Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Artykuł archiwalny
Opracowanie zawiera zasady rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024 na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W zestawieniu znajdziesz informacje na temat rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, przeliczniki punktów, przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie kwalifikacji, limity miejsc oraz terminy rekrutacji 2023.
Uchwała nr 2.25.04.2022 Senatu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2022 roku w sprawie: warunków i trybu rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne w roku akademickim 2023/2024
Działając na podstawie art. 70 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ), zgodnie z § 23 pkt. 14) Statutu Uczelni Senat Uczelni ustalił następujące warunki i tryb rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024:
§ 1
Uwaga dla absolwentów roku 2022/2023:
Kandydaci mogą ubiegać się o przyjęcie na studia drugiego stopnia na podstawie zaświadczenia o zdaniu egzaminu dyplomowego i uzyskanej ocenie na dyplomie. Dyplom kandydat obowiązany jest doręczyć do Centrum Obsługi Studenta w terminie 7 dni od daty wpisu na listę studentów.
§ 2
3. Nadzór nad przebiegiem postępowania rekrutacyjnego sprawuje Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju.
5.W uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji rekrutacyjnej może zwrócić się do Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju z uzasadnionym wnioskiem o wyrażenie zgody na przekroczenie limitu miejsc.
§ 3
§ 4
Warunki rekrutacji na I rok studiów dla laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego, laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich w latach 2020/2021 - 2023/2024 z dnia 22 kwietnia 2020 r., 2024/2025 z dnia 26 kwietnia 2021 r. oraz 2025/2026 z dnia 25 kwietnia 2022 r. regulują odrębne Uchwały Senatu.
§ 5
Kandydaci na studia, którzy ukończyli szkołę średnią realizującą program Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate – IB) oraz Matury Europejskiej (European Baccalaureate - EB), przyjmowani będą na I rok studiów zgodnie z zasadami przyjęć ustalonymi przez Senat dla maturzystów „nowej matury”.
§ 6
Kandydaci, o których mowa w § 5 zobowiązani są do złożenia – wraz z kompletem dokumentów – zaświadczenia wydanego przez szkołę, o wynikach uzyskanych na maturze, a oryginalny dyplom IB lub EB w przypadku matury europejskiej, wraz z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego dostarczą do Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej bezpośrednio po jego otrzymaniu, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
§ 7
Przyjęcie na studia cudzoziemców następuje na podstawie art. 323 - 328 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2015 r. w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty oraz wewnętrznych zarządzeń Rektora.
§ 8
W przypadku, gdy kryterium kwalifikacji na studia jest wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego, obywatelom polskim kończącym szkołę średnią za granicą, obywatelom z krajów Unii Europejskiej, obywatelom z krajów spoza Unii Europejskiej, którzy nie zdawali na maturze języka polskiego, komisje rekrutacyjne w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględnią wynik z języka ojczystego kraju, w którym ukończyli szkołę średnią.
§ 9
Kandydaci, którzy uzyskają pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego, a nie zostaną przyjęci z braku miejsc limitowych, otrzymają informację o miejscu na liście rankingowej i możliwości przyjęcia w ramach zwalnianych miejsc, pod warunkiem złożenia oświadczenia o gotowości podjęcia studiów. Decyzję o przyjęciu podejmie komisja rekrutacyjna.
§ 10
Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego pozostaną niewykorzystane miejsca na danym kierunku studiów, Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju może podjąć decyzję o przeprowadzeniu dodatkowej rekrutacji.
§ 11
Decyzje w sprawie nieprzyjęcia na studia podpisuje przewodniczący komisji rekrutacyjnej.
§ 12
Od decyzji komisji rekrutacyjnej przysługuje prawo złożenia odwołania do Rektora. Decyzja Rektora jest ostateczna w toku instancji i podlega jedynie zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§ 13
Kierunek/specjalność na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych może zostać uruchomiony w przypadku gdy spełnia warunki wskazane przez Rektora w odrębnych regulacjach dotyczących ustalonych limitów niezbędnych do uruchomienia kierunku/specjalności.
§ 14
Zasady punktowania „nowej matury”, „matury międzynarodowej” (International Baccalaureate – IB), „matury europejskiej” (European Baccalaureate - EB), ”matury dwujęzycznej” oraz zasady przeliczania „starej matury” określa załącznik nr 2 do niniejszej Uchwały.
§ 15
Wykaz wymaganych dokumentów, zasady wypełniania innych formalności związanych z przyjęciem na studia zostaną ogłoszone w Elektronicznym Systemie Rekrutacyjnym oraz na stronie internetowej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej.
§ 16
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Rektor
Prof. dr hab. Piotr Borek
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie