Studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Uczelnie we Wrocławiu bacznie przyglądają się potrzebom swoich studentów i starają się tworzyć propozycje kształcenia atrakcyjne zarówno pod względem programowym, jak i organizacyjnym. Dlatego też kandydaci wybierający studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu będą mogli rozpocząć je w dwóch trybach – stacjonarnym lub nie stacjonarnym. Warto zapoznać się z charakterystyką każdego z nich, by podjąć decyzję w pełni dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne są najchętniej wybieranym trybem kształcenia wyższego. Dotyczy to w szczególności uczelni publicznych – ich studenci bowiem nie muszą uiszczać opłat za czesne. Jest to dość istotny czynnik zwłaszcza u progu dorosłości, kiedy to jednak wciąż jeszcze można liczyć na pomoc finansową rodziców. Studenci niejednokrotnie mierzą się już z pierwszymi wydatkami takimi jak samodzielne utrzymanie, opłaty za akademik czy wynajmowane mieszkanie. Wtedy też brak opłat za studia we Wrocławiu jest wyjątkowo atrakcyjny. Należy pamiętać, że sytuacja zmieni się diametralnie w przypadku uczelni niepublicznych – wtedy też studenci muszą liczyć się z uiszczaniem opłat za czesne.

Przed przystąpieniem do rekrutacji warto również będzie sprawdzić, jak wyglądać będzie organizacja zajęć. Studenci stacjonarni kształcą się na ogół od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni. Taka forma uczy systematyczności w nauce oraz daje szansę na wolne weekendy, które z powodzeniem można przeznaczyć na naukę, wypoczynek czy podejmowanie nawet pierwszych aktywności zawodowych.

 

Studia niestacjonarne

Dziś także coraz większym zainteresowaniem cieszą się studia niestacjonarne. Na ich popularność wpływa przede wszystkim organizacja zajęć, która daje szansę na większą elastyczność. Przyszli studenci powinni jednak odpowiednio wcześnie zaczerpnąć informacji, jak wyglądać będzie organizacja zajęć – może ona przybierać bowiem różne formy. Pierwsza z nich wiąże się z weekendowymi zjazdami organizowanymi od piątku/soboty do niedzieli. Studenci spędzają wtedy niejednokrotnie całe dnie na uczelni, ale dzięki temu mają wolny od zajęć czas od poniedziałku do piątku.

Druga forma organizacyjna to z kolei studia niestacjonarne wieczorowe. Przypomina ona poniekąd studia stacjonarne. Studenci uczestniczą bowiem w wykładach i ćwiczeniach praktycznych, które niejednokrotnie odbywają się już w godzinach przedpołudniowych. Zajęcia odbywają się także od poniedziałku do piątku.

O czym jeszcze nie należy zapominać? O tym, że studia niestacjonarne nie są bezpłatne. Ich studenci muszą liczyć się z uiszczaniem opłat za czesne i dotyczy to zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych.

 

Jak podjąć decyzję?

Nie wszyscy studenci potrafią z łatwością podjąć decyzję, w jakim trybie się kształcić. Natłok informacji może być zbyt przytłaczający dla młodych osób, które dopiero co planują swoją ścieżkę rozwoju na studiach technicznych. O czym więc należy pamiętać? Na początku warto zacząć od analizy sytuacji ekonomicznej – to ona podpowie, czy kształcenie w trybie niestacjonarnym lub na niepublicznej uczelni będzie w ogóle możliwe. Szkoły wyższe często mają do zaoferowania atrakcyjne rabaty lub promocje, warto więc je śledzić!

Wybór trybu kształcenia można również uzależnić od swoich indywidualnych potrzeb. Studia stacjonarne będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą w pełni poświęcić się nauce. Kształcenie niestacjonarne z kolei pomoże łączyć ze sobą różnorodne aktywności związane chociażby z pracą.

Sprawdź

Kierunki studiów we Wrocławiu

WSZYSTKO O KIERUNKU BUDOWNICTWO - WROCŁAW

Komentarze (0)