Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Wymiany studenckie na UMCS
Podróże kształcą. Wiedzą o tym studenci Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, którzy mogą uczestniczyć w licznych programach wymiany akademickiej. Dzięki nim mogą nie tylko uczyć się w różnych rejonach świata, ale także nawiązywać nowe kontakty, a po ich zakończeniu wrócić z dużym bagażem wiedzy i ciekawych wspomnień.
O Erasmusie słyszał chyba każdy. To program Komisji Europejskiej, założeniem którego jest wspieranie wszystkich sektorów kształcenia i szkolenia, zwłaszcza kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, uczenia się dorosłych, pozaformalnego kształcenia się młodzieży. Pomimo tego, iż jest to projekt unijny, we wszystkich jego przedsięwzięciach uczestniczą również takie kraje jak: Islandia, Liechtenstein, Republika Macedonii Północnej, Norwegia, Serbia, Turcja i Wielka Brytania, a w niektórych jego częściach biorą także udział kraje partnerskie, wśród których wymienić można między innymi: Armenię, Białoruś, Izrael, Jordanię, czy Tunezję. Struktura programu obejmuje następujące elementy:
Akcja 1. Mobilność edukacyjna,
Akcja 2. Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk,
Akcja 3. Wsparcie w reformowaniu polityk,
Program Jean Monnet,
Sport.
Program Erasmus+ podzielony jest na dwie części: wyjazdy na studia częściowe oraz wyjazdy na praktyki zawodowe.
CEEPUS, czyli Central European Exchange Program for University Studies to środkowoeuropejski program wymiany uniwersyteckiej. Głównym jego założeniem jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Program umożliwia intensyfikację kontaktów między szkołami wyższymi krajów będących stronami porozumienia poprzez finansowanie mobilności akademickiej. W projekcie biorą udział: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Kosowo – Uniwersytet w Prisztinie.
Program stypendialny Out-Going Scholarships skierowany jest do naukowców i absolwentów z tytułem magistra, pochodzących z krajów Grupy Wyszehradzkiej V4, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Stypendium umożliwia wyjazd naukowy do uczelni i ośrodków badawczych w Albanii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Gruzji, Kosowie, Macedonii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii i Ukrainie.
Studenci UMCS mogą brać udział nie tylko w programach wymiany międzynarodowej, ale także mobilności wewnątrz kraju. Taką możliwość zapewnia istniejący od 1999 roku program MOST, zakładający naukę przez semestr lub cały rok akademicki na jednym z dwudziestu rodzimych uniwersytetów. Udział w programie jest bezpłatny i niezależny od trybu studiów.
Daje on możliwość między innymi realizacji programu studiów na uczelni innej niż macierzysta, wyboru dodatkowych zajęć dydaktycznych, nawiązania kontaktu ze specjalistami w danej dziedzinie, pracującymi na uczelni innej niż macierzysta, czy korzystania z księgozbioru innej uczelni. Uczestnikiem programu MOST może zostać student po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich, student po ukończeniu drugiego semestru studiów I stopnia, student po ukończeniu pierwszego semestru na studiach II stopnia, doktorant po ukończeniu pierwszego roku studiów doktoranckich.
A dokąd można się udać? W programie biorą udział między innymi: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie, czy Uniwersytet Wrocławski.
Oprócz powyższych projektów i programów, na fundamencie porozumień o wymianie studenckiej pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie- Skłodowskiej a uczelniami zagranicznymi możliwy jest również wyjazd na studia częściowe, czyli na semestr lub rok, do uczelni brazylijskich i tajwańskich. Tak jak w przypadku wszystkich realizowanych programów, studenci zainteresowani wyjazdem muszą złożyć odpowiednie dokumenty. Wśród nich powinno znajdować się między innymi: podanie uzasadniające chęć wyjazdu, wskazanie wybranej uczelni, zaświadczenie o wynikach w nauce, czy zaświadczenie o znajomości języka obcego.
Więcej informacji na temat wymiany studenckiej na UMCS można znaleźć na stronie internetowej uczelni.
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie