Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Każdy maturzysta, kiedy wybiera studia, ma niemały mętlik w głowie. Na szczęście dziś oferty kształcenia przygotowane przez dolnośląskie ośrodki akademickie są tak różnorodne, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dotyczy to również studiów inżynieryjnych. Kierunki takie jak budownictwo we Wrocławiu zostały stworzone z myślą o osobach, które nie boją się intelektualnych wyzwań i które chciałyby zadbać przede wszystkim o otrzymanie praktycznego wykształcenia.
Osoby zainteresowane studiami we Wrocławiu na kierunku budownictwo powinny sprawdzić najpierw, jakie przedmioty uwzględniane są w procesie rekrutacji. Pozwoli to nie tyle ocenić szanse na znalezienie się na listach osób przyjętych, lecz wskaże również te obszary w obrębie danej dyscypliny, które wymagają dopracowania. Przedmioty uwzględniane w rekrutacji to między innymi fizyka, matematyka, informatyka czy nawet język obcy.
Oznacza to w praktyce, że studenci budownictwa powinni przede wszystkim z łatwością przyswajać treści związane z dyscyplinami ścisłymi. Na przydatne predyspozycje w trakcie kształcenia wyższego składać się będą między innymi: dobre umiejętności organizacyjne, praca w grupie czy umiejętność działania w niesprzyjających, trudnych warunkach.
Przyszli studenci budownictwa, którzy nie mają pojęcia, jak może wyglądać ich nauka wyższa, powinni sprawdzić najpierw, jak wyglądać będzie ich program kształcenia. Odnajdą w nim przedmioty przypisane do każdego semestru czy roku studiów. Ich znajomość da choć ogólną wizję i pozwoli przygotować się na rozpoczęcie akademickiej przygody. Początkowo studenci rozwijać będą swoje kompetencje inżynieryjne i techniczne. Pomogą w tym przedmioty takie jak:
Każdy kolejny semestr nauki obfitować będzie także w bardziej precyzyjne, kierunkowe treści. Wtedy też program zdominują przykładowo przedmioty:
To jednak nie koniec – każdy student budownictwa we Wrocławiu będzie mógł wybrać specjalność. Jaka jest jej rola? Pomoże ona znacząco ukonkretnić kwalifikacje i sprawi, że nabiorą one eksperckiego charakteru. Studenci będą mieć więc do wyboru przykładowo: budownictwo dróg i mostów, inżynierię lądową, konstrukcje budowlane czy drogi szynowe lub geotechnikę i hydrotechnikę. Co więcej – na studentów czekać będą także praktyki zawodowe, które będą cennym doświadczeniem pozwalającym na wykazanie się umiejętnościami oraz pozwolą mierzyć się z pierwszymi doświadczeniami zawodowymi.
Kierunki takie jak budownictwo nie należą do najłatwiejszych – studenci już w trakcie kształcenia wyższego muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami intelektualnymi. Program kształcenia jest bowiem niezwykle obszerny. Uczelnie we Wrocławiu dążą bowiem do tego, by ich studenci otrzymali jak najlepsze wykształcenie, które przyczyni się w przyszłości do szybkiego zawodowego rozwoju. Absolwenci budownictwa nie powinni obawiać się o pracę – to jest też jeden z czynników, który czyni te studia techniczne tak popularnymi. Praktyczne wykształcenie studentów powinno być więc dość szybko docenione przez potencjalnych pracodawców i pozwalać na zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.
Sprawdź