Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Uczelnie w Łodzi uważnie przyglądają się potrzebom swoich studentów i starają się tworzyć jak najbardziej atrakcyjne propozycje kształcenia wyższego. Dotyczy to zarówno programów, jak i formy organizacji zajęć. Łatwo można więc dostrzec, że studenci kosmetologii w Łodzi mają do wyboru dwa tryby nauki – studia stacjonarne oraz studia niestacjonarne.
Maturzyści podejmują decyzję nie tylko, co studiować, lecz również jak to robić. Warto przyjrzeć się cechom charakterystycznym każdego z tych trybów i zdecydować się na ten, który wyda się najbardziej atrakcyjny. Na co trzeba więc zwracać uwagę? Jak wybrać tryb kształcenia na studiach kosmetologicznych? Spróbujemy opisać szczegółowo każdy z nich!
Początek studiów jest na ogół czasem pierwszych dorosłych kroków i podejmowania pierwszych poważnych decyzji finansowych. Warto pamiętać jednak, że młodzi ludzie tuż po maturze nie zawsze dysponują wystarczającymi środkami, które pomogą w pełni samodzielnie się utrzymać. To sprawia też, że studia stacjonarne na publicznych uczelniach cieszą się największą popularnością. Ich studenci nie muszą bowiem uiszczać opłat za czesne.
Jest to więc niezwykle wygodna forma kształcenia, która pozwala zaoszczędzić trochę gotówki lub przeznaczyć ją na inne, równie ważne wydatki związane z wynajmem mieszkania, opłatą akademika czy zakupem podręczników i innych ważnych środków dydaktycznych.
O czym warto pamiętać wybierając studia stacjonarne? Zajęcia odbywają się wtedy regularnie, najczęściej od poniedziałku do piątku. To pozwala na systematyczne poszerzanie kwalifikacji, zmniejsza jednak poczucie elastyczności. Nie oznacza to jednak, że studenci stacjonarni nie wygospodarują czasu, by chociażby w weekendy podejmować pierwsze aktywności zawodowe.
Istnieje jednak grupa studentów, której zależy na znacznie większej elastyczności w trakcie kształcenia wyższego. Są to często osoby, które pracują, kształcą się na innym kierunku studiów w Łodzi lub wychowują dzieci i chcą zadbać o poszerzanie zawodowych kwalifikacji.
Wtedy też doskonałym rozwiązaniem będą dla nich studia niestacjonarne. Należy pamiętać jednak, że – owszem – pozwalają pogodzić ze sobą różnorodne aktywności, ale wymagają też wysoce rozwiniętych umiejętności organizacyjnych.
Zajęcia w trybie niestacjonarnym odbywają się podczas weekendowych zjazdów, które trwają niejednokrotnie po całe dnie. Studia niestacjonarne mogą mieć też formę wieczorową. Studenci kształcą się wtedy od poniedziałku do piątku. Ideą tego trybu jest organizowanie wykładów popołudniami, ale w praktyce często ćwiczenia i wykłady odbywają się także w godzinach porannych.
Warto sprawdzić więc na stronach internetowych uczelni, jak dokładnie wyglądać będzie organizacja zajęć na studiach niestacjonarnych.
Maturzystom niejednokrotnie ciężko jest podjąć decyzję, jaki tryb kształcenia wybrać – dzienny (stacjonarny) czy zaoczny (niestacjonarny). Czym zatem należy się kierować, by być zadowolonym ze sposobu organizacji zajęć? Na początku warto zastanowić się nad swoją sytuacją finansową – studia niestacjonarne są bowiem odpłatne.
Ich studenci muszą uiszczać opłaty za czesne zarówno na publicznych, jak i niepublicznych uczelniach. Okazuje się więc, że studia dzienne są najbardziej atrakcyjne ekonomicznie, nie każdy jednak może sobie pozwolić na tak regularne kształcenie. Wtedy też warto przyjrzeć się ofercie studiów niestacjonarnych w Łodzi.
Sprawdź