Studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku architektura wnętrz we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studenci wybierający architekturę wnętrz we Wrocławiu mają do wyboru dwa tryby kształcenia. Mogą zdecydować się na studia stacjonarne lub niestacjonarne. Dolnośląskie ośrodki akademickie starają się, by ich oferta była atrakcyjna nie tylko pod względem programowym, lecz również – organizacyjnym. Wychodzą więc one naprzeciw oczekiwaniom współczesnych studentów. Co jednak warto wiedzieć o każdym tym trybie? Jak podjąć decyzję, by była ona świadoma i dostosowana do indywidualnych potrzeb? Odpowiedzi znajdują się poniżej, zapraszamy do lektury.

 

Studia stacjonarne

Co sprawia, że studia stacjonarne są tak popularne? Dotyczy to oczywiście braku opłat za czesne, jeśli studenci kształcą się na publicznej uczelni. Czynnik ekonomiczny może odgrywać ważną rolę u progu dorosłości, kiedy to młodzi ludzie i tak muszą liczyć się z innymi obciążającymi wydatkami związanymi chociażby z samodzielnym utrzymaniem czy uiszczaniem opłat administracyjnych za wynajmowane mieszkanie lub akademik. Należy pamiętać jednak, że studia stacjonarne przestają być bezpłatne podczas kształcenia na uczelni niepublicznej. Wtedy też trzeba zapoznać się z wysokością opłat za czesne.

A jak wygląda organizacja zajęć w tym trybie? Wykłady oraz ćwiczenia praktyczne odbywają się w siedzibie uczelni od poniedziałku do piątku. Tak regularna forma może utrudniać pogodzenie ze sobą różnorodnych aktywności, ale nauczy systematyczności i pozwoli cieszyć się wolnymi weekendami. Sobotę i niedzielę można wykorzystać więc na utrwalenie wiedzy, odwiedzanie galerii i muzeów, wyjścia do kina czy imprezy w gronie znajomych.

 

Studia niestacjonarne

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania studiami niestacjonarnymi. Co prawda są one odpłatne (czesne muszą opłacać studenci uczelni publicznych i niepublicznych), ale dają szansę na kształcenie tym studentom, którzy zainteresowani są inną organizacją zajęć. Przed wyborem tej formy kształcenia warto sprawdzić jednak, kiedy odbywać się będą wykłady i ćwiczenia praktycznych. Takich informacji można szukać w dziekanacie czy też na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.

Studia niestacjonarne mogą mieć formę weekendowych zjazdów. Wtedy to studenci uczestniczą w zajęciach od piątku/soboty do niedzieli i niejednokrotnie spędzają całe dnie na uczelni. Taka organizacja daje jednak szansę na znacznie większą elastyczność. Niektóre uczelnie decydują się jednak na kształcenie w trybie niestacjonarnym wieczorowym – wtedy też zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Należy pamiętać również, że niejednokrotnie też wykłady i ćwiczenia praktyczne są umieszczone w planie w godzinach przedpołudniowych i trwają cały dzień.

 

Jak podjąć decyzję?

Nie wszyscy przyszli studenci od razu wiedzą, jak wybrać nie tylko studia, lecz również tryb kształcenia wyższego! Swoją decyzję należy uzależnić przede wszystkim od sytuacji ekonomicznej. Młodzi ludzie na studiach często korzystają jeszcze z pomocy finansowej, należy pamiętać jednak, że opłata czesnego może wynosić nawet kilka tysięcy złotych za semestr! Uczelnie oferują często atrakcyjne rabaty i promocje – warto je sprawić.

Tryb kształcenia trzeba dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Studia stacjonarne sprawdzą się świetnie dla osób, które chcą poświęcić się wyłącznie nauce. Studia niestacjonarne umożliwią z kolei rozwój kompetencji studentom ceniącym sobie większą elastyczność, którzy chcą pogodzić ze sobą chociażby różnorodne aktywności.

WSZYSTKO O KIERUNKU ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU - WROCŁAW

Komentarze (0)