Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna

04.07.2024

Gospodarka przestrzenna – Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu

Studia w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu to szeroki wachlarz interesujących propozycji, wśród których kierunek dla siebie odnajdą ci, którzy pragną zostać specjalistami w dziedzinie planowania i zarządzania przestrzenią w uwarunkowaniach gospodarki rynkowej. Gospodarka przestrzenna w ANS to kierunek integrujący wiele dyscyplin. To edukacyjna mozaika, na którą składają się liczne elementy, dzięki którym można nauczyć się między innymi: sporządzania map geodezyjnych, tworzenia opisu stanu prawnego nieruchomości gruntowych i lokalowych czy kontrolowania stanu środowiska naturalnego.

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w ANS
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Gospodarka przestrzenna w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych, nauk społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: podstawowymi metodami matematycznymi oraz fizycznymi i geograficznymi, gospodarką nieruchomościami, wpływem uwarunkowań przyrodniczych na procesy rozwoju działalności społeczno- gospodarczej, metodami analiz zjawisk w układach przestrzennych. Ponadto poznają metody projektowania planistycznego, zasady prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania w gospodarce przestrzennej, typowe technologie inżynierskie niezbędne do wykonania opracowań geodezyjno- kartograficznych, techniki pozyskiwania oraz przetwarzania i prezentowania za pomocą systemu informatycznego obiektów świata rzeczywistego do modelu GIS, jak również standardy i normy techniczne wykorzystywane w gospodarce przestrzennej.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Gospodarki przestrzennej w ANS poruszają się po licznych zagadnieniach, które reprezentują rozmaite dyscypliny, w tym inżynierię lądową i transport, architekturę i urbanistykę, geografię społeczno- ekonomiczną czy nauki o Ziemi i środowisku. Zdobywaniu szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy służy bogaty program kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • teorie gospodarki przestrzennej,
  • geografia gospodarcza,
  • budownictwo i materiałoznawstwo,
  • geodezja i kartografia,
  • rysunek techniczny i planistyczny,
  • zagospodarowanie zasobów naturalnych,
  • kataster nieruchomości,
  • projektowanie urbanistyczne,
  • strategia rozwoju gminy

Istotnym elementem programu są ćwiczenia laboratoryjne, audytoryjne i projektowe, prowadzone w warunkach terenowych, pracowniach architektonicznych i komputerowych. Podczas tych zajęć studenci uczą się w jakich sytuacjach wykorzystywać i jak obsługiwać takie przyrządy geodezyjne i kartograficzne jak: niwelatory wyposażone w lunetę, celownik i poziomicę, łaty niwelacyjne, dalmierze laserowe, planimetry, tachimetry, teodolity optyczne czy podziałki transwersalne. Ponadto otrzymują szeroki wybór modułów fakultatywnych, dzięki którym mogą poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: hydrologii i klimatologii, estetyki wizualnej, mechaniki budowli i konstrukcji budowlanych, inżynierii rzecznej i procesów rzecznych czy gospodarki nieruchomościami zurbanizowanymi.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Gospodarki przestrzennej w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu zdobywają obszerną, interdyscyplinarną wiedzę. Należy wspomnieć, że kierunek posiada praktyczny wymiar, dlatego bardzo ważnym elementem kształcenia jest rozwijanie jasno określonych umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: pozyskiwania i interpretowania informacji, stosowania metod i narzędzi badawczych, analizowania zjawisk i procesów społecznych i gospodarczych, wykonywania symulacji komputerowych, analizowania zjawisk i działań związanych z gospodarką nieruchomościami i zagospodarowaniem zasobów naturalnych, projektowania obiektów i zespołów obiektów architektoniczno- urbanistycznych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci Gospodarki przestrzennej w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu wyróżniają się konkretną wiedzą oraz jasno określonymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: architektury krajobrazu i terenów zielonych, wyceny nieruchomości, prawa budowlanego, zrównoważonego rozwoju w gospodarce przestrzennej, zagospodarowania zasobów naturalnych czy inwentaryzacji architektonicznej obiektów budowlanych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: firmach projektowych, firmach konsultingowych i doradczych, agencjach nieruchomości, wydziałach urbanistyki, wydziałach planowania przestrzennego i przygotowywania inwestycji, wydziałach gospodarki komunalnej, wydziałach ochrony środowiska, wydziałach architektury.

 

Opinie

Studia w Nowym Targu to coraz pojemniejsze zagadnienie. Ofert kształcenia przybywa, dzięki czemu największe miasto Podhala staje się coraz ciekawszą destynacją. Czy warto podjąć studia w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu? Jakie ma Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu opinie? Tomek, student Gospodarki przestrzennej mówi:

„Studia w ANS zadowolą każdego, kto chce zdobyć praktyczne wykształcenie, oparte na umiejętnościach. To one są najcenniejsze i świadczą o przygotowaniu do podjęcia pracy. Poza tym dzięki ANS nie trzeba wyjeżdżać na studia do innego, większego miasta. Tutaj są świetne warunki do nauki.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Gospodarkę przestrzenną w ANS w Nowym Targu:

Absolwent kierunku Gospodarka przestrzenna w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • terminologii używanej w gospodarce przestrzennej,
  • gospodarki nieruchomościami,
  • metod analiz zjawisk w układach przestrzennych,
  • procesów zachodzących w cyklu życia urządzeń oraz obiektów i systemów technicznych,
  • inwentaryzacji architektonicznej obiektów budowlanych,
  • metod projektowania planistycznego,
  • prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania w gospodarce przestrzennej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Gospodarka przestrzenna:

Absolwent kierunku Gospodarka przestrzenna w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • firmach projektowych,
  • firmach konsultingowych i doradczych,
  • agencjach nieruchomości,
  • wydziałach urbanistyki,
  • wydziałach planowania przestrzennego i przygotowywania inwestycji,
  • wydziałach gospodarki komunalnej,
  • wydziałach ochrony środowiska,
  • wydziałach architektury.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu

Komentarze (0)