Uniwersytet Wrocławski (UWR) - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Wrocławski (UWR) - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Wrocławski (UWR) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Uniwersytet Wrocławski. Jak liczyć punkty na studia

Uniwersytet Wrocławski to jedna z największych i najprężniej funkcjonujących polskich uczelni cieszy się olbrzymią popularnością, która wynika między innymi z bardzo bogatej i różnorodnej oferty dydaktycznej, w której kierunek dla siebie odnajdą kandydaci o różnych zainteresowaniach i planach na przyszłość.

Kandydaci, oprócz zainteresowań i planów na przyszłość, mają nadzieję – że uda im się dostać na wymarzone studia, jak również wątpliwości – bo konkurencja w wyścigu po indeks jest duża. Mieszanka nadziei, wątpliwości oraz licznych pytań znajduje odzwierciedlenie w wyszukiwarkach internetowych, które poszukują dla kandydatów odpowiedzi na nurtujące problemy.

Gdybyśmy zdecydowali się na opracowanie listy najczęściej wpisywanych fraz, okazałoby się, że wysokie pozycje zajmują między innymi: Uniwersytet Wrocławski przedmioty maturalne oraz Uniwersytet Wrocławski przelicznik punktów. To bardzo wyraźny sygnał, że chętnych do rozpoczęcia nauki w październiku jest bardzo wielu.

Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że razem z nami o przyjęcie na studia ubiega się niemała grupa osób, nie warto udzielać głosu emocjom. Wystarczy dowiedzieć się, jakie narzędzia mogą sprawić, że poczujemy się pewniej. Wystarczy sprawdzić, jaką metodą obliczyć punkty rekrutacyjne oraz ile osób zostanie przyjętych na pierwszy rok studiów. Uniwersytet Wrocławski rekrutacja na studia to hasło, ale zwiastujące wyłącznie sukces!

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, należy powiedzieć o tym, że podstawą rekrutacji na studia w Uniwersytecie Wrocławskim są przedmioty maturalne. Oczywiście, jasno określone przedmioty, których może być więcej lub mniej, a wszystko uzależnione jest od konkretnych kierunków.

Posłużmy się przykładem i niechaj to będzie kierunek Administracja. Przedmioty, które brane są pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym na ten kierunek podzielone są na trzy grupy: przedmiot 1, przedmiot 2, język obcy nowożytny. W grupie o nazwie przedmiot 1 znajdują się dwa przedmioty, z których wybieramy jeden główny (historia, matematyka), w grupie o nazwie przedmiot 2 znajduje się więcej przedmiotów, z których również wybieramy jeden (wiedza o społeczeństwie, język polski, geografia, historia (jeśli w przedmiocie 1 została wybrana matematyka), matematyka (jeśli w przedmiocie 1 została wybrana historia), a w grupie o nazwie język obcy nowożytny- co oczywiste wskazujemy język, który zdawaliśmy.

Każdy przedmiot posiada współczynnik dla poziomu podstawowego i poziomu rozszerzonego.

Przedmiot 1: poziom podstawowy – 0,5 , poziom rozszerzony – 1

Przedmiot 2: poziom podstawowy – 0,25 , poziom rozszerzony – 0,5

Język obcy nowożytny: poziom podstawowy – 0,2 , poziom rozszerzony – 0,4.

Wynik egzaminu maturalnego, wyrażony jako liczba uzyskanych procentów, pomnożony będzie przez odpowiedni współczynnik. Co istotne, jeśli egzamin z danego przedmiotu zdawany był na dwóch poziomach, pod uwagę brany jest wynik korzystniejszy.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Jak już zdążyliśmy zaznaczyć, istotą naszej operacji są odpowiednio dobrane współczynniki. Całość działań opiera się na następującym wzorze:

Liczba punktów rekrutacyjnych = procentowy wynik z matury x współczynnik dla danego poziomu.

Przykładowo:

  • jeśli otrzymaliśmy 80 % z matematyki na poziomie podstawowym, a współczynnik dla matematyki na poziomie podstawowym wynosi 0,5 , liczymy: 80 x 0,5 = 40 punktów rekrutacyjnych,

  • jeśli otrzymaliśmy 60 % z matematyki na poziomie rozszerzonym, a współczynnik dla matematyki na poziomie rozszerzonym wynosi 1 , liczymy: 60 x 1 = 60 punktów rekrutacyjnych.

 

Progi punktowe

Zagadnienie progów punktowych warto wyjaśnić, ponieważ wiele osób poszukuje informacji na ich temat. Progi punktowe na studia – i należy to wyraźnie zaznaczyć – nie są liczbą punktów, które należy uzyskać, aby dostać się na dany kierunek studiów. Jest to liczba, która w danej rekrutacji, pozwoliła zająć ostatnie miejsce na liście przyjętych.

Rzeczą najważniejszą jest jednak to, że Uniwersytet Wrocławski nie określa minimalnych progów punktowych. Progi te znane są dopiero po zakończeniu naboru na studia, bowiem zależą między innymi od ilości kandydatów na dany kierunek. W ubiegłorocznej rekrutacji wyglądało to między innymi tak: Administracja – 72,1, Chemia i toksykologia sądowa – 154,2, Geografia – 49,6, Historia – 66,5, Prawo – 136,5. Potraktujmy te liczby jednak jako ciekawostki.

sprawdź UWR progi punktowe

 

Limity miejsc

Uniwersytet Wrocławski limity miejsc to hasło, które bez trudu można w prosty sposób wyjaśnić. Limity miejsc to mówiąc najprościej ilość miejsc przygotowanych dla nowych studentów na kierunkach studiów czy też limit osób, które mają zostać przyjęte. Jakie limity zakłada tegoroczna rekrutacja? Wszystko zależy od kierunku.

Na przykład: na kierunku Administracja przygotowano 200 miejsc, na kierunku Biologia przygotowano 80 miejsc, na kierunku Chemia medyczna przygotowano 120 miejsc, na kierunku Ekonomia przygotowano 170 miejsc, na kierunku Etnologia i antropologia kulturowa przygotowano 80 miejsc, na kierunku Pedagogika przygotowano 180 miejsc, na kierunku Prawo przygotowano 230 miejsc, na kierunku Psychologia przygotowano 110 miejsc.

sprawdź UWR limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Olimpiady i konkursy to wydarzenia, w których warto brać udział nie tylko dlatego, że można sprawdzić swoją wiedzę i konkurować z innymi pasjonatami ulubionej dyscypliny, ale również dlatego, że osiągane sukcesy pozwalają otrzymać ulgi i specjalne uprawnienia w rekrutacji, a nawet – i ma to miejsce w Uniwersytecie Wrocławskim – zostać całkowicie zwolnionym z postępowania kwalifikacyjnego, jak również z opłaty rekrutacyjnej.

Co wydaje się zrozumiałe, pod uwagę brane są konkretne olimpiady i konkursy, honorowane w rekrutacji na konkretne kierunki, jak również z proponowanych korzyści mogą skorzystać finaliści i laureaci. Lista olimpiad i konkursów jest bardzo długa, a znajdują się na niej między innymi: Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej, Krajowy Turniej Młodych Fizyków, Olimpiada Literatury i Języka Polskiego, Olimpiada Wiedzy o Regionie i Przedsiębiorczości, Olimpiada Informatyczna czy Olimpiada Lingwistyki Matematycznej.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Rekrutacja na studia może być procesem stresującym, bo przecież każdemu kandydatowi zależy na tym, aby dostać się na wymarzony kierunek. Co jest najgorsze? Oczekiwanie na wyniki. Jeśli otrzymamy wiadomość o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia, to w pierwszej kolejności powinniśmy pochwalić się wspaniała nowiną, ale potem zadać sobie pytanie: co dalej? Jak to dalej? Czy nie można spakować walizek i wyjechać na wakacje? Otóż, nie.

Zakwalifikowanie do przyjęcia nie jest równe przyjęciu na studia. Aby tak się stało należy wykonać jeszcze jedno rekrutacyjne zadanie, a mianowicie dostarczyć dokumenty. A czy nie można zrobić tego później? Nie! Należy wyraźnie zaznaczyć, że niedostarczenie dokumentów albo dostarczenie ich w innym terminie może mieć fatalne konsekwencje – wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.

Co zatem powinno znaleźć się w zestawie dokumentów? Między innymi: podanie o przyjęcie na studia wydrukowane z internetowego systemu rekrutacyjnego, kserokopię świadectwa dojrzałości czy zaświadczenie o posiadanym tytule finalisty lub laureata olimpiady bądź konkursu.