Prawo - Rzeszów

Prawo - Rzeszów

Studia na kierunku prawo w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych

Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia w Rzeszowie)

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne, niestacjonarne
WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa

WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie prawo jako specjalność / ścieżka kształcenia

WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa

WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa

Zarządzanie stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku zarządzanie

Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych

Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia w Rzeszowie)

Administracja stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

08.07.2024

Prawo – studia Rzeszów 2024 | woj. podkarpackie

Prawo w Rzeszowie to 5-letnie studia (jednolite magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi radcy prawnego. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu prawa karnego, cywilnego czy konstytucyjnego.

Prawo - Rzeszów
Studia na kierunku prawo w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Prawo to kierunek studiów, który skupia się na przekazywaniu wiedzy z różnych dziedzin prawa, w tym prawa cywilnego, karnego czy pracy. Studia przygotowują przyszłych absolwentów do tego, jak stosować kodeksy oraz jak występować publicznie. W programie studiów znajdują się m.in. takie przedmioty jak postępowanie karne, doktryny polityczne i prawo międzynarodowe. Interdyscyplinarny charakter kierunku pozwala swoim studentom na rozwinięcie umiejętności organizacyjnych i zarządczych. Program kształcenia przewiduje realizację takich przedmiotów jak np. prawo własności intelektualnej, podstawy negocjacji i mediacji dla prawników czy historia doktryn polityczno-prawnych.

Po zakończeniu studiów prawniczych, absolwenci mają możliwość ubiegania się o odbycie aplikacji prawniczych, co otwiera przed nimi drzwi do różnorodnych ścieżek zawodowych w dziedzinie prawa: sędziego, prokuratora, notariusza oraz inne specjalizacje prawnicze. Prawnicy znajdują zatrudnienie w różnych sektorach, w tym w renomowanych kancelariach prawnych. Są także integralną częścią wymiaru sprawiedliwości, pracując w sądach i reprezentując strony w procesach sądowych. Niektórzy decydują się na zatrudnienie w instytucjach rządowych i samorządowych, a także w roli mediatorów, dyplomatów oraz kuratorów sądowych i komorników.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku prawo w Rzeszowie rozpocznie się 27 maja 2024 r. i potrwa do 26 września 2024 r. | Prawo Rzeszów - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku prawo w Rzeszowie można podjąć na 3 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na prawie w Rzeszowie w 2024 r. zaczynają się od 4400 zł za pierwszy rok studiów.

Gdzie studiować kierunek prawo w Rzeszowie

W Rzeszowie prawo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim (UR) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: WSPIA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

 

Kierunek prawo - uczelnie w Rzeszowie:

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek prawo w Rzeszowie

W procesie rekrutacji na studia w Rzeszowie na kierunku prawo w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, język polski, język obcy, wiedza o społeczeństwie. prawo Rzeszów - przedmioty maturalne

Wymagania narzucane przyszłym studentom Prawa przez uczelnie w Rzeszowie, które zdecydowały się na zaoferowanie możliwości podjęcia tych studiów, wynikają z niezwykle odpowiedzialnej roli społecznej i zawodowej oraz ciężaru odpowiedzialności, który będą w stanie udźwignąć jedynie najlepsi.

Dlatego jeżeli czujesz, że Prawo jest drogą dla ciebie, musisz uzyskać bardzo wysokie wyniki na rozszerzonej maturze z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka angielskiego, pamiętając o tym, że jeden procent może zaważyć na całej twojej przyszłości.

 

Pamiętaj, że procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni oraz ulegać zmianom na przestrzeni czasu. Dlatego aby być na bieżąco, warto systematycznie śledzić ustalenia rekrutacyjne umieszczone na stronie internetowej wybranej uczelni w Rzeszowie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku prawo w Rzeszowie

Studia na kierunku prawo w Rzeszowie realizowane są w ramach studiów jednolitych magisterskich. Studia jednolite trwają pięć lat i kończą się tytułem magistra.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek prawo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia w Rzeszowie) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Społecznych UR) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Studenci Prawa zdobywają szeroką wiedzę z zakresu podstawowych gałęzi prawa oraz związanych z nimi instytucjami i konstrukcjami prawniczymi, a także zaznajamiają się z zagadnieniami dotyczącymi zasad funkcjonowania państwa, jego ustroju, a także praw człowieka i obywatela. W toku kształcenia realizują między innymi takie przedmioty jak:

  • logika prawnicza
  • prawo administracyjne
  • prawo karne
  • prawo międzynarodowe publiczne
  • system prawny i zawody prawnicze

 

Czy warto iść na studia z prawa

Prawo jest kierunkiem wyjątkowym. Dlaczego? Ponieważ uznawany jest za jeden z najbardziej wymagających, a i tak bije rekordy popularności wśród kandydatów. Podstaw tej popularności należy doszukiwać się w szansy na wykonywanie zawodów prestiżowych i dobrze płatnych, ale należy pamiętać o tym, że nie wszyscy otrzymują identyczne wynagrodzenie. Wszystko zależy od doświadczenia, miejsca pracy i konkretnej profesji, a zatem rozpoczynając studia lepiej skupić się na nauce, a nie na szacowaniu przyszłych zarobków.

Sprawdź czy warto iść na studia

 

Prawo studia podyplomowe w Rzeszowie

Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu prawa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.

Sprawdź 

Ile trwają studia na kierunku prawo w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku prawo w Rzeszowie

Studia na kierunku prawo w Rzeszowie trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie).

Sprawdź

Prawo w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5 lat magister

Jaka praca po prawie

Po zapoznaniu się z wcześniejszymi akapitami artykułu wiesz już, że nauka na studiach prawniczych nie będzie należała do najłatwiejszych. Pewnie zadajesz sobie pytanie, czy trudy włożone w edukacje i wynikające z tego poświęcenie w ogóle się opłacą w przyszłym życiu zawodowym? Odpowiedź jest krótka i jasna – tak.

Po ukończeniu edukacji na studiach prawniczych i przejściu przez okres aplikacji, będziesz mógł znaleźć zatrudnienie w rozmaitych dziedzinach współczesnej gospodarki, bezpośrednio związanych z kierunkiem kształcenia. Jako absolwent znajdziesz zatrudnienie w:

  • kancelariach prawniczych i adwokackich,
  • prokuraturze,
  • sądownictwie,
  • uczelniach wyższych jako wykładowca akademicki,
  • organach ścigania.

Założenie własnej kancelarii adwokackiej lub biura, w którym zostaną świadczone szeroko rozumiane usługi z zakresu poradnictwa prawnego, to kolejna z możliwości zawodowych, rozpościeranych przez Prawo w Rzeszowie. Jeśli tylko posiadasz nieco zdolności biznesowych, będziesz mógł zarabiać w ten sposób, będąc samemu sobie szefem.

 

Ile zarabia się po prawie?

Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytanie nie jest łatwe. Omówienie zagadnienia dotyczącego zarobków absolwentów studiów prawniczych wymaga zaznaczenia, że wszystko uzależnione jest od co najmniej kilku czynników. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy absolwenci pragną zakończyć swoją drogę na otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów i na jego podstawie planują szukać zatrudnienia, czy też pragną iść dalej i ubiegać się o przyjęcie na aplikacje, bez których niemożliwe jest wykonywanie zawodów prawniczych. Reasumując, mają dwie opcje do wyboru. Albo poszukują pracy w instytucjach lub organizacjach wymagających posiadania wiedzy prawniczej albo intensyfikują wysiłki po to, aby pełnić rolę między innymi: prokuratora, adwokata czy notariusza. To wszystko wpływa na aspekt wynagrodzeń.

Średnie zarobki absolwentów Prawa w 2024 roku:

  • radca prawny - 6400 złotych
  • kierownik do spraw administracyjnych – 5400 złotych
  • notariusz – 4900 złotych
  • asesor komorniczy – 5000 złotych

Jak wygląda rekrutacja na prawo w Rzeszowie

Prawo - rekrutacja na uczelniach w Rzeszowie:

sprawdź rekrutacja na studia w Rzeszowie

 

Ile osób na miejsce na prawo w Rzeszowie

Prawo w Rzeszowie należy do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Rzeszowie. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Rzeszowski aplikowało 647 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się ponad 2 kandydatów.

 

Gdzie warto studiować prawo?

Kandydaci na studia w Rzeszowie, którzy zdecydowali się na podjęcie studiów prawniczych, mogą skorzystać z oferty dydaktycznej pochodzącej z uczelni publicznej.

Prawo studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie:

  • Uniwersytet Rzeszowski

dwoiedz się więcej

 

Kandydaci na studia w Rzeszowie mają także drugą możliwość, a więc podjęcie nauki w uczelni niepublicznej.

Prawo studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Rzeszowie:

  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska

dowiedz się więcej

Ile kosztują studia na kierunku prawo w Rzeszowie

Studia stacjonarne na kierunku prawo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku prawo w Rzeszowie? Ceny w 2024 roku wahają się od 4400 zł do 6300 zł za pierwszy rok studiów. 

Sprawdź

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować prawo w Rzeszowie

Studia na kierunku prawo w Rzeszowie w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym oferuje jedna uczelnia publiczna – Uniwersytet Rzeszowski.

Ponadto prawo studiować można stacjonarnie lub niestacjonarnie w dwóch prywatnych uczelniach w Rzeszowie – WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej i Collegium Humanum - Szkole Głównej Menedżerskiej (filia w Rzeszowie).

Gdzie studiować prawo bezpłatnie w Rzeszowie

Bezpłatne studia na kierunku prawo oferuje jedna uczelnia publiczna w Rzeszowie – Uniwersytet Rzeszowski. Bezpłatna nauka dotyczy tylko studiów stacjonarnych, za studia niestacjonarne należy zapłacić.

Gdzie studiować prawo niestacjonarnie w Rzeszowie

Niestacjonarną naukę na studiach na kierunku prawo można rozpocząć na trzechuczelniach w Rzeszowie: na Uniwersytecie Rzeszowskim, Collegium Humanum - Szkole Głównej Menedżerskiej (filia w Rzeszowie) oraz w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Niestacjonarne studia w tym mieście są płatne we wszystkich uczelniach.

Dowiedz się więcej prawo w Rzeszowie studia niestacjonarne >

Ile kosztują studia niestacjonarne na prawie w Rzeszowie

Studia niestacjonarne na kierunku prawo w Rzeszowie są płatne we wszystkich szkołach wyższych, a cena za jeden rok akademicki wynosi od 4000 zł do 5700 zł. ceny - prawo Rzeszów >

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Niestety w Rzeszowie za studia niestacjonarne na prawie należy zapłacić. Bezpłatną naukę na tym kierunku oferuje jedna uczelnia publiczna (Uniwersytet Rzeszowski) w trybie stacjonarnym.

Pokaż wszystkie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Prawo Rzeszów studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Prawo Rzeszów studia stacjonarne

Prawo Rzeszów studia niestacjonarne

Prawo w Rzeszowie

Popularne kierunki prawnicze i administracja niestacjonarne w Rzeszowie

Jakie opinie mają studia na kierunku Prawo w Rzeszowie

Nic tak dobrze nie potwierdza renomy wybranego kierunku studiów, jak opinie studentów, które mogą ułatwić bądź skomplikować z założenia trudny proces decyzyjny świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Zastanawiasz się, jakie opinie mają studia na kierunku Prawo w Rzeszowie?

Alicja, studentka trzeciego roku Prawa w Rzeszowie, mówi:

„Przez bardzo długi czas nie mogłam się zdecydować, jaki kierunek studiów wybrać. Prawo początkowo wydawało mi się za trudne, a moje ambicje kilka lat wcześniej nie były zbyt duże. Ostatecznie jednak postanowiłam spróbować. Jest ciężko, jednak półmetek już za mną i na tę chwilę nie wyobrażam sobie nauki na innym kierunku. Dlaczego Rzeszów? Tutaj wszystko jest zwyczajnie lepsze.”

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 



#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia prawnicze wybrać

Co zdawać na maturze

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia