Studia na kierunku prawo w Rzeszowie stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku prawo w Rzeszowie stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku prawo w Rzeszowie stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku prawo w Rzeszowie stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Obecnie większość uczelni oferuje możliwość realizacji studiów w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb i codziennego trybu życia. Aby dokonać dobrego wyboru warto zapoznać się z poniższym artykułem, w której zostały opisane wybrane formy kształcenia.

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne zakładają realizację zajęć, które odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Dzięki takiej regularności, studenci mają szansę zachować większą regularność i tym samym osiągnąć lepsze wyniki w nauce, co przełoży się także na ich przyszłość zawodową.

Plusem studiów dziennych jest ich darmowy charakter w przypadku pobierania nauki na uczelni publicznej. Dzięki temu każdy ma dostęp do nauki, bez względu na swoją sytuację materialną. W przypadku uczelni niepublicznych zazwyczaj konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty, której wysokość jest ustalona przez władze konkretnej uczelni.

Jednak powyższa forma kształcenia ma także swoje wady. Główną z nich jest napięty harmonogram zajęć, który zazwyczaj uniemożliwia podjęcia pracy zawodowej na pełen etat. Zamiast tego studenci mogą pogodzić naukę z niepełnowymiarową lub doatkową pracą.

 

Studia niestacjonarne

Studia w Rzeszowie niestacjonarne można realizować w trybie zaocznym i wieczorowym. Studia zaoczne odbywają się w formie znajdów realizowanych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studenci, którzy zdecydują się na drugą opcję muszą być przygotowani na codzienne uczestnictwo w zajęciach. Należy zaznaczyć, że studia wieczorowe są takimi tylko z nazwy, a zajęcia zazwyczaj odbywają się w godzinach porannych lub popołudniowych. Na uwagę zasługuje także stosunkowo nowa forma nauczania, jaką są studia onilne, realizowane przy pomocy dedykowanej platformy e-learningowej. Jednak studenci muszą być przygotowani, że wybrane warsztaty wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek prawo w Rzeszowie warto zapoznać się ofertą dostępnych trybów nauczania.

Studia zaoczne są częstym wyborem maturzystów, którym zależy na połączeniu nauki z rozwojem zawodowym. Weekendowy tryb nauczania umożliwia podjęcie pracy w pełnym wymiarze godzin i tym samym osiągnięcia pełen niezależności finansowej już w trakcie studiów. Co więcej, studia zaoczne i online pozwalają na większą swobodę i mobilność. Studenci, którzy zdecydują się na taką formę kształcenia nie muszą przeprowadzać się do miasta, w którym znajduje się siedziba uczelni. Jednocześnie, studenci muszą być przygotowani na konieczność poświęcenia większej ilości czasu na samodzielną naukę i powtarzanie materiału.

Minusem studiów niestacjonarnych jest ich odpłatny charakter. Studenci są zobowiązani do poniesienia opłaty za każdy semestr nauki, zarówno na uczelniach publicznych jak i niepublicznych, co dla wielu osób może stanowić dużą przeszkodę.

 

Jaką podjąć decyzję?

Decyzja dotycząca trybu kształcenia powinna być podjęta w sposób przemyślany, po uprzednim przeanalizowaniu wszystkich istotnych kwestii. Warto aby studenci wzięli pod uwagę swoją sytuację finansową. W tym przypadku należy pamiętać, że uczelnie coraz częściej decydują się na wprowadzenie atrakcyjnych promocji czy możliwości płatności ratalnej. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy wziąć pod uwagę swój codzienny tryb życia oraz oczekiwania wobec studiów. Istotną kwestią będzie także chęć podjęcia pracy zawodowej czy realizacji drugiego kierunku studiów w Rzeszowie.

Sprawdź

Kierunki studiów w Rzeszowie

Studia prawinicze

Studia prawinicze w Rzeszowie

 

WSZYSTKO O KIERUNKU PRAWO - RZESZÓW

Komentarze (0)