Uniwersytet Przyrodniczy (UP) w Lublinie - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Przyrodniczy (UP) w Lublinie - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (UP Lublin) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Jak liczyć punkty na studia

Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie to zagadnienie skupiające uwagę wielu młodych ludzi, którzy pragną poszerzać horyzonty i rozwijać się w różnych obszarach, w tym między innymi kształtowania i ochrony środowiska życia człowieka czy technik i technologii wytwarzania żywności.

Osoby ubiegające się o przyjęcie mają tyle samo nadziei, co wątpliwości, ponieważ aby otrzymać wymarzony indeks należy rywalizować z niemałym gronem kontrkandydatów. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie jest jedną z najchętniej wybieranych uczelni o takim profilu kształcenia, o czym świadczą nie tylko statystyki, ale wyszukiwarki internetowe, które co rusz odpowiadają na pytania zainteresowanych.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie rekrutacja na studia to jedno z najczęściej poszukiwanych haseł w przestrzeni polskiego Internetu, a tuż za nim plasują się kolejne, takie jak: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przedmioty maturalne albo Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie kalkulator punktów. Na szczęście nie trzeba spędzać wielu godzin w poszukiwaniu wiedzy na temat naboru na studia. Wystarczy przeczytać niniejszy artykuł.

Współcześnie prowadzona rekrutacja na studia nie jest skomplikowanym procesem, jednak należy podejść do niej z dużym skupieniem. Rekrutacja realizowana jest na bazie jasno określonego harmonogramu, w którym każdy etap ma jasno wyznaczone miejsce.

Czy nabór na studia może być stresujący? Oczywiście, że tak – w końcu mówimy o bardzo ważnym okresie życia, który wyraźnie wpływa na dalszą przyszłość. Ale zamiast tonąć w nerwach, lepiej dowiedzieć się, jak sprawdzić swoje rekrutacyjne szanse. Jak obliczyć punkty na studia? Ile osób może zostać przyjętych? Czy będąc laureatem olimpiady, można liczyć na jakieś dodatkowe uprawnienia? Wszystkiego się dowiemy.

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Podstawą prowadzonego procesu kwalifikacyjnego w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie są oczywiście przedmioty maturalne. Rekrutacja oparta jest na wynikach maturalnych, a w ocenie konkursowej stosowane są mnożniki odnoszące się do wyników procentowych z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Co zrozumiałe, każdy kierunek może wymagać wyników z innych przedmiotów, jak również może wymagać ich więcej lub mniej. Na przykład, w procesie rekrutacji na Weterynarię znaczenie ma biologia jako przedmiot obowiązkowy oraz chemia lub fizyka lub matematyka jako przedmiot dodatkowy, a w procesie rekrutacji na Behawiorystykę zwierząt znaczenie ma język obcy nowożytny jako przedmiot obowiązkowy oraz biologia lub chemia lub fizyka lub geografia lub informatyka lub matematyka lub wiedza o społeczeństwie jako przedmiot dodatkowy.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Jak już zaznaczyliśmy, w obliczaniu końcowego rezultatu stosowane są mnożniki odnoszące się do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Wartości różnią się od siebie, a wszystko uzależnione jest od wybranego kierunku. Wykorzystajmy kilka przykładów:

Weterynaria

przedmiot obowiązkowy: biologia

poziom podstawowy – 1,0 , poziom rozszerzony – 2,0

jeden przedmiot do wyboru: chemia, fizyka, matematyka

poziom podstawowy – 1,0 , poziom rozszerzony – 2,0

Technologia żywności i żywienie człowieka

przedmiot obowiązkowy: język obcy nowożytny

poziom podstawowy – 1,3 , poziom rozszerzony – 2,0

jeden przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka

poziom podstawowy – 2,0 , poziom rozszerzony – 4,0

 

Progi punktowe

Progi punktowe na studia to istotne zagadnienie, ponieważ wiele osób nie do końca rozumie jego znaczenie. Otóż, próg punktowy to ilość punktów, które uzyskała ostatnia osoba na liście przyjętych na studia w danym roku akademickim. A zatem – i należy podkreślić to bardzo wyraźnie – nie jest to liczba punktów, jakie należy zdobyć, aby dostać się na studia.

Poza tym należy zwrócić uwagę na fakt, że progi punktowe to dane orientacyjne, które mogą łatwo ulec zmianie w zależności od poziomu wyników maturalnych uzyskanych przez kandydatów na dany kierunek. Jak to wyglądało w ubiegłorocznej rekrutacji?

sprawdź UP Lublin progi punktowe

 

Limity miejsc

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie limity miejsc – to hasło, które łatwo można odgadnąć. Chodzi o liczbę miejsc przygotowanych dla nowych studentów. Oczywiście liczby te różnią się od siebie, ponieważ kierunki przyjmują raz mniej raz więcej nowych studentów. Jak zwykle, posłużmy się kilkoma przykładami.

Na kierunku Agrobiznes (tryb stacjonarny) przygotowano 30 miejsc, na kierunku Ekonomia (tryb stacjonarny) przygotowano 60 miejsc, na kierunku Gospodarka przestrzenna (tryb stacjonarny) przygotowano 30 miejsc, na kierunku Weterynaria (tryb stacjonarny) przygotowano 150 miejsc, na kierunku Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności (tryb stacjonarny) przygotowano 30 miejsc, na kierunek Dietetyka (tryb stacjonarny) przygotowano 120 miejsc.

sprawdź UP Lublin limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Olimpiady i konkursy to temat, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Nie chodzi tylko o to, że uczestnictwo w ich rozwija, sprawdza wiedzę i umiejętności czy pozwala zdobyć bardziej lub mniej cenne nagrody.

Chodzi o to, że będąc laureatem lub finalistą konkretnych imprez, można dostać się na studia nawet z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Lista honorowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie wydarzeń jest długa. Znajdują się na niej między innymi: Olimpiada Biologiczna, Olimpiada Chemiczna, Olimpiada Matematyczna, Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, Olimpiada Wiedzy Technicznej, Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych czy Olimpiada Ochrony Środowiska.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Wyszukując frazy Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie terminy rekrutacji trafimy na informacje dotyczące poszczególnych etapów naboru na pierwszy rok studiów. Każdy z nich posiada określone ramy czasowe, aby w całym procesie panował ład, porządek, a także komfort samych kandydatów.

Przejście przez drogę kwalifikacji nie jest olbrzymim wysiłkiem, jednak na pewno jest procesem emocjonującym. Dlatego wiadomość o zakwalifikowaniu do przyjęcia wydaje się najlepszą wiadomością na świecie. Czy oznacza to, że jeśli zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia, to możemy spakować walizki i wyjechać na wakacje i wrócić dopiero na rozpoczęcie roku akademickiego? Otóż, nie.

Hasło „zakwalifikowany do przyjęcia” nie jest równe hasłu „przyjęty”. Aby tak się stało, należy wykonać jeszcze jedno rekrutacyjne zadanie. Mianowicie dostarczyć zestaw wymaganych przez uczelnię dokumentów. Czy złożenie dokumentów nie może poczekać? Nie. Czy nie można zrobić tego przy okazji? Nie. A dlaczego? Niedostarczenie dokumentów lub dostarczenie w innym terminie oznacza wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.

Co zatem powinno znaleźć się w zestawie dokumentów? Między innymi: podanie o przyjęcie na studia wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego, kserokopia świadectwa dojrzałości albo innego dokumentu lub dokumentów stanowiących podstawę ubiegania się o przyjęcie na studia, oryginał dyplomu lub zaświadczenia o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego lub laureata konkursu, wniosek o wydanie legitymacji elektronicznej (dotyczy kandydatów, którzy chcą legitymację), zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania jeździectwa wydane przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – dotyczy kandydatów na kierunek Aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana oraz Hipologia i jeździectwo, a także orzeczenie lekarskie, wystawiane przez lekarza medycyny pracy (nie dotyczy kandydatów na kierunki: Architektura krajobrazu, Ekonomia, Sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne, Turystyka i rekreacja).