Fizjoterapia

Fizjoterapia

22.03.2024

Fizjoterapia – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach rekrutacja 2024/2025

Śmiało można powiedzieć, że początki fizjoterapii sięgają początków ludzkości. Co zrozumiałe, w czasach kiedy nie istniała medycyna, a o zawodzie fizjoterapeuty nikomu się nawet nie śniło, to i tak radzono sobie z bólem na rozmaite sposoby, na przykład rozcierając bolące mięśnie. Przeszukując historię fizjoterapii można odnaleźć zapisy wskazujące, że już w starożytności uczono gimnastyki leczniczej, a nawet nastawiano skrzywienia kręgosłupa. Co ciekawe, techniki różnego rodzaju masaży stosowane są do dzisiaj. Współczesna fizjoterapia nie jest ciekawostką, czy dodatkiem do medycyny, tylko istotnym pierwiastkiem w dochodzeniu pacjenta do zdrowia. Jest także kierunkiem studiów, który odnaleźć można w katalogu edukacyjnym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Studia na kierunku fizjoterapia w ŚUM
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Fizjoterapia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach umożliwia pozyskanie wiedzy, na którą składają się zagadnienia z zakresu nauk o zdrowiu, nauk medycznych, jak również nauk o kulturze fizycznej i nauk społecznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z anatomią, ergonomią, kinezyterapią, czy metodyką nauczania ruchu. Ponadto, uczestniczą w zajęciach dotyczących fizjologii, patologii ogólnej, czy diagnostyki funkcjonalnej.

Progi punktowe na kierunek fizjoterapia - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Kandydaci na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek fizjoterapia musieli uzyskać co najmniej 89 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Program kształcenia na kierunku Fizjoterapia opracowany jest w taki sposób, aby pozyskać obszerną wiedzę, liczne umiejętności praktyczne oraz kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Realizując zajęcia studenci zdobywają wiedzę z zakresu dyscypliny naukowej nauk o zdrowiu, ale również poszerzają wiedzę ogólną i specjalistyczną w zakresie nauk medycznych i nauk o kulturze fizycznej, czy nauk społecznych. Uczą się jak wykonywać zabiegi z zakresu kinezyterapii, jak wykonywać zabiegi z zakresu fizykoterapii i masażu leczniczego, jak również w jaki sposób wykorzystywać różne formy aktywności w nauczaniu ruchów oraz planowaniu i kontrolowaniu procesu opanowywania umiejętności ruchowych.

Absolwenci studiów na kierunku Fizjoterapia wyróżniają się wykształceniem, dzięki któremu mogą pracować w szpitalach, publicznych i prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, firmach zajmujących się sprzętem rehabilitacyjnym, ośrodkach sportowych.

 

Program studiów i przedmioty

Fizjoterapia główne przedmioty:

  • genetyka,
  • socjologia,
  • zdrowie publiczne,
  • psychopatologia,
  • medycyna fizykalna,
  • psychologia,
  • fizjoprofilaktyka i promocja zdrowia,
  • biofizyka,
  • biologia medyczna,
  • fizjoterapia ogólna,
  • kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu,
  • demografia i epidemiologia,
  • masaż,
  • kinezyterapia,
  • zaopatrzenie ortopedyczne,
  • aktywna rehabilitacja,
  • reumatologia

 

Nabywane umiejętności

Studenci Fizjoterapii Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach nabywają umiejętności między innymi w zakresie wykonywania ćwiczeń leczniczych, wykonywania zasadniczych zabiegów manualnych, wykonywania zabiegów fizykalnych, jak również wykonywania podstawowych form masażu leczniczego. Ponadto, nabywają umiejętności w zakresie udzielania porad na temat działań profilaktyczno- zdrowotnych, kierowania i realizowania zajęć zdrowotnych, rekreacyjnych i sportowych, dokonywania oceny stanu funkcjonalnego pacjenta, obsługi sprzętu i specjalistycznej aparatury diagnostyczno- pomiarowej.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Absolwenci studiów na kierunku Fizjoterapia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w szpitalach, publicznych i prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, placówkach sportowych, gabinetach odnowy biologicznej, uzdrowiskach, ośrodkach Wellness i Spa, domach opieki społecznej, firmach zajmujących się sprzętem rehabilitacyjnym.

 

Opinie

Kierunki studiów w Katowicach to bardzo długa lista dziedzin, a Fizjoterapia zajmuje na niej istotne miejsce, zatem należy wiedzieć o niej jak najwięcej zanim rozpocznie się naukę. Gdzie studiować? Która uczelnia będzie dla nas najlepsza? Aby wybrać najlepiej wystarczy upewnić się, otrzymując odpowiedź na pytanie: jakie ma Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach opinie? Wiktor, student Fizjoterapii mówi:

„Studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym otwierają mnóstwo możliwości zawodowych. Dzięki świetnemu wykształceniu można pracować w różnych miejscach, od szpitali po kluby sportowe. „

 

Gdzie studiować fizjoterapię na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Studia na kierunku fizjoterapia prowadzone są przez Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zlokalizowany przy ul. Medyków 12 w Katowicach.

Kontakt:

tel. 32 2088300

www.sum.edu.pl/pl/wydział-nauk-o-zdrowiu-w-katowicach

 

Fizjoterapia Śląski Uniwersytet Medyczny limity miejsc - rekrutacja 2023/2024

  • studia stacjonarne jednolite magisterskie: 168
  • studia niestacjonarne jednolite magisterskie: 72

 

Fizjoterapia Śląski Uniwersytet Medyczny ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)

  • studia stacjonarne: bezpłatne
  • studia niestacjonarne: 8000 zł

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Fizjoterapię na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach:

Absolwent kierunku Fizjoterapia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • budowy anatomicznej człowieka i funkcjonowania poszczególnych jego układów,
  • genetycznych podstaw patologii rozwoju narządów i układów,
  • procesów metabolicznych na poziomie komórkowym, narządowym i ustrojowym zachodzących w spoczynku i w wysiłku fizycznym,
  • psychologicznego, pedagogicznego oraz socjologicznego kontekstu niepełnosprawności,
  • zasad promocji zdrowia i zdrowego stylu życia,
  • kierowania i realizowania zajęć zdrowotnych, rekreacyjnych i sportowych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Fizjoterapia:

Absolwent kierunku Fizjoterapia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • szpitalach,
  • publicznych i prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych,
  • placówkach sportowych,
  • gabinetach odnowy biologicznej,
  • uzdrowiskach,
  • ośrodkach Wellness i Spa,
  • domach opieki społecznej,
  • firmach zajmujących się sprzętem rehabilitacyjnym.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

W procesie rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku fizjoterapia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

PRZEDMIOTY KWALIFIKACYJNE+

Osoby, które chcą rozpocząć studia na kierunku fizjoterapia, podczas rekrutacji 2024/2025 muszą wykazać się wynikami z jednego przedmiotu maturalnego spośród: biologii, chemii, fizyki lub matematyki.

Idź do strony uczelni

Komentarze (5)

alicja s odpowiedz

Sporo zajęć praktycznych, teoria wykładana naprawdę solidnie. Nie ma pustych przebiegów, zajęcia są prowadzone rzetelne i kompleksowo. SUM to najlepsza uczelnia medyczna.

kamilksy odpowiedz

Najgorsze było się nauczyć tych wszystkich mięśni, układów przepływu energii i limfy, ale jak już człowiek ogarnął, to zajęcia praktyczne były już prościzną. Można powiedzieć, że to mój najlepszy kierunek, cieszę się, że się zdecydowałem.

ulex odpowiedz

Kierunek trudny, sporo ćwiczeń z układu kostnego i mięśniowego człowieka, ale jak najbardziej możliwość założenia odpowiedniego gabinetu po 5 latach kusi. Sporo dodatkowych zajęć, wykładów z anatomii. Cieszę się, że mam już papierek, choć nauki było sporo.

rotka odpowiedz

100/100

pendolino odpowiedz

Uniwerek najlepszy na moje czasy! Jestem zadowolony z laboratoriów, ćwiczeń, sporo można się dowiedzieć!