Studia na kierunku architektura wnętrz w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku architektura wnętrz w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku architektura wnętrz w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku architektura wnętrz w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Warszawskie szkoły wyższe coraz częściej aktywnie odpowiadają na potrzeby studentów, którzy z jednej strony chcą zdobyć wyższe wyksztalcenie, a z drugiej potrzebują większej elastyczności w trakcie kształcenia. Dlatego też uczelnie przygotowują dwa atrakcyjne tryby kształcenia, czyli studia niestacjonarne i stacjonarne. Warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z charakterystyką każdego z nich i zebrać jak najwięcej informacji, by podjąć decyzję w pełni dostosowaną do swoich oczekiwań oraz finansowych możliwości. Zapraszamy do lektury!

Studia stacjonarne

Pierwszy z tych trybów to studia stacjonarne. Cieszy się on najdłuższą tradycją akademicką, więc jest też najczęściej wybierany. Jakie są jego cechy charakterystyczne? Przede wszystkim regularność związana z przyswajaniem wiedzy. Zajęcia w tym trybie odbywają się bowiem najczęściej od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni. Taka forma organizacji jest wygodna oraz uczy regularności. Wolne weekendy w tym trybie można przeznaczyć więc na odpoczynek, imprezy z przyjaciółmi czy też na podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych! Należy pamiętać jednak, że studia w Warszawie w trybie stacjonarnym zarezerwowane będą przede wszystkim dla tych osób, które w pełni chcą poświęcić się nauce.

Warto podkreślić również, że studenci, którzy wybiorą kształcenie na publicznej uczelni nie będą uiszczać opłat za czesne. To pozwoli z kolei na niemałą oszczędność – zwłaszcza u progu dorosłości, kiedy to młodzi ludzie wciąż często korzystają z pomocy materialnej rodziców i muszą jednocześnie mierzyć się z nowymi wydatkami takimi jak opłata za wynajmowane mieszkanie lub akademik (dotyczy to osób, które zdecydowały się na wyprowadzkę z rodzinnego miasta z myślą o zdobyciu wykształcenia). Należy pamiętać, że studia stacjonarne nie będą już bezpłatne na uczelni niepublicznej – studenci zobowiązani są wtedy do uiszczania opłat za czesne.

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne jednak cieszą się także coraz większą popularnością. Dotyczy to w szczególności studentów, którym zależy na pogodzeniu różnorodnych aktywności – przykładowo pracy i kształcenia wyższego. Tryb zaoczny daje większe możliwości manewru, ponieważ zajęcia odbywają się wtedy na ogół podczas weekendowych zjazdów. Trwają one najczęściej od piątku/soboty do niedzieli. Każdy ze studentów musi mieć wtedy świadomość, że wtedy też wykłady i ćwiczenia praktyczne trwają od godzin porannych do godzin popołudniowych lub nawet – wieczornych.

Niektóre z uczelnie w Warszawie mogą zaoferować również kształcenie w trybie wieczorowym - zajęcia odbywają się wtedy od poniedziałku do piątku. Studenci muszą pamiętać jednak że kształcenie w trybie niestacjonarnym (zarówno w weekendy, jak i w tygodniu) wiąże się również z uiszczaniem opłat za czesne. Sama nazwa tego trybu może być nieco myląca. Zajęcia wieczorowe często organizowane są już w godzinach przedpołudniowych! Przed wyborem trybu niestacjonarnego warto sprawdzić więc (chociażby na stronie internetowej uczelni), jak wyglądać będzie organizacja zajęć!

 

Jak podjąć decyzję?

Każdy maturzysta już na etapie rekrutacji podejmuje decyzję, w jakim trybie chce rozpocząć naukę wyższą. Jak jednak wybrać najlepiej? Prezentujemy garść praktycznych wskazówek. Co warto zrobić?

  • Przenalizować swoją sytuację finansową;
  • porównać poszczególne programy kształcenia;
  • pomyśleć, jakie mamy oczekiwania wobec organizacji zajęć itd.

Największe znaczenie będzie mieć jednak aspekt finansowy. To świadomość własnego budżetu pomoże przede wszystkim określić kandydatom, czy są oni gotowi na studia w trybie zaocznym.

Osoby, które nie wiedzą, jaki tryb będzie najlepszy, zawsze mogą wziąć udział w drzwiach otwartych uczelni organizowanych dla kandydatów. Wtedy też maturzyści mogą zadać nurtujące pytania zarówno wykładowcom, jak i studentom, którzy postarają się rozwiać wątpliwości.

Sprawdź

Studia architektoniczne

Studia architektoniczne w Warszawie

Architektura wnętrz w Warszawie

 

WSZYSTKO O KIERUNKU ARCHITEKTURA WNĘTRZ - WARSZAWA

Komentarze (0)