Studia na kierunku architektura we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku architektura we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku architektura we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Uczelnie we Wrocławiu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów i przygotowują propozycje kształcenia, które będą również atrakcyjne pod względem organizacyjnym. Studenci rozpoczynający więc naukę na kierunku architektura we Wrocławiu będą mieli do wyboru dwa tryby nauki – studia stacjonarne i studia niestacjonarne. Co trzeba o nich wiedzieć? Który wybrać? Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Studia stacjonarne

Rozpoczęcie studiów to często także początek nowej, fascynującej przygody i stawianie pierwszych kroków w dorosłym życiu. Wyprowadzka z rodzinnego domu, opłaty za wynajmowane mieszkanie, akademik czy samodzielne utrzymanie generują wiele kosztów. Dlatego też studia stacjonarne na uczelni publicznej cieszą się tak dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Dlaczego? Ten tryb nauki jest bezpłatny. Warto pamiętać jednak, że sytuacja zmieni się skrajnie w przypadku uczelni niepublicznych – wtedy już opłaty za czesne obowiązują.

Studia stacjonarne są także atrakcyjne pod względem organizacyjnym. Zajęcia odbywają się wtedy od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni. Studenci mogą cieszyć się więc wolnymi weekendami i przeznaczyć je na usystematyzowanie zdobytej wiedzy, spotkania ze znajomymi czy nawet na podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych.

 

Studia niestacjonarne

Wciąż rośnie jednak zainteresowanie kształceniem w trybie niestacjonarnym. Nie można się temu dziwić – umożliwia ono naukę tym studentom, którzy z różnych przyczyn nie znaleźli się na listach osób przyjętych studiów dziennych oraz tym, którzy chcieliby połączyć ze sobą różnorodne aktywności. Dzieje się tak za sprawą organizacji zajęć.

W trybie niestacjonarnym wykłady i ćwiczenia odbywają się albo w ramach weekendowych zjazdów albo wieczorowo. Pierwsza z form jest wyjątkowo elastyczna – studenci spotkają się bowiem od piątku/soboty do niedzieli w siedzibie uczelni. Należy pamiętać jednak, że znaczną część materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie. Studia niestacjonarne wieczorowe mogą być mylące w przypadku nazewnictwa. Trzeba pamiętać bowiem, że zajęcia trwają wtedy niejednokrotnie już od godzin przedpołudniowych, a studenci kształcą się od poniedziałku do piątku. Przed wyborem studiów niestacjonarnych warto sprawdzić więc na stronie internetowej uczelni, jak będzie wyglądać organizacja zajęć.

Studenci wybierający studia niestacjonarne muszą liczyć się także z tym, że czekają ich opłaty za czesne i dotyczy to zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych.

 

Jak podjąć decyzję?

Studia stacjonarne czy niestacjonarne –które z nich wybrać? Nie każdy przyszły student od razu wie, jaka organizacja zajęć przyniesie mu najwięcej korzyści. Niezdecydowani maturzyści mogą szukać więc porad na studenckich forach i grupach internetowych. Dobrym rozwiązaniem będzie także wzięcie udziału w drzwiach otwartych wybranych przez siebie uczelni. Pozwoli to zadać nurtujące pytania nie tylko z wykładowcom, lecz także ze studentom. Pomoce będzie także skorzystanie z porady doradcy zawodowego, który może zaplanować ścieżkę kariery wyższej.

Podczas wyboru trybu kształcenia należy także przeanalizować swoją sytuację ekonomiczną. Czynnik finansowy może mieć bowiem decydujące znaczenie – nie każdy będzie dysponować wystarczającymi środkami, które umożliwią rozpoczęcie nauki niestacjonarnej lub stacjonarnej, ale na niepublicznej uczelni. Ważne jest również to, by tryb kształcenia dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Studia stacjonarne pozwolą bowiem w pełni poświęcić się nauce. Weekendowe zjazdy będą z kolei doskonałym rozwiązaniem dla osób, które równolegle pracują i chcą także zadbać o poszerzanie swoich zawodowych kwalifikacji.

Sprawdź

Kierunki studiów we Wrocławiu

​Studia architektoniczne we Wrocławiu

​Studia we Wrocławiu

​Studia architektoniczne

WSZYSTKO O KIERUNKU ARCHITEKTURA - WROCŁAW

Komentarze (0)