Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Obecnie większość uczelni oferuje kierunku, które można realizować zarówno w trybie stacjonarny, jak i niestacjonarnym. Dzięki dostępności różnych form kształcenia, maturzyści mają szansę wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb. Poniższy artykuł na temat konkretnych trybów nauczania, powstał dla osób stojących przed tą trudną decyzją.
W przypadku studiów stacjonarnych, dawniej funkcjonujących pod nazwą studiów dziennych, zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Dzięki zachowaniu codziennego trybu nauki, studenci mają szansę lepiej przyswoić materiał i osiągnąć wysokie wyniki w nauce. Jednak ta regularność dla wielu może okazać się wadą. Napięty harmonogram studiów niekiedy uniemożliwia podjęcie pełnoetatowej pracy zawodowej. Oczywiście nadal można pogodzić naukę z pracą dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin.
Zaletą powyższego trybu kształcenia jest także możliwość pobierania darmowej nauki na uczelniach publicznych, dzięki czemu każdy, bez względu na swoją sytuację materialną ma możliwość zdobycia wyższego wykształcenia. W przypadku studiów realizowanych na uczelniach niepublicznych konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty, której wysokość jest indywidualnie ustalana przez konkretne uczelnie.
Studia niestacjonarne można realizować w trybie zaocznym i wieczorowym. Osoby, które zdecydują się na tę pierwszą opcję muszą być przygotowani na realizacje weekendowego trybu nauczania, ponieważ w tym przypadku zjazdy będą odbywać się od piątku/soboty do niedzieli w siedzibie uczelni. Natomiast zajęcia na studiach wieczorowych (które wieczorowymi są zazwyczaj tylko z nazwy) są realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Ciekawą opcją kształcenia są także studia online, w których wykorzystywana jest profesjonalna platforma e-learningowa. Jednak niektóre zajęcia i warsztaty wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek finanse i rachunkowość w Katowicach i woj. śląskim, studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Studia niestacjonarne mają wiele zalet, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem przyszłych studentów. Pierwszą i zarazem najważniejszą z nich jest możliwość pogodzenia nauki z pełnoetatową pracą zawodową i tym samym uzyskać większą niezależność finansową. Ponadto studenci mogą podjąć się realizacji drugiego kierunku studiów w trybie dziennym. Studia w trybie zaocznym oraz online dają możliwość uzyskania większej mobilności, dzięki czemu studenci nie muszą przeprowadzać się do innego miasta.
Wadą studiów niestacjonarnych jest konieczność uiszczenia czesnego za każdy semestr nauki, zarówno na uczelniach publicznych i niepublicznych. Jednak uczelnie wyższe coraz częściej oferują możliwość płatności ratalnej.
Decyzja dotycząca trybu kształcenia determinuje kilka kolejnych lat życia, dlatego też niezwykle istotne jest aby podjąć ją w sposób przemyślany . Maturzyści powinni wziąć pod uwagę szereg następujących czynników:
Jedną z najważniejszych kwestii jest sytuacja materialna, która decyduje o ostatecznym wyborze formy kształcenia.
Sprawdź