Transport studia

Transport studia - kierunek studiów

Transportujemy ludzi, produkty żywnościowe, pocztę, meble, zwierzęta hodowlane, samochody i wiele, wiele innych rzeczy. Historia transportu jest tak długa, jak historia ludzkości, ale zrewolucjonizował ją wynalazek koła, łodzi, wykorzystanie zwierząt, maszyny parowe takie jak pociągi czy statki; samoloty, rakiety kosmiczne. Na świecie istnieje prawdziwy ogrom firm spedycyjnych i przewozowych, większych i mniejszych, a wszystkie po to, aby ułatwiać nam życie, jako że transport jest potrzebą wtórną człowieka oraz jest powiązany z wieloma dziedzinami gospodarki. Wchodzi on w skład branży TSL (transport-spedycja-logistyka) oraz posiada wiele klasyfikacji. Niestety, jest to jeden z najbardziej szkodliwych sektorów gospodarki dla naszego środowiska naturalnego, jeśli chodzi o emisję spalin, natomiast żegluga jest już najbardziej ekologiczną i energooszczędną formą transportu. W dzisiejszej dobie globalizacji i szybkiego Internetu i połączeń świat potrzebuje specjalistów w dziedzinie transportu - na każdym jego polu, aby nasze społeczeństwo funkcjonowało bez zarzutów. Dla osób zainteresowanych tą tematyką powstał specjalny kierunek studiów - transport. Jeśli jesteś jedną z tych osób powinieneś poważnie zastanowić się nad aplikowaniem o miejsce na uczelni, ponieważ dzięki czasowi na niej spędzonemu zostaniesz wyposażony w kompletną wiedzę z zakresu transportu, sterowania ruchem i potokami przepływu osób oraz materiałów, doboru technologii i technicznych środków transportowych.

Jeśli już zdecydujesz się na studia na tym kierunku, możesz spodziewać się zobaczyć w swoim planie zajęć przedmioty takie jak matematyka i badania operacyjne, fizyka, informatyka, nauka o materiałach, mechanika techniczna, ekonomia, logistyka, inżynieria ruchu, systemy transportowe, ekonomika transportu, infrastruktura transportu, grafika inynierskiej i konstrukcja maszyn, środki transportu, eksploatacja techniczna, metrologia, automatyka, elektrotechnika i elektronika oraz organizacja i zarządzanie.


Wiedza, którą zdobędziesz, studiując transport


Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • projektowania systemów logistycznych z wykorzystaniem metod komputerowego wspomagania
  • zasad inynierii ruchu.
  • projektowania i analizy systemów transportowych.
  • wykorzystywania i analizy infrastruktury transportowej.
  • stosowania metrologii warsztatowej

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku transport


Absolwent kierunku transport znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • firmy spedycyjne
  • firmy logistyczne
  • inspekcjach transportu drogowego
  • biurach projektowych ds. systemów transportowych
  • zarządzanie portami lotniczymi

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku transport, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia, biologia.

 

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku TRANSPORT

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Transport

TRANSPORT - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Zobacz inne kierunki Logistyka i Transport

Komentarze (0)