Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Co roku nie brakuję chętnych do podjęcia nauki w Politechnice Poznańskiej, która może pochwalić się ponad stuletnią historią oraz nowoczesnym podejściem do kształcenia i bogatą ofertą dydaktyczną.
Co wydaje się oczywiste, wraz z nowymi kandydatami pojawiają się pytania. Każdy chce mieć pewność, że jego kwalifikacyjna misja zakończy się powodzeniem. Każdy chce utwierdzić się w przekonaniu, że ma szanse dostać się na upragniony kierunek. Niemal od chwili założenia osobistych kont w internetowym systemie, kandydaci poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Za pomocą wyszukiwarek pragną rozwiać wątpliwości. Jakie frazy wpisują? Między innymi: Politechnika Poznańska rekrutacja na studia albo Politechnika Poznańska przedmioty maturalne. Kombinacji jest całkiem sporo. Jednak zamiast szukać odpowiedzi w różnych miejscach, na dodatek nie mając pewności czy znalezione informacje pochodzą ze sprawdzonego źródła, lepiej jest przeczytać krótki, ale treściwy poradnik.
Rekrutacja na studia w Politechnice Poznańskiej nie jest procesem, który mógłby sprawiać większe kłopoty. Oczywiście, ubiegać się o przyjęcie na studia należy w oparciu o jasno określone zasady, które zostały opracowane po to, aby każdy miał równe szanse i aby nabór na studia nie był zbiorem chaotycznych ruchów, wykonywanych spontaniczne.
Rekrutację na studia zaczyna się od założenia konta w internetowym systemie rekrutacyjnym. Następnie, należy wypełnić stosowne formularze i dołączyć aktualną fotografię. To wszystko wydaje się bardzo proste, jednak kiedy do głosu dochodzą emocje, nawet najłatwiejsza rzecz wydaje się przeszkodą trudną do pokonania.
Spróbujmy zatem te emocje wyciszyć. Sprawdźmy jakimi narzędziami może przekonać się o tym, jakie mamy szanse na rozpoczęcie studiów w Politechnice Poznańskiej.
Omawianie narzędzi służących do obliczania punktów należy zacząć od tego, że podstawą rekrutacji są przedmioty maturalne. Każdy kierunek może wymagać innego zestawu przedmiotów, choć można być pewnym tego, że fundamentem w uczelni technicznej jest matematyka bądź fizyka.
Należy wspomnieć także o tym, kandydaci na niektóre kierunki muszą wykazać się nie tylko wynikami z przedmiotów, ale również konkretnymi umiejętnościami, bowiem zobligowani są do podejścia do egzaminów wstępnych. Informacja o egzaminach jest bardzo istotna, ponieważ w inny sposób punkty liczą kandydaci na kierunki bez egzaminów, a w inny sposób kandydaci na kierunki z egzaminami.
Powiedzieliśmy o tym, że sposób liczenia punktów uzależniony jest od tego, czy rekrutacja na kierunek zakłada uczestnictwo w egzaminach wstępnych. Przekłada się to na to, że kandydaci na studia w Politechnice Poznańskiej mogą skorzystać z dwóch wzorów. Pierwszy wzór odnosi się do kierunków bez egzaminów, a drugi wzór odnosi się do kierunków z egzaminami, czyli Architektury oraz Architektury wnętrz.
Pierwszy wzór wygląda następująco:
W = 0,5×JP + 0,5×JO + 2,5×M + 2×X
Drugi wzór prezentuje się jak:
W = JP + JO + 1,5× M + R
R - liczba punktów w przedziale od 0 do 500 za wynik sprawdzenia uzdolnień artystycznych,
JP - liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym,
JO - liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi pisemnego egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym; w przypadku zdawania egzaminu z dwóch języków wybierany jest wynik korzystniejszy dla kandydata (100 – w przypadku zdania języka obcego w części pisemnej na poziomie dwujęzycznym na minimum 30%),
X - liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu maturalnego z biologii, chemii, fizyki, informatyki lub geografii, a także liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi egzaminu zawodowego z dyplomu zawodowego lub zaokrąglona do liczby całkowitej średnia arytmetyczna wyników egzaminów z dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Progi punktowe na studia to informacja dotycząca tego, z jaką minimalną liczbą punktów przyjmowani byli kandydaci na określone kierunki studiów. Co zrozumiałe, każdy kierunek wyróżnia się inną liczbą, ponieważ wpływa na nią kilka czynników. W ubiegłorocznej rekrutacji minimalna liczba punktów na kierunek Architektura wyniosła 638 punktów, na kierunek Automatyka i robotyka – 726 punktów, na kierunek Budownictwo – 490 punktów, na kierunek Inżynieria materiałowa – 213,50 punktów, na kierunek Transport – 369, 50 punktów.
sprawdź Politechnika Poznańska progi punktowe
Zajmijmy się kolejną, bardzo często wpisywaną frazą do wyszukiwarek internetowych: Politechnika Poznańska limity miejsc. Czym jest limit miejsc? To po prostu liczba miejsc przygotowanych dla nowych studentów na kierunkach. Co zrozumiałe, liczby te różnią się w zależności od kierunku, jak również trybu kształcenia.
Na przykład: na kierunku Architektura w trybie stacjonarnym przygotowano 165 miejsc, na kierunku Automatyka i robotyka w trybie stacjonarnym przygotowano 285 miejsc, na kierunku Budownictwo w trybie stacjonarnym przygotowano 270 miejsc, na kierunku Energetyka w trybie niestacjonarnym przygotowano 30 miejsc, na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa i jakości w trybie niestacjonarnym przygotowano 30 miejsc, a na kierunku Elektrotechnika w trybie niestacjonarnym przygotowano 90 miejsc.
sprawdź Politechnika Poznańska limity miejsc
Olimpiady i konkursy to wydarzenia, o których warto, a nawet należy wspomnieć rozbierając na czynniki proces rekrutacji na studia. Dlaczego? Ponieważ każdy, kto może pochwalić się tytułem laureata lub finalisty otrzymuje specjalne ulgi, a nawet może zostać przyjęty z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.
Wyjątkami są kierunki Architektura oraz Architektura wnętrz, których te ulgi nie dotyczą. Na tym jednak nie koniec. Sportowcy posiadający osiągnięcia w dyscyplinach olimpijskich lub ujętych w programie Akademickich Mistrzostw Polski, ubiegający się o przyjęcie na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia, otrzymują w toku postępowania kwalifikacyjnego na poszczególne kierunki studiów dodatkowe punkty za osiągnięcia sportowe.
Rekrutacja na studia w Politechnice Poznańskiej nie jest procesem skomplikowanym, jednak wymagającym dużego skupienia i dużej dokładności. Chodzi o to, że postępowanie kwalifikacyjne złożone jest z różnych elementów i zdecydowanie nie warto zapominać o żadnym z nich.
Jeśli otrzymamy wiadomość o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia musimy wykonać jeszcze jedno, bardzo ważne zadanie, a mianowicie dostarczyć dokumenty. Nie wolno tego elementu pominąć, ani też dostarczyć dokumentów w terminie, który nam najbardziej odpowiada. Wszystko trzeba zrobić wedle obowiązującego harmonogramu. Inaczej zostaniemy wykreśleni z listy zakwalifikowanych, a cały nasz wysiłek pójdzie na marne.
Wymagane przez uczelnię dokumenty to zestaw, w którym muszą znaleźć się między innymi: podanie o przyjęcie na studia, oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego (dotyczy osób niepełnoletnich), świadectwo dojrzałości, dyplom zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe (dotyczy absolwentów techników), zaświadczenie potwierdzające status laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu, dokument tożsamości czy dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2 (kandydaci rekrutujący na kierunki prowadzone w języku angielskim).
Ponadto kandydaci na niektóre kierunki zobowiązani są do przedstawienia orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwskazań do podjęcia studiów. Takie orzeczenie, wystawiane przez lekarza medycyny pracy wymagane jest na kierunkach: Architektura, Architektura wnętrz, Budownictwo, Budownictwo zrównoważone, Inżynieria chemiczna i procesowa, Inżynieria farmaceutyczna, Inżynieria środowiska, Technologia chemiczna oraz Technologie obiegu zamkniętego.