjologii, psychologii oraz elementów prawa pracy, marketingu i ekonomii, na fundamencie których mogą rozwijać praktyczną aktywność jako założyciele samodzielnych podmiotów i organizacji. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Stosunki międzynarodowe są kierunkiem przygotowującym do pracy w różnych sektorach rynku i różnych zawodach. Rozwijając zagadnienie należy powiedzieć, że osoby które ukończyły omawiany kierunek znajdą zatrudnienie w organizacjach międzynarodowych, dyplomacji, administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorstwach i korporacjach międzynarodowych, organizacjach pozarządowych, mediach, jak również w agencjach celnych, czy straży granicznej. Przestrzeń zawodowa może być znacznie szersza, ponieważ nie słabnie zapotrzebowanie na specjalistów dla potrzeb administracji publicznej oraz współpracujących z nią organizacji pozarządowych, a także przedsiębiorstw państwowych i prywatnych oraz organizacji międzynarodowych, a także specjalistów zdolnych do realizacji zadań w szeroko pojętej problematyce transgranicznej i transatlantyckiej.

 

Opinie

„Dokąd na studia?” Takie oraz podobne pytania zadaje sobie niejeden kandydat. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pozostać w swoim rodzinnym mieście i w nim kontynuować edukację, czy też wyjechać do innego ośrodka akademickiego. Planując studiować stosunki międzynarodowe problem rozwiązuje się sam, gdyż w Lublinie można otrzymać do tego bardzo dobre warunki. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią dla siebie uczelnię. Ale jak to zrobić? Należy dowiedzieć się czegoś więcej o interesującej nas szkole wyższej. Jakie ma Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IIopinie? Konrad, student Stosunków międzynarodowych mówi:

„KUL jest najlepszy. Koniec i kropka. To uczelnia, w której każdy czuje się dobrze, ponieważ otrzymuje możliwość zdobycia najwyższej jakości wykształcenia, pod okiem świetnych i doświadczonych wykładowców. „

 

Gdzie studiować stosunki międzynarodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Studia na kierunku stosunki międzynarodowe prowadzone są przez Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zlokalizowany przy al. Racławickich 14 w Lublinie.

Kontakt:

tel. 81-445-3521

https://www.kul.pl/aktualnosci,11044.html

 

Stosunki międzynarodowe Katolicki Uniwersytet Lubelski ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)

  • studia stacjonarne: bezpłatne

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

STUDIA W LUBLINIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Lublinie

Studia w Lublinie

 

 

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE - ważne informacje

Stosunki międzynarodowe studia Lublin

Stosunki międzynarodowe studia

Stosunki międzynarodowe studia online

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Stosunki międzynarodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim:

Absolwent kierunku Stosunki międzynarodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • interpretacji i stosowania prawa w praktyce,
  • interpretacji zjawisk ekonomicznych i procesów gospodarczych,
  • istoty procesów demograficznych,
  • analizowania i interpretowania danych statystycznych,
  • geografii politycznej i ekonomicznej,
  • międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych,
  • mechanizmów działania prawa międzynarodowego,
  • wpływu organizacji międzynarodowych na międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne,
  • zasad integracji europejskiej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Stosunki międzynarodowe:

Absolwent kierunku Stosunki międzynarodowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II może znaleźć zatrudnienie w:

  • organizacjach międzynarodowych,
  • dyplomacji,
  • administracji rządowej i samorządowej,
  • przedsiębiorstwach i korporacjach międzynarodowych,
  • organizacjach pozarządowych,
  • mediach,
  • agencjach celnych,
  • straży granicznej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

filozofia, geografia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kwalifikacja na podstawie: konkursu ocen na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

PRZEDMIOTY KWALIFIKACYJNE+

Osoby, które chcą rozpocząć studia na stosunkach międzynarodowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w roku 2024/2025, wśród przedmiotów maturalnych muszą uwzględnić jeden przedmiot spośród: filozofia, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Idź do strony uczelni

Komentarze (0)