Iberystyka

Iberystyka

Iberystyka – Uniwersytet Gdański 2021

Studia na kierunku iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku iberystyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • praktyczna nauka języka hiszpańskiego
 • dzieje i kultura Półwyspu Iberyjskiego
 • dzieje i kultura Ameryki Łacińskiej
 • wstęp do literatury iberyjskiej
 • współczesna literatura Hiszpanii
 • literatura krajów portugalskojęzycznych

 

Iberystyka jest nauką o języku hiszpańskim i portugalskim. Ten pierwszy wiedzie zdecydowany prym, ponieważ według badań już za kilkanaście lat, aż 7,5% światowej populacji będą stanowić osoby, których językiem ojczystym będzie właśnie język hiszpański. Rosnąca popularność tego języka sprawiła, że stał się on drugim językiem używanym w komunikacji międzynarodowej. Ponadto, szacuje się, że obecnie na świecie języka hiszpańskiego uczy się sześćdziesiąt milionów studentów. Chcąc się do nich zaliczać wystarczy wybrać Iberystykę, czyli kierunek oferowany przez Uniwersytet Gdański.

Kierunek Iberystyka realizowany na Uniwersytecie Gdańskim umożliwia pozyskanie wiedzy o języku, literaturze i kulturze z zakresu języka hiszpańskiego oraz rozwinięcie umiejętności wykorzystania tej wiedzy w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Studia pozwalają opanować język hiszpański na poziomie B2, a także opanować drugi język romański  (włoski, bądź portugalski) w stopniu komunikatywnym dzięki rozszerzonemu programowi nauczania. Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim jest kierunkiem prowadzonym zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Studia na kierunku Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim posiadają bogaty program kształcenia, w skład którego wchodzą między innymi takie przedmioty jak: praktyczna nauka języka hiszpańskiego, dzieje i kultura Półwyspu Iberyjskiego, dzieje i kultura Ameryki Łacińskiej, wstęp do literatury iberyjskiej, współczesna literatura Hiszpanii, literatura krajów portugalskojęzycznych, morfologia i składnia języka hiszpańskiego, myśl humanistyczna i społeczna w krajach romańskich, tłumaczenia pisemne, tłumaczenia ustne, tłumaczenia specjalistyczne, język hiszpański w dydaktyce, praktyczna nauka języka portugalskiego, literatura latynoamerykańska, elementy językoznawstwa ogólnego, metodyka nauczania języków romańskich.

Poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności służą nie tylko realizowane w planie zajęcia. Studenci mogą uczestniczyć w kołach naukowych, brać udział w wymianach studenckich, uczestniczyć w konferencjach naukowych, jak również uczestniczyć w gościnnych wykładach wybitnych humanistów z całego świata. Kształcenie na kierunku Iberystyka prowadzi przede wszystkim do zawodu tłumacza, lecz po zakończeniu nauki można pracować także w roli nauczyciela, pilota wycieczek, czy przewodnika.

Aby rozpocząć naukę na studiach najpierw należy obrać odpowiedni dla siebie kierunek kształcenia, a następnie obrać kierunek Gdańsk. Stolica województwa pomorskiego ma bardzo wiele do zaoferowania młodym ludziom pragnącym pozyskać wysokiej jakości i różnorodne wykształcenie. Skupiając uwagę na omawianej dyscyplinie warto dowiedzieć się – jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Marcelina, studentka Iberystyki mówi:

„Studiuję Iberystykę, ponieważ uwielbiam wszystko, co związane ze słoneczną Hiszpanią. A wybrałam naukę na Uniwersytecie Gdańskim, aby rozwijać zainteresowania w różny sposób, najaktywniej jak to tylko możliwe.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Iberystykę na Uniwersytecie Gdańskim:

Absolwent kierunku Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • języka hiszpańskiego i portugalskiego,
 • kultury Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej,
 • zasad tłumaczeń ustnych i pisemnych,
 • interpretacji gramatycznej dowolnego tekstu,
 • komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Iberystyka:

Absolwent kierunku Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi jako:

 • tłumacz,
 • nauczyciel,
 • przewodnik,
 • pilot wycieczek.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia filologiczne wybrać

Studia na kierunku Iberystyka - wszystko co musisz wiedzieć

Studia filologiczne w Trójmieście

Uniwersytet Gdański kierunki

Jakie są kierunki filologiczne w Gdańsku

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)