Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
05.11.2024
Pojazdy samochodowe, według obowiązującego kodeksu drogowego, to pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. To także kierunek studiów prowadzony przez Politechnikę Krakowską, który może pochwalić się długą historią i rosnącą popularnością wśród kandydatów. Skąd spore zainteresowanie? Przede wszystkim dlatego, że kierunek ten kształci fachowców i specjalistów, przede wszystkim w zakresie konstruowania, badania i eksploatacji pojazdów samochodowych i źródeł ich napędu.
Studia na kierunku pojazdy samochodowe w PK | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Pojazdy samochodowe na Politechnice Krakowskiej umożliwia pozyskanie wiedzy między innymi z zakresu konstrukcji i technologii produkcji pojazdów samochodowych i ich podzespołów, nowoczesnych metod diagnozowania pojazdów, nowatorskich rozwiązań środków transportu. Studenci zaznajamiają się z zagadnieniami dotyczącymi automatyki i robotyki, elektroniki i elektrotechniki, konstrukcji maszyn i wytrzymałości materiałów, czy też metod obliczeniowych stosowanych w analizie problemów zużycia energii, termodynamice, czy wymianie ciepła. Ponadto, poznają metody projektowania procesów technologicznych, metody badania pojazdów samochodowych, a także zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu pojazdów samochodowych i bezpieczeństwem transportu.
Progi punktowe na kierunek pojazdy samochodowe - Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Kandydaci na Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek pojazdy samochodowe musieli uzyskać co najmniej 87 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.
Sprawdź progi na Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Pojazdy samochodowe główne przedmioty:
Studenci kierunku Pojazdy samochodowe nabywają licznych umiejętności. Jakie są to umiejętności? Między innymi w zakresie posługiwania się rysunkiem technicznym, przeprowadzania analizy wytrzymałościowej i zmęczeniowej konstrukcji, wykonywania analizy przepływowo- cieplnej, stosowania układów elektrycznych i elektronicznych do sterowania elementami maszyn i procesami inżynierii mechanicznej.
Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i uzyskaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Pojazdy samochodowe na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w serwisach samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów, firmach transportowych, biurach projektowo- konstrukcyjnych, ośrodkach badawczo- rozwojowych.
Kierunki studiów w Krakowie tworzą długą listę interesujących dyscyplin. Na tej liście odnaleźć można kierunek, który powinien zainteresować każdego sympatyka motoryzacji oraz wszystkich tych, którzy planują pracować w branży motoryzacyjnej, bądź transportowej. Tym kierunkiem jest oczywiście kierunek Pojazdy samochodowe, który oferuje omawiana przez nas uczelnia. Jakie ma Politechnika Krakowska opinie? Łukasz, student Pojazdów samochodowych mówi:
„Szukałem kierunku, który odpowiada moim zainteresowaniom oraz planom na przyszłość. Idealną propozycję znalazłem na Politechnice Krakowskiej. Pojazdy samochodowe to kierunek ciekawy i przede wszystkim praktyczny, dający wybór ścieżki specjalizacyjnej. Każdy, kogo interesuje budowa samochodów powinien studiować właśnie tutaj.”
Studia na kierunku pojazdy samochodowe prowadzone są przez Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej zlokalizowany przy al. Jana Pawła II 37 w Krakowie.
Kontakt:
tel. 12 628 36 01
Absolwent kierunku Pojazdy samochodowe na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent kierunku Pojazdy samochodowe na Politechnice Krakowskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku pojazdy samochodowe brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Komisja Rekrutacyjna Wydziału Mechanicznego (WKR WM) sporządza listę rankingową kandydatów w oparciu o wartość wskaźnika rekrutacyjnego, wyliczoną na podstawie średniej arytmetycznej z wszystkich ocen semestralnych, obliczonych zgodnie z Regulaminem Studiów na Politechnice Krakowskiej.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki