Praca socjalna

Praca socjalna

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu

Praca socjalna – Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu

Praca socjalna jest działalnością, która ma na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie do tego odpowiednich warunków. To także kierunek kształcenia, oferowany przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Studia przygotowują do rozwiązywania problemów w tych obszarach rzeczywistości społecznej, w których potrzebne jest profesjonalne wsparcie w ramach pomocy społecznej i resocjalizacji, a zatem gdy występuje niewydolność w funkcjonowaniu osobistym i społecznym wynikająca z między innymi z ubóstwa, przemocy w rodzinie, bezrobocia, niepełnosprawności, przestępczości czy uzależnień.

Kształcenie na kierunku Praca socjalna w Akademii Nauk Stosowanych w Nowych Targu umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk społecznych, w szczególności z zakresu socjologii, pedagogiki i psychologii. Studenci zaznajamiają się między innymi z: uwarunkowaniami życia społecznego, strukturami instytucji społecznych, systemami i instytucjami pomocy społecznej w krajach europejskich, modelami pomocy społecznej, głównymi środowiskami życia człowieka czy metodami diagnozowania i ewaluowania stosowanymi w pracy socjalnej. Ponadto poznają normy i reguły życia społecznego, organizację i funkcjonowanie instytucji edukacyjnych oraz wychowawczych i opiekuńczych, grupy i więzi społeczne, jak również zasady tworzenia i funkcjonowania indywidualnej przedsiębiorczości.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Pracy socjalnej w ANS poruszają się po licznych zagadnieniach, co stanowi podstawę do poznania i zrozumienia człowieka, układu człowiek – środowisko, procesów społecznych i mechanizmów rzutujących na system podziału i działalności służb społecznych. W realizowanym programie kształcenia odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • psychologia,
  • pedagogika społeczna,
  • historia pracy socjalnej i pomocy społecznej,
  • współczesnego problemy społeczeństwa polskiego,
  • socjologia,
  • metodologia badań społecznych,
  • polityka społeczna,
  • praca socjalna z rodziną,
  • pedagogika opiekuńczo- wychowawcza

Warto zwrócić uwagę na to, że oferowany program obejmuje także zajęcia o charakterze warsztatowym. Pozwala to na wypracowanie wielopłaszczyznowego spojrzenia na zagadnienia związane z rozwojem rodziny, potencjałem, który w niej tkwi oraz trudności jakich może doświadczać. Ponadto w ramach modułów do wyboru prowadzone są zajęcia, dzięki którym można dokładnie zapoznać się z mechanizmami funkcjonowania rodziny oraz zasadami doradztwa pomocowo- wspierającego.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Pracy socjalnej w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu zdobywają obszerną wiedzę, złożoną z licznych zagadnień. Oprócz tego rozwijają także cenne umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: interpretowania zjawisk społecznych, analizowania przyczyn i przebiegu procesów społecznych, prognozowania praktycznych skutków konkretnych zjawisk, posługiwania się systemami normatywnymi, planowania i realizowania zadań związanych z pracą socjalną i resocjalizacją, sporządzania wniosków o przyznanie środków na realizację projektów socjalnych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed absolwentami omawianego kierunku? Absolwenci studiów na kierunku Praca socjalna posiadają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: wykluczenia społecznego, profilaktyki marginalizacji i degradacji społecznej rodziny, podstaw pracy socjoterapeutycznej, podstaw terapii uzależnień czy procesów grupowych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, gminnych zespołach interdyscyplinarnych, schroniskach i noclegowniach dla osób bezdomnych.

 

Opinie

Kandydaci na studia w Nowym Targu otrzymują coraz szersze i ciekawsze możliwości edukacyjne, głównie za sprawą Akademii Nauk Stosowanych. Uczelnia urozmaica swoją ofertę, dzięki czemu może ją adresować do osób z różnymi zainteresowaniami i pomysłami na przyszłość. Jakie ma Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu opinie? Patrycja, studentka Pracy socjalnej mówi:

„Studia w ANS są nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim mają wymiar praktyczny i dostosowane są do potrzeb współczesnego rynku pracy. To przyjazna uczelnia, w której odnajdą się osoby o różnych zainteresowaniach. Ja wybrałam Pracę socjalną. Nie jest to kierunek łatwy, ale bardzo interesujący i przygotowujący do wykonywania ważnych działań.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Pracę socjalną:

Absolwent kierunku Praca socjalna w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • rodzajów struktur i instytucji społecznych realizujących pracę socjalną z resocjalizacją,
  • struktury małych grup społecznych i społeczności lokalnych,
  • celów oraz organizacji i funkcjonowania instytucji pomocy społecznej,
  • biologicznych prawidłowości rozwoju człowieka i zaburzeń tego rozwoju,
  • zasad funkcjonowania instytucji prawnych i sądowych,
  • analizowania zjawisk społecznych,
  • planowania i realizowania projektów socjalnych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Praca socjalna:

Absolwent kierunku Praca socjalna w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • ośrodkach pomocy społecznej,
  • powiatowych centrach pomocy rodzinie,
  • gminnych zespołach interdyscyplinarnych,
  • schroniskach i noclegowniach dla osób bezdomnych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu

Komentarze (0)