Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Uniwersytet Śląski w Katowicach może pochwalić się bardzo bogatą i różnorodną ofertą dydaktyczną, na którą składają się kierunki od A – jak Administracja do Z – jak Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji.
Przystąpienie do kwalifikacyjnego wyścigu rodzi wiele pytań i wątpliwości, w końcu każdy kandydat liczy na pomyślne zakończenie. Emocje, jakie towarzyszą naborowi przyszłych studentów znajdują odzwierciedlenie w Internecie, w którego przestrzeniach poszukiwane są informacje na temat etapów i warunków rekrutacji.
Z racji tego, że Uniwersytet Śląski jest jedną z największych i najpopularniejszych uczelni, wyszukiwarki internetowe pracują na zwiększonych obrotach, aby pomóc zainteresowanym w uzyskaniu wiedzy. Jakich haseł poszukują? Na szczycie notowania znajduje się fraz Uniwersytet Śląski rekrutacja na studia, a tuż za nią plasują się Uniwersytet Śląski przelicznik punktów oraz Uniwersytet Śląski przedmioty maturalne.
Rekrutacji na studia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach towrzyszą emocje, ale droga do końcowego sukcesu jest jeszcze daleko i warto, aby niecierpliwość wzięła górę nad spokojem. To trudne. Dlatego poznajmy narzędzia, które pomogą odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Jak liczyć punkty na studia w Uniwersytecie Śląskim? Czy będąc laureatem olimpiady można uzyskać ulgi w rekrutacji? Jakie przedmioty brane są pod uwagę? Zacznijmy.
Uniwersytet Śląski przedmioty maturalne – od tego zaczniemy omawianie poszczególnych elementów, bowiem to przedmioty stanowią podstawę kwalifikacji.
Oczywiście, jasno określone przedmioty, które brane są pod uwagę w naborze na konkretne kierunki. Mówiąc o podstawach naboru na studia należy wspomnieć także o tym, że niektóre kierunki znajdujące się w ofercie dydaktycznej wymagają od kandydatów czegoś więcej, niż tylko przedstawienia wyników z przedmiotów, a mianowicie uczestnictwa w egzaminach wstępnych.
Do tych kierunków należą między innymi: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, Grafika, Logopedia, Muzyka w multimediach, Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej, Reżyseria czy Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia.
Podstawą przyjęcia są zatem przedmioty maturalne, a w wymienionych przypadkach przedmioty oraz wyniki egzaminów. Jeżeli kandydat nie zdawał egzaminu maturalnego z wymaganego przedmiotu lub poziomu wskazanego w kryteriach przyjęć na kierunku, może ubiegać się o przyjęcie na studia, o ile w postępowaniu brany jest pod uwagę więcej niż jeden przedmiot i kandydat posiada z niego wynik.
Z brakującego przedmiotu lub poziomu uzyskuje zerową liczbę punktów. Wyjątkiem są studia, gdzie posiadanie wyniku z danego przedmiotu lub poziomu jest wymagane na poziomie kryterium formalnego.
Jak liczymy punkty? Metody liczenia punktów może nie różnią się od siebie, ale różnice dotyczą pojęcia wagi. Aby to wyjaśnić, posłużmy się przykładami.
W rekrutacji na kierunek Psychologia brane pod uwagę są wyniki z trzech przedmiotów:
język polski: waga = 30 %
język obcy nowożytny: waga = 30 %
jeden przedmiot do wyboru: waga = 40 %
W rekrutacji na kierunek Geografia brane pod uwagę są:
geografia: waga = 50 %
język obcy nowożytny: waga = 20 %
jeden przedmiot do wyboru: waga = 30 %.
Wynik egzaminu na poziomie podstawowym mnoży się przez przelicznik 0,5, na poziomie rozszerzonym przez przelicznik 1, a następnie przez wagę przedmiotu. Jeżeli kandydat zdawał na maturze dany przedmiot na obu poziomach, pod uwagę będzie brany wynik z poziomu, który po uwzględnieniu przelicznika i wagi będzie korzystniejszy dla kandydata.
Ten sam przedmiot może być uwzględniony dwa razy w kwalifikacji, pod warunkiem, że kandydat zdawał go na dwóch różnych poziomach: podstawowym i rozszerzonym.
Uniwersytet Śląski progi punktowe to kolejna, bardzo często wyszukiwana w Internecie fraza, którą weźmiemy na tapet. Kandydaci przeczesują Internet, aby odnaleźć choć fragmentaryczne informacji na ich temat.
Tymczasem, zgodnie z przyjętymi kryteriami kwalifikacji, żaden z kierunków studiów prowadzonych w Uniwersytecie Śląskim, nie wprowadził ograniczenia w postaci wymaganych progów punktowych. Progi punktowe na studia są ustalane rokrocznie w trakcie opracowywania przez komisje rekrutacyjne list rankingowych i są niezależne od progów w latach ubiegłych.
Ich wysokość zależy bowiem między innymi od liczby kandydatów, osiągniętych przez nich w danym roku wyników egzaminu maturalnego oraz ustalonych kryteriów kwalifikacyjnych.
sprawdź UŚ progi punktowe
Limity miejsc to kolejne ciekawe zagadnienie, które warto pokrótce omówić. To liczba, która podpowiada ile osób może być przyjętych na dany kierunek studiów.
Co zrozumiałe, liczby te wyglądają różnie, ponieważ każdy kierunek planuje przyjąć inną liczbę osób. Ile miejsc przygotowano dla nowych studentów? Podajmy choć kilka przykładów. Na kierunku Architektura informacji (studia stacjonarne) przygotowano 40 miejsc, na kierunku Biotechnologia (studia stacjonarne) przygotowano 80 miejsc, na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia stacjonarne) przygotowano 120 miejsc oraz 35 miejsc (studia niestacjonarne), na kierunku Informatyka (studia stacjonarne) przygotowano 150 miejsc oraz 75 miejsc (studia niestacjonarne).
sprawdź UŚ limity miejsc
Olimpiady i konkursy to wydarzenia, w których warto brać udział. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że uczestnictwo w nich jest świetną zabawą oraz metodą sprawdzenia wiedzy i umiejętności. Także dlatego, że zwycięzcy mogą liczyć na znaczne ulgi w procesie rekrutacji na studia.
Jakie ulgi? Nawet zapewnienie sobie miejsca na studiach bez postępowania kwalifikacyjnego! Jakim sposobem pominąć postępowanie? Należy zarejestrować się w systemie IRK2, znaleźć w nim zakładkę: olimpiady i inne dokumenty dające zwolnienie z rekrutacji, a następnie wykonać trzy proste kroki: dodać dokument i uzupełnić wszystkie informacje o olimpiadzie czy konkursie oraz wgrać zaświadczenie o uzyskanym tytule w formie elektronicznej, zapisać się na wybrany kierunek studiów, wybrać odpowiednią olimpiadę lub konkurs uprawniającą do podjęcia studiów z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego, a na koniec poczekać na decyzję.
Co warto podkreślić, Uniwersytet Śląski w Katowicach docenia także sportowców. Status finalisty Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych, w dyscyplinach sportowych objętych rywalizacją sportu akademickiego, uprawnia do starania się o zwolnienie z postępowania kwalifikacyjnego na wybrane kierunki studiów. Wystarczy, że załączy się zaświadczenie wydane przez Polski Związek Sportowy, potwierdzające osiągnięcia oraz przynależność do klasy sportowej.
Każdy kandydat trzyma kciuki za pomyśle zakończenie postępowania kwalifikacyjnego. W jaki sposób dowiemy się o tym? Oczywiście za pośrednictwem konta, założonego w internetowym systemie rekrutacyjnym.
Kiedy otrzymamy tę radosną wiadomość, nie możemy od razu spakować walizek i ruszyć na wakacje. Jak to? Jeśli otrzymaliśmy informację o zakwalifikowaniu do przyjęcia, to co jeszcze zostało do zrobienia w związku z rekrutacją? Dostarczenie dokumentów.
Dostarczenie dokumentów to bardzo istotny element, który należy potraktować poważnie. Brak złożenia dokumentów albo złożenie ich z opóźnieniem może mieć dla nas opłakane konsekwencje – wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia. Należy zapamiętać: zakwalifikowany do przyjęcia to nie to samo co przyjęty na studia. Dostarczenie dokumentów traktowane jest jako potwierdzenie chęci rozpoczęcia nauki.
To postawienie kropki nad „i”. Co powinno znaleźć się w wymaganym zestawie? Między innymi: formularz ankiety osobowej ze zdjęciem, kserokopia świadectwa dojrzałości, zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady albo konkursu. Ponadto kandydaci na niektóre kierunki muszą okazać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do podjęcia studiów. Chodzi o kierunki, w ramach których studenci mogą być narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. Do grona tych kierunków należą między innymi: Chemia, Fizyka, Fizyka medyczna, Inżynieria zagrożeń środowiskowych, Technologia chemiczna czy Biotechnologia.