Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Jak liczyć punkty na studia

Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie to zagadnienie, które elektryzuje bardzo szerokie grono młodych ludzi, ponieważ lubelska uczelnia należy do największych i najpopularniejszych polskich uczelni. Ze względu na duże zainteresowanie rozpoczęciem kształcenia w głowach kandydatów rodzą się liczne pytania, związane z naborem?

Czy uda się dostać na wymarzony kierunek? Ile należy mieć punktów, aby osiągnąć swój cel? Ile osób ma być przyjętych na pierwszy rok? Spore zainteresowanie poznaniem odpowiedzi na te pytania odzwierciedla poruszenie w Internecie. UMCS rekrutacja na studia, UMCS progi punktowe, UMCS przelicznik punktów – to tylko kilka fraz, które obecnie biją rekordy ilości poszukiwań. To oczywiście zrozumiałe, ponieważ każdy kandydat chce utwierdzić się w przekonaniu, że może dostać się na wybrany kierunek.

Współcześnie prowadzony nabór na studia nie jest skomplikowanym mechanizmem, ponieważ aby zgłosić chęć nauki wystarczy zarejestrować się w specjalnie do tego przeznaczonym serwisie. Ale kiedy w grę wchodzą marzenia i poważne plany na przyszłość, nawet najprostsze działania mogą okazać karkołomną gimnastyką.

Dlatego warto zdobyć trochę wiedzy na temat rekrutacji na studia w Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej, a także poznać metody i narzędzia, dzięki którym można sprawdzić szanse na rekrutacyjny sukces. Przede wszystkim odpowiemy, że UMCS jak liczyć punkty na studia to hasło, którego nie trzeba już nerwowo poszukiwać.

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Zanim przejdziemy do zagadnienia obliczania punktów, omówmy kwestię fundamentalną. Podstawą rekrutacji na studia są przedmioty maturalne. Każdy kierunek wymaga innego, mniejszego bądź większego, zestawu przedmiotów, które bliskie są danej dyscyplinie.

Co warto podkreślić, w ofercie dydaktycznej UMCS funkcjonują kierunki, które od kandydatów wymagają czegoś więcej, niż tylko podania wyników z przedmiotów maturalnych. O czym dokładnie mowa? O egzaminach wstępnych. Dlaczego musimy o nich opowiedzieć? Ponieważ wyniki z egzaminów wpływają na sposób liczenia punktów oraz końcowy wynik kwalifikacji.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Jak już wspomnieliśmy, podstawą rekrutacji na kierunki studiów są przedmioty maturalne. Czasem są to dwa przedmioty, czasem trzy – wszystko zależy od kierunku. Stosowany wzór liczenia punktów, obowiązujący w przypadku tzw. nowej matury, zakłada następujące reguły:

poziom podstawowy – 1 % = 1 punkt,

poziom rozszerzony – 1 % = 2 punkty,

poziom dwujęzyczny (tylko dla egzaminu z języka obcego, będącego drugim językiem nauczania w klasach dwujęzycznych) przelicza się na wynik właściwy poziomowi rozszerzonemu: 1 % D = 4 / 3 % R (wynik zaokrągla się do pełnych jednostek i nie może on przekroczyć 100%).

Co warto zaznaczyć, przy przeliczaniu wyników postępowania kwalifikacyjnego pod uwagę brane są wyniki najkorzystniejsze dla kandydata.

Kandydaci mogący pochwalić się tzw. starą maturą nie korzystają z powyższego wzoru. Oceny przez nich uzyskane przeliczane są na punkty rekrutacyjne. Jeżeli kandydaci zdawali z danego przedmiotu egzamin dojrzałości zarówno w części pisemnej, jak i ustnej, uwzględniana będzie średnia z obu ocen. Rekrutacja cudzoziemców oraz osób legitymujących się maturą międzynarodową i dwujęzyczną przebiega według jeszcze innych zasad.

 

Progi punktowe

Progi punktowe na studia to zagadnienie, które należy wyjaśnić, ponieważ wiele osób nie rozumie jego znaczenia. Otóż, progi punktowe nie oznaczają liczby punktów, jakie należy uzyskać, aby dostać się na wybrany kierunek. Progi punktowe oznaczają ile punktów wystarczyło, aby zostać przyjętym.

Oznacza to, że jeśli zobaczymy jakąś tabelkę zatytułowaną „progi punktowe” i przy kierunku, którym jesteśmy zainteresowani ujrzymy, przykładowo, liczbę 65, nie oznacza to, że tyle punktów należy zebrać. Ta liczba mówi, że tyle punktów uzyskała ostatnia osoba na liście zakwalifikowanych. Poza tym zagadnienie progów punktowych dotyczy rekrutacji już przeprowadzonych. Trudno jest przewidzieć ile punktów może wystarczyć do kwalifikacji, jeśli rekrutacja nadal trwa.

sprawdź UMCS progi punktowe

 

Limity miejsc

Limity miejsc to jak najbardziej realne liczby. Limity miejsc to inaczej liczba osób, które zostaną przyjęte na dany kierunek. Co warto zaznaczyć, limity mogą się zmieniać w trakcie rekrutacji, jak również różnią się nie tylko w zależności od kierunku, ale również trybu kształcenia.

Jak to wygląda na obecną chwilę? Posłużmy się kilkoma przykładami. W przypadku studiów stacjonarnych, limit miejsc na kierunki: Biologia – 60 miejsc, Biotechnologia – 90 miejsc, Informatyka – 215 miejsc, Chemia – 170 miejsc, Kryminologia – 100 miejsc, Ekonomia – 120 miejsc, Zarządzanie – 120 miejsc, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 70 miejsc, Jazz i muzyka estradowa – 15 miejsc. W przypadku studiów niestacjonarnych, limit miejsc na kierunku: Bezpieczeństwo wewnętrzne – 50 miejsc, Finanse i rachunkowość – 120 miejsc, Pedagogika – 25 miejsc, Prawo – 60 miejsc, Ekobiznes – 35 miejsc.

sprawdź UMCS limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Kandydaci na studia powinni wiedzieć, że niektórzy z nich mogą liczyć na ulgi w procesie naboru na pierwszy rok. O kim mowa? O osobach, które mogą pochwalić się uczestnictwem w różnego rodzaju olimpiadach i konkursach.

A o jakich ulgach mówimy? Przede wszystkim o pominięciu postępowania kwalifikacyjnego. Zaznaczmy od razu bardzo wyraźnie, że te szczególne uprawnienia dotyczą wyłącznie laureatów oraz finalistów wydarzeń honorowanych przez uczelnię.

Lista olimpiad i konkursów, które wpływają na rekrutację jest bardzo długa. Na przykład: przyjęci bez postępowania kwalifikacyjnego na kierunek Biologia są laureaci i finaliści: Olimpiady Biologicznej, Olimpiady Chemicznej, Olimpiady Fizycznej oraz Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, a także laureaci: Ogólnopolskiego Konkursu Biochemicznego, organizowanego przez Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS oraz konkursu Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska – Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inne przykłady? Przyjęci bez postępowania kwalifikacyjnego na kierunek Informatyka są laureaci konkursu: Algorytmy i Struktury Danych organizowanego w ramach Akademii Programowania UMCS, a na kierunek Matematyka laureaci konkursu: Zrozum, zalicz, zostań matematykiem” organizowanego przez Instytut Matematyki UMCS.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Proces rekrutacji na studia może być stresujący. To oczywiście zrozumiałe, ponieważ stres i niepewność pojawiają się wtedy, kiedy bardzo nam na czymś zależy. A zatem kiedy otrzymamy wiadomość o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia mamy prawo do okazania olbrzymiej radości, jednak musimy pamiętać o tym, że na tym nie kończy się nasza rekrutacyjna aktywność. Jak to? Otóż, jeśli zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia, musimy wykonać jeszcze jedno zadanie, postawić kropkę nad „i”. A tym zadaniem jest dostarczenie dokumentów.

Co należy bardzo wyraźnie podkreślić, każdy etap naboru na studia posiada jasno określone ramy czasy. Etap składania dokumentów również, co oznacza, że nie wolno spóźnić się z wykonaniem tego zadania. A o jakie dokumenty chodzi? Między innymi o: uzupełniony i podpisany kwestionariusz osobowy, wydrukowany z osobistego konta kandydata w systemie, kserokopię świadectwa dojrzałości lub jego odpis oraz oryginał do wglądu, fotografię zgodną z obowiązującymi wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych czy też zaświadczenia, które potwierdzają nasze osiągnięcia w konkursach i olimpiadach.

Dla niektórych kandydatów zestaw dokumentów będzie nieco liczniejszy. Po złożeniu dokumentów w Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej otrzymają skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy. Zaświadczenie, które mają od niego otrzymać dotyczy kierunków, na których studenci mogą być narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia (między innymi: Biologia, Biotechnologia, Chemia, Wychowanie fizyczne).