Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Artykuł archiwalny
Opracowanie zawiera zasady rekrutacji na studia w roku akademickim 2022/2023 na Akademii Morskiej w Gdyni. W zestawieniu znajdziesz informacje na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, przeliczniki punktów, przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie kwalifikacji, limity miejsc oraz terminy rekrutacji 2022.
UCHWAŁA NR 50/XVII SENATU UNIWERSYTETU MORSKIEGO W GDYNI z dnia 20.05.2021 r. w sprawie warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia na rok akademicki 2022/2023
Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 70 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478) oraz § 16 ust. 1 pkt 11 Statutu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Senat uchwala, co następuje:
§1
Ustala się następujące warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzenia dla kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia na rok akademicki 2022/2023:
dyscypliny studiów podejmuje dziekan. Dziekan może określić sposób uzyskania brakujących efektów uczenia się niezbędnych kandydatowi do prawidłowej realizacji studiów II stopnia i ustalić sposób uzupełnienia różnic programowych.
15. W terminach określonych w terminarzu rekrutacji, wydziałowe komisje rekrutacyjne podają do publicznej wiadomości listy przyjętych (lista studentów) na dany wydział (kierunek), poziom i formę studiów. Kolejność na listach wynika z liczby punktów obliczonych zgodnie z zasadami rekrutacji przedstawionymi w załączniku nr 1 oraz w załączniku nr 2.
16. W przypadku takiej samej liczby punktów uzyskanych przez kandydatów, o kolejności na liście decyduje wydziałowa komisja rekrutacyjna, biorąc pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów według następującej kolejności: matematyka, fizyka, chemia, j. angielski.
17. Przyjęcie na studia następuje w drodze wpisu na listę studentów. Lista studentów jest listą osób przyjętych na studia w drodze rekrutacji. Lista osób przyjętych na studia, podawana jest do wiadomości po zakończeniu procesu rekrutacji.
18. Odmowa przyjęcia na studia następuje w drodze decyzji administracyjnej.
19. Wyniki postepowania w sprawie przyjęcia na studia są jawne.
20. Od decyzji wydziałowej komisji rekrutacyjnej przysługuje odwołanie do Rektora w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji o nieprzyjęciu na studia.
21. Odwołanie do Rektora składa się za pośrednictwem wydziałowej komisji rekrutacyjnej.
22. Podstawą przyjęcia odwołania przez Rektora jest wskazanie przez kandydata formalnego uchybienia w zastosowanej wobec niego procedurze rekrutacyjnej przez wydziałową komisję rekrutacyjną.
23. Z przebiegu postępowania odwoławczego sporządza się:
24. W przypadku niewyczerpania limitu przyjęć na dany kierunek poziom i formę studiów, Rektor może na wniosek przewodniczącego wydziałowej komisji rekrutacyjnej zezwolić na przyjęcie na studia kandydatów z największą liczbą punktów uzyskanych w trakcie postępowania rekrutacyjnego, którzy z powodu braku miejsc nie zostali przyjęci na inny kierunek studiów.
25. Komisjami właściwymi do przeprowadzenia rekrutacji uzupełniającej są komisje wydziałowe, powołane do przeprowadzenia rekrutacji w terminie podstawowym.
26. W rekrutacji uzupełniającej kandydaci będą przyjmowani w ramach limitu przyjęć, na podstawie rankingu.
27. W sytuacjach nieprzewidzianych w niniejszych zasadach rekrutacji, decyzje podejmuje Rektor.
28. Uniwersytet Morski w Gdyni nie ponosi odpowiedzialności za błędne wprowadzenie przez kandydata danych osobowych do elektronicznego systemu rekrutacji.
Podejmowanie studiów przez cudzoziemców
może skierować studentów na rok „zerowy" w celu nauki języka polskiego oraz powtórki z matematyki, fizyki i j. angielskiego.
30. Cudzoziemcy mogą podejmować i odbywać studia, na podstawie:
31. Opłat za usługi edukacyjne związane z kształceniem na studiach stacjonarnych w języku polskim, nie pobiera się od:
32. Cudzoziemiec może być zwolniony z opłat, za studia stacjonarne prowadzone w języku polskim lub w języku obcym oraz za powtarzanie zajęć na studiach stacjonarnych z powodu niezadowalających wyników w nauce, na zasadach określonych w umowie między uczelniami albo umowie międzynarodowej. Zwolnienie cudzoziemca z tych opłat może nastąpić również na podstawie:
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna
33. Rekrutacje na studia prowadzą wydziałowe komisje rekrutacyjne, powołane przez Rektora. Pracę wydziałowych komisji rekrutacyjnych nadzoruje Rektor.
34. Przewodniczącego wydziałowej komisji rekrutacyjnej powołuje Rektor.
35. Do zadań wydziałowej komisji rekrutacyjnej należy:
36. Wydziałowa komisja rekrutacyjna odmawia przyjęcia dokumentów kandydata, jeżeli dokumenty są niekompletne, składane są po terminie (decyduje data dostarczenia) lub do dokumentów nie dołączono dowodu wniesienia opłaty rekrutacyjnej.
37. Wydziałowa komisja rekrutacyjna potwierdza przyjęcie dokumentów.
38. Wydziałowa komisja rekrutacyjna wydaje dokumenty kandydatom zgłaszającym się po nie osobiście albo upoważnionym notarialnie ich przedstawicielom. Odbiór dokumentów kwituje kandydat lub upoważniony notarialnie przedstawiciel.
39. Na zakończenie postępowania rekrutacyjnego komisja rekrutacyjna przygotowuje:
Kopie list wymienionych w pkt 1 i 2 komisja rekrutacyjna przekazuje się do Rektora.
40. Listy przyjętych na studia (lista studentów) podpisuje przewodniczący wydziałowej komisji rekrutacyjnej .
41. Po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego wydziałowa komisja rekrutacyjna sporządza protokół dla każdego kierunku, poziomu i formy studiów, w tym:
42. Protokół podpisuje przewodniczący wydziałowej komisji rekrutacyjnej oraz wszyscy jej członkowie.
43. Wszystkie skreślenia i zmiany w protokole muszą być opisane i zaopatrzone podpisem przewodniczącego wydziałowej komisji rekrutacyjnej.
44. Rektor na wniosek przewodniczącego wydziałowej komisji rekrutacyjnej może do przeprowadzenia dodatkowej rekrutacji powołać nowych członków komisji
w miejsce członków powołanych do przeprowadzenia rekrutacji podstawowej, którzy nie mogą być obecni w pracy w trakcie rekrutacji dodatkowej.
§2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik nr 1 do uchwały Senatu UMG nr 50/XVII z dnia 20.05.2021 r.
Szczegółowe zasady postępowania rekrutacyjnego na studia I stopnia w Uniwersytecie
Morskim w Gdyni w roku akademickim 2022/2023
Zasada przeliczania wyników egzaminu maturalnego na wynik postępowania rekrutacyjnego:
Wynik postępowania rekrutacyjnego stanowi sumę wyników uzyskanych na egzaminie maturalnym z uwzględnieniem współczynników wagowych podanych w poniższej tabeli.
PRZEDMIOTY OBOWIĄZKOWE |
|||
POZIOM PODSTAWOWY - egzamin pisemny |
Wynik pisemnego |
Współczynnik |
Uzyskana liczba punktów (max) |
MATEMATYKA |
|
0,20 |
................... (max20) |
JĘZYK OBCY (angielski lub niemiecki lub francuski lub rosyjski lub włoski lub hiszpański — wybrany przez kandydata) |
|
0,15 |
.................. (max 15) |
PRZEDMIOTY POZOSTAŁE |
|||
POZIOM ROZSZERZONY — egzamin pisemny |
Wynik pisemnego |
Współczynnik |
Uzyskana liczba punktów (max) |
MATEMATYKA lub FIZYKA Z ASTRONOMIA lub CHEMIA lub GEOGRAFIA lub BIOLOGIA lub INFORMATYKA— wybrany przez kandydata |
|
0,40
|
...........................................(max 40) |
JĘZYK OBCY (angielski lub niemiecki lub francuski lub rosyjski lub włoski lub hiszpański— wybrany przez kandydata) |
|
0,25 |
................... (max 25) |
WYNIK POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO .................................... |
(max 100) |
gdzie:
WPR — wynik postępowania rekrutacyjnego;
epm — wynik egzaminu z matematyki;
euj — wynik egzaminu z języka obcego nowożytnego.
JĘZYK ANGIELSKI
FCE — First Certificate in English — oceny: A, B, C;
CAE — Certificate in Advanced English — każda pozytywna ocean; CPE — Certificate of Proficiency — każda pozytywna ocean;
IELTS — International English Language Testing System - 5-7 pkt.
BEC — Business English Certificate — Vantage — każda pozytywna ocean; BEC — Business English Certificate — Higher — każda pozytywna ocean; TOEFL— iBT Test of English as a Foreign Language - 42 punkty i więcej; TELC - The European Language Certificates - Al, A2, B 1, B2, Cl, C2;
JĘZYK FRANCUSKI
DELF — Diplome &L6n.entaire de Langue Franęaise (z Francuskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej —zdany egzamin (poziom A2, Bl, B2);
Diplóme de Langue de I'Alliance Franęaise de Paris — każda pozytywna ocena; DALF — Diplóme Approfondi de Langue Franęaise — pozytywny wynik egzaminu; D.H.E.F. — Le Diplóme de Hautes Etudes Franęaises — pozytywny wynik egzaminu;
D.S. - Le diplóme Suprieur d'udes Franęaises Modernes Sorbone — pozytywny wynik egzaminu; TELC - The European Language Certificates - Al, A2, Bl, B2;
JĘZYK HISZPAŃSKI
El Diploma de Espafiol como Lengua Extranjera (DELE);
DELE A2 Europa: A2;
DELE Bl (Inicjał) Europa: Bl;
DELE B2 (Intermedio) Europa: B2;
DELE Cl Europa: Cl;
DELE C2 (Superior) Europa: C2;
TELC - The European Language Certificates - Al , A2, Bl, B2;
JĘZYK NIEMIECKI Start Deutsch 2 (A2);
Zertifikat Deutsch (B1) — każda pozytywna ocena;
Zertifikat Deutsch filr den Beruf (B2) — każda pozytywna ocena; Goethe—Zertifikat Cl — (dawne ZMP) — każda pozytywna ocena; Zentrale Oberstufenprilfung (C2) — każda pozytywna ocena; Kleines Deutsches Sprachdiplom — każda pozytywna ocena;
Das Deutsches Sprachdiplom (DSD I, DSD II) - każda pozytywna ocena; GroPes Deutsches Sprachdiplom — każda pozytywna ocena;
Niemiecka Matura Abiturzeugnis;
TELC - The European Language Certificates - Al, A2, Bl, 132, Cl, C2;
JĘZYK ROSYJSKI
TecT no pyccxomy 513bIKy KaK FniocrpaHHomy (TPKI4) — TRKI; Test of Russian as a Foreign Language (TORFL);
TRKI A2 Europa: A2;
TRKI —1 Europa: Bl;
TRKI — 2 Europa: B2;
TRKI — 3 Europa: C 1;
TRKI — 4 Europa: C2;
TELC - The European Language Certificates - Al, A2, Bl, B2;
JĘZYK WŁOSKI
Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana (CELI)
CELI 1 Europa: A2
CELI 2 oceny: A,B,C Europa: B1 CELI 3 oceny: A,B,C Europa: B2 CELI 4 oceny: A,B,C Europa: C 1 CELI 5 oceny: A,B,C Europa: C2 Certificato d'Italiano come Lingua Straniera (CILS)
CILS A2 Europa: A2
CILS UNO Europa: Bl
CILS DUE Europa: B2
CILS TRE Europa: C1
CILS QUATTRO Europa: C2
TELC - The European Language Certificates - Al , A2, Bl, B2
Załącznik nr 2 do Uchwały Senatu UMG nr 50/XVII z dnia 20.05.2021 r. Kryteria rekrutacji dla kandydatów na studnia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia
w Uniwersytecie Morskim w Gdyni w roku akademickim 2022/2023
I. Przyjęcie kandydatów odbywa się w kolejności według największej liczby punktów
uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, liczonych według wzoru:
WPR = dyp +ols
gdzie:
WPR - wynik postępowania rekrutacyjnego,
dyp - ocena na dyplomie ukończenia studiów I stopnia lub jednolitych studiów
magisterskich,
ols - średnia ocena z ukończonych studiów I stopnia lub jednolitych studiów
magisterskich,
Z uwzględnieniem warunków z § 1 ust. 3 pkt. 3) tej uchwały dotyczących kandydatów, którzy posiadają dyplom z innej dyscypliny studiów.
2. W toku postępowania rekrutacyjnego należy przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych (odpis) wraz z suplementem zawierającym informację o średniej ocen ze studiów.
W przypadku gdy uczelnia kandydata nie wydała jeszcze dyplomu — należy dołączyć zaświadczenie o odbytych studiach I stopnia lub jednolitych magisterskich (z obliczoną średnią ocen uzyskanych w ich toku, oceną na dyplomie oraz uzyskanym tytułem) potwierdzone przez uczelnię, której kandydat jest absolwentem. Dyplom ukończenia studiów należy dostarczyć w ciągu miesiąca od daty rozpoczęcia semestru.
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Morski w Gdyni
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Morski w Gdyni