Studia na kierunku Prawo w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Prawo w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Prawo w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Prawo w Lublinie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Lubelscy studenci Prawa mogą wybrać odpowiednią dla siebie formę kształcenia. Każda z nich posiada pewne cechy charakterystyczne, które mają wpływ nie tylko na częstotliwość nauki, ale również na jej intensywność.

Pierwszą i zdecydowanie najpowszechniejszą formą kształcenia są studia stacjonarne, nazywane również studiami dziennymi. Niektórym forma ta może przypominać tryb nauki znany jeszcze ze szkoły średniej, a to dlatego, że studenci uczęszczają na uczelnie w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, i rozpoczynają zajęcia zazwyczaj w godzinach porannych.

Specyfika dziennego trybu sprawia, że możemy odnieść wrażenie, iż studenci mają więcej czasu na naukę, a cały proces kształcenia rozłożony jest na równe części. Owszem, nie da się ukryć, że studenci studiów stacjonarnych mają możliwość nawiązania lepszego kontaktu z wykładowcą w trakcie zajęć, jak również mają więcej czasu na zadawanie pytań, czy prowadzenie dłuższych dyskusji.

Czy studia stacjonarne są bezpłatne? Tak, studia stacjonarne są bezpłatne, ale wyłącznie w uczelniach publicznych. Za studia stacjonarne w niepublicznych szkołach wyższych należy ponosić opłatę.

 

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne dzielą się na studia zaoczne i studia wieczorowe. Pomimo tego, że ta druga forma jest mniej popularna i stosunkowo rzadko pojawia się w katalogach edukacyjnych, to zacznijmy właśnie od niej, aby wyjaśnić pewne modyfikacje, jakie zaszły w jej charakterze.

Studia wieczorowe polegają na uczęszczaniu na uczelnie od poniedziałku do piątku. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych i wieczornych, ale wcale nie musi to być obowiązującą regułą. Otóż, zdarza się, że studia wieczorowe są wieczorowymi tylko z nazwy, a w praktyce zajęcia w ich ramach odbywają się przez cały dzień.

Studia zaoczne to zdecydowanie popularniejsza forma kształcenia i kandydaci na studia prawnicze mogą mieć pewność, że będą mogli podjąć naukę właśnie w tym trybie. Studia zaoczne polegają na tym, że studenci uczęszczają na uczelnie w weekendy – w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele – a zajęcia odbywają w ramach tzw. zjazdów, organizowanych zazwyczaj co dwa tygodnie.

Studia zaoczne różnią się od studiów dziennych intensywnością. Wydaje się to oczywiste, jeśli zajęcia realizowane są co pewien czas. Taka forma kształcenia wymaga zatem od studentów większej samodzielności, częstszego samokształcenia, opanowywania niektórych partii materiału we własnym zakresie.

 

Jak podjąć decyzję?

Niegdyś mówiono, że nie da się studiować Prawa w trybie innym niż dzienny. Głoszono, iż kierunek ten jest na tyle trudny i wymagający, a obszar zagadnień i tematów tak szeroki, iż kształcenie w trybie zaocznym jest skokiem na zbyt głęboką wodę i wręcz niewykonalnym zadaniem. Otóż, nic bardziej mylnego. Mówiąc wprost, gdyby studiowanie Prawa w Lublinie w formie zaocznej było niezwykle trudne, bądź w ogóle niemożliwe, to uczelnie nie prowadziłyby kształcenia w tym trybie.

A zatem, która forma kształcenia jest lepsza? Otóż, każda jest dobra. Każda jest dobra i przede wszystkim równa, ponieważ na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych realizowany jest ten sam program, studenci zgłębiają te same zagadnienia, a zdobyte wykształcenie ma taką samą wartość.

Różnice wynikają z tego, że jedna forma zakłada naukę w tygodniu, a druga forma (mówiąc o studiach zaocznych) naukę w niektóre weekendy.

Na fundamencie tych różnic możemy nakreślić dwie grupy studentów. Pierwsza grupa składa się z osób zamierzających poświęcić się wyłącznie nauce i życiu akademickiemu, a w drugiej grupie znajdują się osoby, które obowiązki studenckie pragną połączyć z innymi obowiązkami, zazwyczaj natury zawodowej. Która forma kształcenia sprzyja podjęciu pracy? Raczej zaoczna, ponieważ pozwala uporządkować harmonogram działań – od poniedziałku do piątku pracujemy, w weekendy się uczymy.

Wszystko zależy od tego, jaki mamy pomysł na studia w Lublinie.

Sprawdź

Kierunki studiów w Lublinie

Studia prawnicze w Lublinie

WSZYSTKO O KIERUNKU PRAWO - LUBLIN

Komentarze (0)