Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Uniwersytet Jagielloński może pochwalić się nie tylko bogatą historią, ale również niezliczoną rzeszą kandydatów, którzy marzą o rozpoczęciu kształcenia w tym miejscu. Popularny UJ należy do grona najchętniej wybieranych uczelni, które przyciągają prestiżem oraz szeroką ofertą dydaktyczną.
Na tej podstawie jeszcze przed otwarciem rekrutacyjnych bram, wyszukiwarki internetowe pracują nad odnalezieniem informacji na temat przebiegu procesu naboru. Uniwersytet Jagielloński rekrutacja na studia to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w przestrzeniach polskiego Internetu.
To oczywiście nikogo nie dziwi. Ale jak odnaleźć wszystkie informacje? Jak dowiedzieć się czegoś na temat obowiązujących przedmiotów kwalifikacyjnych? Gdzie sprawdzić limity przyjęć? W którym miejscu szukać informacji o ulgach rekrutacyjnych?
Rekrutacja na studia, nawet jeśli dotyczy jednej z największych uczelni, nie jest procesem trudnym, ale wywołującym spore emocje. To zrozumiałe, każdy kandydat pragnie dostać się na wymarzony kierunek i poszukuje sposobu na to, jak sprawdzić swoje szanse.
Warto pamiętać o tym, że nabór na studia złożony jest z kilku elementów, kilka czynników wpływa na powodzenie. Znaczenie mają przedmioty maturalne, w niektórych przypadkach egzaminy wstępne czy też liczba miejsc zarezerwowana dla nowych studentów. Warto prześledzić drogę do końcowego sukcesu, jak również sprawdzić, co możemy zrobić, aby była ona spokojna, a przede wszystkim skuteczna.
Dobrze wiemy, że podstawą kwalifikacji na studia są przedmioty maturalne. Jasno określone przedmioty maturalne, których zestaw uzależniony jest od wyboru konkretnego kierunku kształcenia.
W przypadku niektórych kierunków przedmioty podzielone są na grupy, co oznacza, że część kierunków wymaga od kandydatów wyników z większej liczby przedmiotów. Na przykład: w rekrutacji na kierunek Chemia przedmioty podzielone są dwie grupy. Grupę 1 stanowi przedmiot chemia, a grupę 2 stanowią przedmioty: biologia, fizyka, matematyka. Inny przykład: w rekrutacji na kierunek Informatyka przedmioty stanowią jedną grupę, w której znajduje się informatyka oraz matematyka.
Zaznaczmy, że w procesie rekrutacji w Uniwersytecie Jagiellońskim poziom podstawowy nie jest uwzględniany. Jaka może być zatem odpowiedź dla osób, które w wyszukiwarkach internetowych poszukują hasła Uniwersytet Jagielloński przelicznik punktów? Otóż, przeliczniki wyglądają następująco:
poziom rozszerzony – mnożnik 1
poziom dwujęzyczny (języki obce nowożytne) – mnożnik 4 / 3 (maksymalnie 100)
Wybierane są wyniki maturalne najkorzystniejsze dla kandydata. Następnie mnożone są przez przypisane do nich wagi. Potem wybrane wyniki przedmiotowe są sumowane i dzielone przez 2. Rezultat dzielenia zaokrąglony do drugiego miejsca po przecinku to wynik rekrutacji kandydata. Poniże przedstawiamy przykład dla wspomnianej już Chemii.
Niepodanie w systemie informacji potrzebnych do obliczenia wyniku kwalifikacji do ostatniego dnia dokonywania zgłoszeń w danej turze może skutkować uzyskaniem 0 pkt. oraz odmową przyjęcia na studia.
Sumę wyników należy podzielić przez sumę tylu największych wag z każdej grupy, ile przedmiotów z tej grupy jest branych pod uwagę zgodnie z kryteriami. Ten dzielnik pozostaje taki sam, nawet jeśli nie masz kompletu wyników.
Innymi słowy, wynik jest obliczany według poniższego wzoru:
Objaśnienie:
pi to wynik osiągnięty z danego przedmiotu i, odpowiednio przeliczony zgodnie z punktem 2;
wi to waga przypisana do danego przedmiotu;
W to suma n największych wag przedmiotów dla danych studiów, gdzie
n odpowiada uwzględnianej liczbie wyników przedmiotowych.
Czym jest próg punktowy? Otóż, jest to wynik, którego uzyskanie pozwala na przyjęcie na studia. Warto pamiętać o tym, że na wyniki na listach rankingowych mają wpływ różne czynniki, w tym między innymi zainteresowanie danym kierunkiem czy poziom trudności egzaminów maturalnych z przedmiotów branych pod uwagę na dane studia.
Warto posłużyć się kilkoma przykładami, aby przekonać się, że progi punktowe to liczby, w które w zależności od kierunku prezentują się inaczej. W ubiegłorocznej rekrutacji minimalna liczba punktów wymagana do przyjęcia na kierunek Biotechnologia wynosiła 65 punktów, na kierunek Filologia angielska – 70 punktów, na kierunek Pedagogika – 55 punktów, na kierunek Psychologia – 92 punkty, na kierunek Historia – 40 punktów, a na kierunek Informatyka analityczna – 98 punktów.
sprawdź UJ progi punktowe
Limit miejsc to liczba, która określa ile miejsc ogółem przygotowano na danym kierunku studiów. Każda propozycja kształcenia może zakładać inną liczbę nowych studentów. Dla przykładu: limit miejsc na kierunku Biochemia wynosi 60 osób, na kierunku Filologia germańska – 100 osób, na kierunku Socjologia – 120 osób, na kierunku Filozofia – 100 osób, na kierunku Informatyka stosowana – 150 osób, na kierunku Matematyka – 190 osób, a na kierunku Wiedza o teatrze – 75 osób.
sprawdź UJ limity miejsc
Olimpiady i konkursy to wydarzenia, o których warto, a nawet należy wspomnieć w procesie rekrutacji. Uczestnictwo w nich jest niezwykle cenne nie tylko dlatego, że pozwala sprawdzić wiedzę czy też wygrać nagrody, ale również dlatego, że posiadanie tytułu laureata lub finalisty pozwala otrzymać spore ulgi w wyścigu po indeks.
Co zrozumiałe, znaczenie mają konkretne olimpiady i konkursy, konkretne wydarzenia, wyszczególnione przez uczelnię, bowiem profile zawodów muszą odpowiadać profilom kierunków studiów. Na liście olimpiad i konkursów, które honorowane są przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie odnajdziemy między innymi:
Proces rekrutacji na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzony jest za pośrednictwem IRK, czyli systemu internetowej rejestracji kandydatów. System ten podpowiada jaki powinien być nasz kolejny ruch w związku z ubieganiem się o przyjęcie na studia.
System przekaże nam także wiadomość o tym, że zostaliśmy wybrani do grona osób, które znalazły się na liście zakwalifikowanych do przyjęcia. Czy można już cieszyć się z sukcesu? I tak, i nie. Ponieważ jest on już bardzo blisko, jednak nasze rekrutacyjne obowiązki się nie kończą.
Kolejnym krokiem, jaki musimy wykonać jest dostarczenie wymaganych przez uczelnię dokumentów. Nie wolno pominąć tego kroku. Nie wolno zakładać, że skoro otrzymało się informację o przyjęciu, to już nic złego nie może się wydarzyć, jak również nie wolno myśleć, że dokumenty dostarczy się później, w innym terminie lub przy innej okazji.
Należy powiedzieć to bardzo wyraźnie. Brak dostarczenia dokumentów albo dostarczenie ich w innym terminie może oznaczać wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia. O jakie dokumenty chodzi? W zestawie powinny znaleźć się między innymi: ankieta osobowa, ważny dowód osobisty lub paszport, świadectwo, dokument potwierdzający uwzględniane osiągnięcia w olimpiadzie lub konkursie.
Co jeszcze? Kandydaci na niektóre kierunki zobowiązani są do wykonania badań lekarskich, na podstawie których otrzymają zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów. Chodzi o to, że w ramach zajęć studenci mają do czynienia między innymi z odczynnikami chemicznymi, czynnikami biologicznymi w laboratoriach czy promieniowaniem laserowym.
Takie zaświadczenie muszą przedstawić kandydaci na kierunki takie jak między innymi: Biochemia, Biofizyka molekularna i komórkowa, Biotechnologia, Bioinformatyka, Biologia, Neurobiologia, Chemia, Chemia medyczna, Chemia zrównoważonego rozwoju, Biofizyka, Fizyka, Fizyka dla firm, Informatyka stosowana, Zaawansowane materiały i nanotechnologia, Elektroradiologia, Archeologia, Analityka medyczna, Ratownictwo medyczne, Kierunek lekarski czy Kierunek lekarsko- dentystyczny.