Uniwersytet Przyrodniczy (UP) w Poznaniu - rekrutacja na studia 2024/2025

Uniwersytet Przyrodniczy (UP) w Poznaniu - rekrutacja na studia 2024/2025

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UP Poznań) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Jak liczyć punkty na studia

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu to uczelnia, mogąca pochwalić się ponad stuletnią tradycją, przyciąga każdego roku kandydatów, chcących rozwijać się nie tylko w przestrzeni nauk przyrodniczych.

Czy nabór na studia jest procesem skomplikowanym? Nie. Postępowanie kwalifikacyjne nie jest niczym trudnym, jednak przebiega według jasno określonych zasad, których należy przestrzegać, aby realnie myśleć o rekrutacyjnym sukcesie.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu rekrutacja na studia to jedno z haseł, które króluje w internetowych wyszukiwarkach, bowiem zainteresowanie ofertą dydaktyczną poznańskiej uczelni jest ogromne.

Jakich jeszcze informacji poszukują kandydaci na studia? Chcą dowiedzieć się, w jaki sposób oblicza się punkty rekrutacyjne, ile osób może zostać przyjętych na pierwszy rok oraz jakie ulgi przysługują zwycięzcom olimpiad i konkursów. Na każde pytanie znamy odpowiedź.

Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu to ubieganie się o przyjęcie na kierunki funkcjonujące w ramach sześciu wydziałów. Aby dołączyć do wyścigu po indeks należy zarejestrować się w specjalnym serwisie internetowym i podążać za wskazówkami.

Nie brzmi to skomplikowanie, prawda? Owszem, ale okres naboru na studia to czas wypełniony emocjami, kiedy niecierpliwość łączy się z wątpliwościami. A jak wiemy, emocje potrafią wprowadzić sporo nieładu w najbardziej ustabilizowany porządek. Dlatego sprawdźmy, jakie narzędzia mają kandydaci do tego, aby sprawdzić jak może potoczyć się ich rekrutacyjna droga.

 

Jak liczyć punkty na studia

W procesie kwalifikacji kandydatów na wszystkie kierunki dostępne w ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu stosuje się skalę punktową w przedziale 0 – 100. Minimalna liczba punktów, uprawniająca do kwalifikacji kandydata na studia stacjonarne, wynosi 30 punktów.

Co oczywiste, podstawą są przedmioty maturalne, a właściwie jeden przedmiot, nazywany tutaj przedmiotem kierunkowym. Wyjątek stanowi nabór na kierunek Weterynaria, w którym faktycznie o kwalifikacji decydują dwa przedmioty: biologia i chemia.

Na końcową punktację składają się:

  • wynik egzaminu maturalnego lub egzaminu dojrzałości (stara matura) z wybranego przedmiotu kierunkowego (dla kierunku Weterynaria z dwóch przedmiotów) – 80% punktów,
  • wynik egzaminu maturalnego (z części pisemnej) lub egzaminu dojrzałości (z części pisemnej lub ustnej) z języka polskiego i języka obcego nowożytnego – 20% punktów.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Jak już wspomnieliśmy, końcowa punktacja złożona jest z trzech bądź czterech elementów:

1. wyniku egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu kierunkowego, przeliczonego według zasady:

  • poziom podstawowy 1% = 0,6 punktu

  • poziom rozszerzony 1% = 0,8 punktu

2. wyniku z części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym (wynik lepszy) przeliczonego według zasady:

  • 1% = 0,1 punktu,

3. wyniku z części pisemnej obowiązkowego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym (wynik lepszy) przeliczonego według zasady:

  • 1% = 0,1 punktu.

 

Progi punktowe

Czym są progi punktowe na studia? Jest to liczba punktów, którą otrzymał ostatni na liście przyjętych kandydat. Oznacza to, że zagadnienie progów punktowych odnosi się do ubiegłorocznej rekrutacji, które można traktować jako przykład bądź ciekawostkę. Zaprezentujmy jednak choć kilka przykładów. Próg punktowy na kierunek Architektura krajobrazu wyniósł 45, na Dietetykę – 47, na Informatykę stosowaną – 30, na Finanse i rachunkowość – 57, na Weterynarię – 74, a na Rolnictwo – 30.

Sprawdź UP Poznań progi punktowe

 

Limity miejsc

Limity miejsc to jedno z ważniejszych dla kandydatów zagadnień, a fraza Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu limity miejsc poszukiwana jest bardzo często w przestrzeniach polskiego Internetu. A co te limity oznaczają? Otóż mówią ile osób ma zostać przyjętych na dany kierunek.

Owszem, limity bywają zmieniane, ale i tak osoby ubiegające się o przyjęcie chcą wiedzieć ile miejsc przygotowano dla nowych studentów. Przykładowo: na kierunku Architektura krajobrazu przygotowano 60 miejsc, na kierunku Biotechnologia przygotowano 90 miejsc, na kierunku Ekonomia przygotowano 120 miejsc, na kierunku Inżynieria hydrotechniczna przygotowano 40 miejsc, na kierunku Ogrodnictwo przygotowano 60 miejsc, na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka przygotowano 90 miejsc, na kierunku Weterynaria przygotowano 120 miejsc.

Sprawdź UP Poznań limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Kandydaci na studia mają wiele pytań. Jedno z nich dotyczy tego, czy można ułatwić sobie proces ubiegania się o przyjęcie do grona studentów? Oczywiście, że tak. I tutaj przechodzimy do zagadnienia olimpiad i konkursów. Jest ono niezwykle istotne, ponieważ laureaci oraz finaliści tych wydarzeń mogą zostać przyjęci z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Jaka jest różnica między olimpiadami a konkursami? Otóż, na przyznanie maksymalnej liczby punktów przewidzianej w postępowaniu kwalifikacyjnym mogą liczyć laureaci konkursów ogólnopolskich oraz laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego.

Lista tych wydarzeń jest dość długa, a są one honorowane w naborach na konkretne kierunki. Na liście tej znajdują się między innymi: Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, Olimpiada Biologiczna, Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Chemiczna, Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Olimpiada Innowacji Technicznych, Turniej Młodych Mistrzów Techniki, konkurs „Zielone Dyplomy”.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu terminy rekrutacji to jedno z istotniejszych haseł, jakie wprowadzane jest do wyszukiwarek. Nabór na studia podzielony jest na etapy i każdy z nich prowadzony w jasno określonych ramach czasowych. Cały proces realizowany jest za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego, w którym aplikuje się na kierunki, wprowadza wyniki i niezbędne dane.

Za pośrednictwem serwisu otrzymujemy także informacje o zakończeniu naboru i jego wynikach. Jeśli dostaniemy wiadomość, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia na studia nie możemy od razu spakować walizek i wyruszyć na wakacje. Oczywiście, wiadomość ta to powód do radości, ale nie oznacza ona końca naszych rekrutacyjnych działań. Pozostało nam jeszcze postawienie kropki nad „i”. Mówiąc wprost, chodzi o złożenie wymaganych dokumentów.

Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia zobowiązani są złożyć: poświadczoną przez uczelnię kopię świadectwa dojrzałości, kopię pierwszej strony świadectwa ukończenia szkoły średniej, ankietę osobową zawierającą zdjęcie kandydata, imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji, dowód uiszczenia opłaty za legitymację studencką.

Wspomnieliśmy o tym, że każdy etap rekrutacji posiada swój czas. Dostarczenie dokumentów także. Co się stanie jeśli nie dostarczymy ich w odpowiednim terminie lub nie zrobimy tego w ogóle? Niestety, konsekwencje mogą być katastrofalne. Możemy zostać wykreśleni z listy zakwalifikowanych do przyjęcia.