Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
05.04.2024
Studia na kierunku iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku iberystyka w UG GDAŃSK | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Iberystyka główne przedmioty:
Iberystyka jest nauką o języku hiszpańskim i portugalskim. Ten pierwszy wiedzie zdecydowany prym, ponieważ według badań już za kilkanaście lat, aż 7,5% światowej populacji będą stanowić osoby, których językiem ojczystym będzie właśnie język hiszpański. Rosnąca popularność tego języka sprawiła, że stał się on drugim językiem używanym w komunikacji międzynarodowej. Ponadto, szacuje się, że obecnie na świecie języka hiszpańskiego uczy się sześćdziesiąt milionów studentów. Chcąc się do nich zaliczać wystarczy wybrać Iberystykę, czyli kierunek oferowany przez Uniwersytet Gdański.
Kierunek Iberystyka realizowany na Uniwersytecie Gdańskim umożliwia pozyskanie wiedzy o języku, literaturze i kulturze z zakresu języka hiszpańskiego oraz rozwinięcie umiejętności wykorzystania tej wiedzy w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Studia pozwalają opanować język hiszpański na poziomie B2, a także opanować drugi język romański (włoski, bądź portugalski) w stopniu komunikatywnym dzięki rozszerzonemu programowi nauczania. Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim jest kierunkiem prowadzonym zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia na kierunku Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim posiadają bogaty program kształcenia, w skład którego wchodzą między innymi takie przedmioty jak: praktyczna nauka języka hiszpańskiego, dzieje i kultura Półwyspu Iberyjskiego, dzieje i kultura Ameryki Łacińskiej, wstęp do literatury iberyjskiej, współczesna literatura Hiszpanii, literatura krajów portugalskojęzycznych, morfologia i składnia języka hiszpańskiego, myśl humanistyczna i społeczna w krajach romańskich, tłumaczenia pisemne, tłumaczenia ustne, tłumaczenia specjalistyczne, język hiszpański w dydaktyce, praktyczna nauka języka portugalskiego, literatura latynoamerykańska, elementy językoznawstwa ogólnego, metodyka nauczania języków romańskich.
Poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności służą nie tylko realizowane w planie zajęcia. Studenci mogą uczestniczyć w kołach naukowych, brać udział w wymianach studenckich, uczestniczyć w konferencjach naukowych, jak również uczestniczyć w gościnnych wykładach wybitnych humanistów z całego świata. Kształcenie na kierunku Iberystyka prowadzi przede wszystkim do zawodu tłumacza, lecz po zakończeniu nauki można pracować także w roli nauczyciela, pilota wycieczek, czy przewodnika.
Opinie
Aby rozpocząć naukę na studiach najpierw należy obrać odpowiedni dla siebie kierunek kształcenia, a następnie obrać kierunek Gdańsk. Stolica województwa pomorskiego ma bardzo wiele do zaoferowania młodym ludziom pragnącym pozyskać wysokiej jakości i różnorodne wykształcenie. Skupiając uwagę na omawianej dyscyplinie warto dowiedzieć się – jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Marcelina, studentka Iberystyki mówi:
„Studiuję Iberystykę, ponieważ uwielbiam wszystko, co związane ze słoneczną Hiszpanią. A wybrałam naukę na Uniwersytecie Gdańskim, aby rozwijać zainteresowania w różny sposób, najaktywniej jak to tylko możliwe.”
Studia na kierunku iberystyka prowadzone są przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego zlokalizowany przy ul. Wita Stwosza 51 w Gdańsku.
Kontakt:
tel. 58 523 30 01
STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje
IBERYSTYKA - ważne informacje
Absolwent kierunku Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent kierunku Iberystyka na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi jako:
STUDIA I STOPNIA
Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Jakie studia filologiczne wybrać
Studia na kierunku Iberystyka - wszystko co musisz wiedzieć
Studia filologiczne w Trójmieście
Rozpoczynając naukę na kierunku Iberystyka, od razu zetkniecie się z wyzwaniami, takimi jak nauka specjalistycznych terminów ("nagłośnia", "głośnia", "podgłośnia") bez wcześniejszej znajomości języka. Studenci, którzy przejdą drugi rok bez poprawek, zasługują na gratulacje, a ci, którzy nie mają żadnych warunków - na ukłony. Ukończenie całych studiów bez konieczności powtarzania roku to prawdziwe osiągnięcie, godne wybrańca. Przygotujcie się na odwoływanie zajęć i egzaminów w ostatniej chwili oraz na zapowiadanie kolokwiów na tydzień przed sesją. Ilość zadań domowych może być przytłaczająca, prowadząc do frustracji i zniechęcenia. Witamy na Iberystyce na Uniwersytecie Gdańskim! Program studiów wymaga poprawy. Zdecydowanie powinno być więcej zajęć z praktycznej nauki języka hiszpańskiego (PNJH), zwłaszcza w większych grupach, gdzie studenci często mają niewiele okazji do ćwiczenia mówienia. Podobne problemy dotyczą nauki języka portugalskiego. Sesja na trzecim roku, kiedy studenci przygotowują się do obrony, jest szczególnie trudna. Czerwiec jest wypełniony zaliczeniami, kolokwiami i egzaminami, co uniemożliwia poprawę wyników między terminami. Egzamin w poniedziałek po kolokwium w piątek to brak logiki. Studia na tym kierunku mogą być wyczerpujące, często wymagają regularnych wizyt u psychologa lub psychiatry. Proszę przygotować się na intensywną i wymagającą podróż edukacyjną.
Jeśli chcecie skończyć jakieś studia, nie idźcie na iberystykę. Z ok 40-50 osób zaczynających studia kończy je jakieś 15-20. Jest to jeden z najgorszych wyników jeśli chodzi o neofilologie. Kadra nie dość że ma braki, to do tego większość nie jest w stanie nauczyć języków ani nawet zmotywować do pogłębiania wiedzy. Dużo przedmiotów "zapchajdziur", a mało interesujących tematów. Podejście kadry do studenta jest tragiczne, a na domiar złego perspektywy i umiejętności z którymi wychodzi student po skończeniu studiów są bardzo marne. Drodzy maturzyści, szukajcie dalej, tutaj nic nie znajdziecie.