Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia ekonomiczne w Warszawie można rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Który z nich warto więc wziąć pod uwagę? Jak dokonać trafnego wyboru, który pozwoli czerpać satysfakcję z nauki? Charakteryzujemy każdą z tych form kształcenia, by przyszli kandydaci podjęli jak najlepsze decyzje!
Studia stacjonarne wciąż są najchętniej wybieranym typem kształcenia. Co sprawia, że studenci wciąż tak często się na nie decydują? Przede wszystkim najbardziej zachęcający jest brak opłat za czesne w przypadku kształcenia na uczelni publicznej. Zajęcia w tym trybie odbywają się również regularnie w trakcie trwania tygodnia, czyli od poniedziałku do piątku. Należy pamiętać jednak, że w przypadku kształcenia w trybie dziennym problematyczne może okazać się pogodzenie ze sobą różnorodnych aktywności zawodowych.
Studia stacjonarne cieszą się tak dużą popularnością nie tylko przez ich regularny charakter. Dla wielu studentów atrakcyjny jest brak opłat za czesne. Kształcenie wyższe w Warszawie wiąże się bowiem niejednokrotnie z wyprowadzką z rodzinnego miasta, a to samo w sobie generuje niemałe koszty – czeka samodzielne utrzymanie w stolicy. Trzeba pamiętać jednak, że studia stacjonarne na uczelni niepublicznej będą jednak odpłatne.
Dziś można zainteresować również wzmożone zainteresowanie kształceniem w trybie zaocznym. Uczelnie w Warszawie oferują zarówno kształcenie podczas weekendowych zjazdów, jak i w ramach trybu wieczorowego od poniedziałku do piątku. Szczegółowe informacje na temat dostępnych form kształcenia niestacjonarnego znajdują się zawsze na stronach internetowych konkretnych ośrodków akademickich. Kształcenie zaoczne charakteryzuje znacznie większa elastyczność, która pozwala pogodzić ze sobą różnorodne aktywności.
Warto pamiętać jednak, że nauka podczas weekendowych zjazdów odbywa się niejednokrotnie przez całe dnie w siedzibie uczelni. Wykłady i ćwiczenia praktyczne są wtedy najczęściej organizowane od piątku/soboty do niedzieli. Tryb wieczorowy z kolei może być nieco mylący z nazwy – bardzo często jest bowiem tak, że zajęcia są wtedy organizowane często już w godzinach przedpołudniowych. Warto pamiętać o tym podczas planowania poszczególnych aktywności.
Studia niestacjonarne są również odpłatne. Ich studenci muszą uiszczać opłaty za czesne niezależnie od tego, czy kształcą się na uczelni publicznej czy może na niepublicznej.
Studenci ekonomii w Warszawie mają również do wyboru możliwość kształcenia w trybie online. To propozycja kształcenia skierowana przede wszystkim do tych osób, którym zależy na dużej elastyczności. W tym trybie studenci przez większość czasu kształcą się za pośrednictwem platformy e-learningowej. To na niej znajdą większość wykładów, ćwiczeń oraz będą mogli korzystać z różnorodnych materiałów dydaktycznych. Należy pamiętać jednak, że w formułę trybu online wpisanych jest także kilka zjazdów, które pomogą uporządkować i usystematyzować wiedzę. Studia online są również najczęściej odpłatne.
Przyszli studenci mogą mieć problem z podjęciem decyzji – każdy z tych trybów kształcenia jest bowiem na spój sposób atrakcyjny. Na początku dobrze jest więc przeanalizować swoją sytuację finansową. Dlaczego to tak ważne? Studia niestacjonarne są bowiem odpłatne – dotyczy to zarówno nauki na publicznych, jak i niepublicznych szkołach wyższych. Warto również pomyśleć nad indywidualnymi oczekiwaniami wobec nauki i towarzyszących im okoliczności – przykładowo tych związanych z pracą.
Sprawdź