Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Ze studiowaniem Prawa w Trójmieście związane są różne mity, a nawet legendy. Jedno jest pewne. Prawo to kierunek wymagający nie tylko ogromnego skupienia i skrupulatności, ale także wielu poświęceń. To także kierunek ciekawy, fascynujący i umożliwiający pozyskanie wiedzy stanowiącej fundament wielu istotnych zawodów.
Kandydaci na studia prawnicze powinni skierować swoją uwagę na Trójmiasto. Po pierwsze dlatego, że kierunek ten można studiować w co najmniej kilku uczelniach. Każda z nich oferuje bogate programy kształcenia, różne formy zdobywania wiedzy, a także różnego rodzaju metody odbywania zajęć, od tradycyjnych wykładów po symulacje rozpraw, czy warsztaty sporządzania pism procesowych.
Wykształcenie zdobywane na studiach prawniczych to przede wszystkim umiejętności posługiwania się wiedzą z zakresu dogmatycznych dyscyplin prawa oraz teorii i filozofii prawa, jak również wiedzą z obszaru nauk społecznych, czy ekonomicznych.
Realizowane programy kształcenia zawierają wiele zagadnień. Możemy podzielić je na dwie grupy, a mianowicie: grupę treści podstawowych oraz grupę treści kierunkowych. Do pierwszej grupy należą między innymi takie przedmioty jak: logika prawnicza, prawo konstytucyjne, prawo karne, prawo cywilne, postępowanie administracyjne i sądowo- administracyjne. W drugiej zaś grupie odnaleźć można między innymi: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawo Unii Europejskiej, powszechną historię prawa, czy prawo handlowe.
Do najważniejszych umiejętności zdobywanych na studiach prawniczych w Trójmieście należą:
Co istotne, oprócz umiejętności studenci Prawa rozwijają także kompetencje społeczne. Dzięki nim zostają przygotowani do przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej, wskazywania i rozstrzygania problemów moralnych związanych z własną oraz cudzą pracą i działalnością, a także samodzielnego podejmowania decyzji w oparciu o normy etyczne i prawne.
Studia prawnicze podejmowane są głównie z powodu zawodów, jakie można wykonywać. Pamiętać należy jednak o tym, że ukończenie studiów i posiadanie dyplomu magistra nie jest końcem zmagań w realizacji planów i marzeń. Tytuł zawodowy magistra prawa uprawnia do ubiegania się o przyjęcie (po zdanym egzaminie wstępnym) na wszystkie aplikacje przygotowujące do wykonywania zawodów prawniczych: adwokata, radcy prawnego, notariusza, sędziego, prokuratora.
Ale ze zdobytym wykształceniem można podjąć pracę także w innych zawodach. Są to między innymi: ekspert w zakresie ochrony własności intelektualnej, biegły rewident, doradca podatkowy, kontroler z zakresu finansów publicznych, czy syndyk. Można również znaleźć zatrudnienie w administracji publicznej, organach administracji państwowej oraz samorządowej, instytucjach publicznych oraz podmiotach gospodarczych, instytucjach finansowych, komórkach organizacyjno- prawnych przedsiębiorców.
Sprawdź