Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Artykuł archiwalny
Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Jakość powietrza to coraz poważniejszy problem, na temat którego toczą się głośne dyskusje. Pomimo zaawansowanej wiedzy, świadomości społecznej oraz podejmowanych działań i tak obserwuje się przekroczenia norm jakości powietrza, które dotyczą przede wszystkim obszarów zurbanizowanych. Co wydaje się oczywiste, każdemu zależy na czystym powietrzu, dlatego cieszą regulacje prawne i podejmowane na ich podstawie działania ograniczające emisję pochodzenia energetycznego i przemysłowego, jednak przyczyniają się one jedynie do zmian udziału poszczególnych sektorów w ogólnej wielkości niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Co zatem robić? Przede wszystkim wykształcić specjalistów przygotowanych do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Tych specjalistów kształci Politechnika Krakowska, na kierunku Inżynieria czystego powietrza.
Kształcenie na kierunku Inżynieria czystego powietrza na Politechnice Krakowskiej umożliwia pozyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie identyfikacji rodzaju i źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza, efektywnego wykorzystywania osiągnięć technicznych i rozwiązań systemowych w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza, rozprzestrzeniania się i transportu zanieczyszczeń w powietrzu, czy metod i technik prowadzenia monitoringu jakości powietrza. Studenci zaznajamiają się z zagadnieniami meteorologii, inżynierii wiatrowej, kształtowania mikroklimatu pomieszczeń, jak również efektywności energetycznej budynków, procesów przemysłowych i transportu oraz oceny skali zagrożeń i wpływu zmian klimatycznych oraz zanieczyszczenia powietrza na środowisko i zdrowie człowieka.
Studia na kierunku Inżynieria czystego powietrza na Politechnice Krakowskiej charakteryzują się bogatym programem nauczania, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:
Jak przedstawiają się perspektywy zawodowe? Absolwenci studiów na kierunku Inżynieria czystego powietrza na Politechnice Krakowskiej będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w jednostkach samorządu terytorialnego, administracji państwowej, firmach projektowych, eksploatacyjnych i wykonawczych, zakładach produkcyjnych, jednostkach prowadzących monitoring oraz oceny jakości powietrza, placówkach naukowych.
Inżynieria czystego powietrza to kierunek wyjątkowy. Dostępny jest w ofercie edukacyjnej jednej uczelni, która na dodatek realizuje go we współpracy aż trzech wydziałów. Czy warto studiować właśnie w niej? Jakie ma Politechnika Krakowska opinie? Malwina, studentka Inżynierii czystego powietrza mówi:
„Politechnika Krakowska otwiera kierunki, które stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie współczesnego rynku oraz potrzeby nas wszystkich, ponieważ na czystości powietrza powinno zależeć każdemu. Tylko tutaj można wykształcić się w zakresie coraz bardziej palącego problemu, problemu z którym mierzy się każdy z nas.”
Absolwent kierunku Inżynieria czystego powietrza na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent kierunku Inżynieria czystego powietrza na Politechnice Krakowskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki