Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Uniwersytet Przyrodniczywe Wrocławiu może pochwalić się szeroką ofertą dydaktyczną, przeżywa napływ kandydatów, których przybywa z każdym dniem i każdą godziną naboru.
Jak wiadomo, osoby zainteresowane podjęciem kształcenia zadają wiele pytań, aby posiadać jak najdokładniejszą wiedzę o tym, jak przebiega proces rekrutacji, jakie są jej warunki i zasady, a także ile osób razem z nimi bierze udział w rozgrywce o główną nagrodę, czyli przeczytanie swojego nazwiska na liście przyjętych.
Czy jest to proces skomplikowany? Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rekrutacja na studia to nie hasło, za którym kryje się złożona z nieliczonej liczby elementów machina, ale proces, który można przejść bez turbulencji, jeśli kierujemy się określonymi wytycznymi. Poza tym znane nam są narzędzia, dzięki którym możemy sprawdzić swoje szanse na końcowy sukces.
Rekrutacja na studia w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu to wyścig, na mecie którego czeka przyjęcie na wybrany kierunek. Architektura krajobrazu? A może Budownictwo? Weterynaria? A może jednak Inżynieria środowiska? Niezależnie od tego, który kierunek studiów jest naszym celem, warto dowiedzieć się, co można zrobić, aby okres naboru nie był czasem przepełnionym niecierpliwością i wątpliwościami. Sprawdźmy jak liczyć punkty na studia, ile osób może zostać przyjętych, jakie uprawnienia w rekrutacji mają laureaci olimpiad i konkursów.
Podstawą kwalifikacji na studia w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu są przedmioty maturalne, nazywane także przedmiotami rekrutacyjnymi. Każdy kierunek określa, jakie przedmioty brane są pod uwagę w procesie naboru. Ilość przedmiotów może być mniejsza lub większa, a wszystko zależy od konkretnej propozycji kształcenia.
Jak przeliczać punkty? Kandydaci na pierwszy rok studiów (na wszystkie kierunki z wyjątkiem: Budownictwa, Geodezji i kartografii oraz Weterynarii) mogą uzyskać z każdego przedmiotu objętego postępowaniem kwalifikacyjnym punkty, których suma jest podstawą do utworzenia listy rankingowej.
Tutaj częściami składowymi są: liczba punktów procentowych z języka obcego, liczba punktów procentowych z języka polskiego oraz liczba punktów procentowych z konkretnego przedmiotu rekrutacyjnego. Poza tym w procesie rekrutacji można zastosować wyniki egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika czy też wynik z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub z dyplomu zawodowego.
Jak wygląda zasada liczenia? 0,4 x P albo 1,0 x R, gdzie P oznacza poziom podstawowy, a R oznacza poziom rozszerzony.
W przypadku kierunków Budownictwo oraz Geodezja i kartografia należy dołożyć jeszcze liczbę punktów procentowych z matematyki zdawanej na poziomie podstawowym. W przypadku Weterynarii należy uwzględnić liczbę punktów procentowych uzyskaną na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii.
Wiemy już, że metody przeliczania punktów różnią się od siebie. Różnice te najlepiej pokazują wzory, jakie możemy zastosować. To, co stanowi pozycję stałą, to oczywiście liczba punktów, która określana jest skrótem LP.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunki z grupy pierwszej, czyli z wyjątkiem Budownictwa, Geodezji i kartografii oraz Weterynarii, mogą zastosować poniższy wzór:
LP = Jo + Jp + (10 x Pw lub 4 x KZ), gdzie:
Jo – oznacza liczbę punktów procentowych z języka obcego,
Jp – oznacza liczbę punktów procentowych z języka polskiego (dla cudzoziemców z języka ojczystego),
Pw – oznacza liczbę punktów z przedmiotu rekrutacyjnego,
KZ - liczbę punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika albo wynik z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub z dyplomu zawodowego.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na Budownictwo oraz Geodezję i kartografię mogą skorzystać z następującego wzoru:
LP = Jp + Jo + 4 x Mpp + (10 x Pw lub 4 x KZ), gdzie Mpp oznacza liczbę punktów procentowych z matematyki zdawanej na poziomie podstawowym.
A jakiego wzoru używają kandydaci na Weterynarię? LP = B + C + 0,1 x KZ, gdzie B oznacza biologię, a C oznacza chemię.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu progi punktowe to fraza, która bardzo często wpisywana jest do wyszukiwarek internetowych, dlatego warto ją omówić. Co oznacza próg punktowy na studia?
Próg punktowy to liczba punktów, jaką uzyskał ostatni na liście kandydat. W przypadku omawiania rekrutacji na studia w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu należy zaznaczyć, że uczelnia nie podaje informacji o progach punktowych. Dlaczego? Ponieważ nigdy nie są ustalane z góry, ustalane są dopiero w momencie ogłaszania pierwszych list rankingowych.
Ostatnia zakwalifikowana osoba, która mieści się w limicie miejsc wyznacza próg punktowy, a może on być po prostu różny, uzależniony od licznych czynników, w tym popularności danego kierunku.
sprawdź UPWR progi punktowe
Limity miejsc to konkretne liczby. Oznaczają one ile miejsc na danym kierunku przygotowano dla nowych studentów. Przykłady: na kierunku Bioinformatyka przygotowano 80 miejsc (studia stacjonarne) oraz 48 miejsc (studia niestacjonarne), na kierunku Biologia człowieka przygotowano 64 miejsca (studia stacjonarne) oraz 32 miejsca (studia niestacjonarne), na kierunku Zootechnika przygotowano 96 miejsc (studia stacjonarne) oraz 48 miejsc (studia niestacjonarne), na kierunku Budownictwo przygotowano 80 miejsc (studia stacjonarne) oraz 48 miejsc (studia niestacjonarne), na kierunku Gospodarka przestrzenna przygotowano 80 miejsc (studia stacjonarne) oraz 64 miejsca (studia niestacjonarne), a na kierunku Biotechnologia przygotowano 112 miejsc (studia stacjonarne) oraz 64 miejsca (studia niestacjonarne).
sprawdź UPWR limity miejsc
Olimpiady i konkursy to kolejny element rekrutacyjnej układanki, który wymaga szczegółowego wyjaśnienia. Dlaczego warto brać udział w tego typu zawodach? Nie tylko dlatego, że mogą być świetną zabawą i okazją do sprawdzenia wiedzy i umiejętności. Mogą być także podstawą do uzyskania konkretnych ulg w procesie rekrutacji na studia.
Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego mogą nawet zostać przyjęci na pierwszy rok studiów z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.
Mówiąc konkretnej, na kierunek Weterynaria w trybie stacjonarnym z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego będą przyjmowani laureaci i finaliści pierwszych pięciu miejsc stopnia centralnego ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej i Chemicznej oraz międzynarodowej Olimpiady Biologicznej i Chemicznej, natomiast laureaci pierwszych trzech miejsc stopnia centralnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – blok tematyczny weterynaria, również będą przyjmowani z pominięciem postępowania, ale pod warunkiem zdanego egzaminu maturalnego z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym na minimum 30% z każdego z tych przedmiotów.
Co oczywiste, sukcesy w olimpiadach i konkursach honorowane są także na inne kierunki. Lista zawodów jest całkiem długa, a znajdują się na niej między innymi: Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żywności, Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości czy Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
Co należy zrobić, kiedy nasza droga w stronę studiowania zakończy się pomyślnie i otrzymamy wiadomość o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia? Oczywiście, ucieszyć się, a potem przygotować się do kolejnego rekrutacyjnego zadania. Jak to? Czy otrzymana informacja nie oznacza zakończenia procedury? Nie. Hasło zakwalifikowany do przyjęcia nie oznacza tego samego, co przyjęty na studia.
Aby tak się stało należy wykonać jeszcze jeden ruch, postawić kropkę nad „i”. Czyli? Dostarczyć wymagane przez uczelnię dokumenty. O jakie dokumenty chodzi? Między innymi o: wydrukowane podanie z systemu internetowego, dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej, dowód osobisty (do wglądu), kserokopię świadectwa maturalnego i oryginał do wglądu.
O czym należy szczególnie pamiętać? Każdy etap rekrutacji posiada jasno określone ramy czasowe, których należy przestrzegać. Niedostarczenie dokumentów albo dostarczenie ich po terminie może mieć dla nas opłakane skutki. Jakie? Wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.