Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Wiele osób przed rozpoczęciem edukacji na wybranym kierunku zastanawia się, ile czasu będzie musiało poświęcić na dokładne opanowanie wszystkich niezbędnych umiejętności, uzupełnionych dobrze ugruntowaną wiedzę teoretyczną.
Jak się okazuje, psychologia we Wrocławiu może być realizowana w ramach kształcenia o różnej specyfice, która determinuje czas potrzebny na jej ukończenie.
Aby być w pełni przygotowanym na rozpoczęcie kształcenia na wrocławskiej psychologii, należy zgłębić wszystkie stosowne informacje, jak między innymi czas potrzebny na zdobycie kompetencji oraz upragnionego dyplomu. Pamiętaj, że wszystko zależy od trybu, w jakim będziesz realizował studia psychologiczne.
Psychologia w trybie jednolitym magisterskim występuje zdecydowanie najczęściej. Studenci, którzy decydują się na taki typ kształcenia, uczą się zwykle przez dziesięć semestrów wypełnionych po brzegi przedmiotami kierunkowymi. W praktyce oznacza to, że studenci będą uczyli się przez pięć lat, a następnie przystąpią do obrony pracy magisterskiej.
W przypadku psychologii, będącej dyscypliną naukową, ukończenie studiów jednolitych magisterskich nie musi stanowić o końcu twojej przygody z kształceniem w tym interesującym obszarze. Wielu psychologów podkreśla, że studia były dopiero początkiem ich nauki.
Dodatkowe kursy i szkolenia, jakie możesz wykonać po ukończeniu psychologii:
Studia podyplomowe
Kurs terapii w wybranym nurcie
Studia doktorskie
Absolwenci wrocławskiej psychologii często decydują się na kształcenie podyplomowe, którego celem jest poszerzenie wiedzy i umiejętności w wybranym obszarze. Dla przykładu, jeśli chciałbyś wyspecjalizować się w pracy z pacjentami oddziałów psychiatrycznych, podejmij studia podyplomowe z diagnozy psychologicznej lub psychologii klinicznej.
Przygotowanie pedagogiczne da ci uprawnienia do pracy w szkołach, z dziećmi i młodzieżą, a seksuologia otworzy przed tobą wiele furtek do pracy w klinikach i prywatnych gabinetach ukierunkowanych na świadczenie pomocy na tej płaszczyźnie.
Chociaż psychologia w ramach studiów licencjackich należy raczej do rzadkości, we Wrocławiu istnieje możliwość realizacji tego kierunku właśnie w ten sposób. Osoby, które zdecydują się na edukację licencjacką, będą uczyły się przez trzy lata, które zostaną zwieńczone uzyskaniem dyplomu.
Pamiętaj jednak, że uprawnienia do świadczenia profesjonalnej pomocy psychologicznej w większości obszarów zawodowych mają jedynie psychologowie, którzy ukończyli pięcioletnie studia we Wrocławiu. Dlatego jako licencjonowany absolwent psychologii powinieneś pomyśleć o realizacji studiów magisterskich drugiego stopnia.
Absolwenci studiów licencjackich pierwszego stopnia na kierunku psychologia zazwyczaj decydują się na kontynuowanie kształcenia na psychologii magisterskiej lub innym pokrewnym kierunku, na przykład pedagogice. Sprawdź na stronie wybranej uczelni, czym będziesz mógł się zająć po ukończeniu tego etapu kształcenia.
Psychologia drugiego stopnia jest kierunkiem wybieranym najczęściej przez absolwentów psychologii stopnia pierwszego, którzy marzą o uzyskaniu pełnych kompetencji zawodowych, które umożliwią im podjęcie pracy w wielu interesujących miejscach.
Jeśli i ty zdecydujesz się na psychologię magisterską, będziesz uczył się przez dwa lata, podczas których zdecydowanie pogłębisz kompetencje wyniesione z poprzedniego etapu kształcenia oraz zdobędziesz całkiem nowe umiejętności.
Warto wspomnieć, że zwykle podczas kształcenia na psychologii magisterskiej drugiego stopnia, staniesz przed wyborem jednej ze specjalności. Powstały one w celu umożliwienia studentom rozwoju intelektualnego w interesujących ich obszarach. Dużą popularnością cieszy się między innymi specjalność kliniczna i związana z doradztwem zawodowym oraz coachingiem.
Sprawdź