Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Obecnie większość uczelni ma swojej ofercie zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne, dzięki czemu każdy może wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb i codziennego trybu życia. Jednak decyzja ta powinna być w pełni przemyślana i podjęta po uprzedniej analizie wszystkich istotnych czynników. Dla osób stojących przed tego typu wyborem powstał poniższy artykuł, w którym przedstawiono wszystkie dostępne tryby nauczania.
Studia stacjonarne, dawniej zwane dziennymi są najczęstszym wyborem maturzystów, którym zależy na pełnym skupieniu się na nauce i zdobywaniu wykształcenia. W tym przypadku zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni, dzięki czemu można zachować większą regularność i tym samym efektywniej przyswajać materiał.
Plusem studiów stacjonarnych jest także fakt, że w przypadku uczelni publicznych są one w pełni darmowe. To sprawia, że każdy ma szansę zdobyć wyższe wykształcenie, bez względu na swój status materialny. Wybierając naukę na uczelniach niepublicznych trzeba się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów.
Jednak ten tryb kształcenia ma także swoje wady. Główną z nich jest niemożność pogodzenia nauki z pełnoetatową pracą zawodową. Oczywiście, jak pokazuje przykład wielu studentów nadal można podjąć pracę dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin i dopasować jej grafik do codziennych zajęć uczelnianych.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się w wybrane weekendy semestru od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studia niestacjonarne w trybie wieczorowym, który zazwyczaj jest takim tylko z nazwy, realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych i południowych, jak i wieczornych. Inną, równie ciekawą opcją kształcenia są studia online, które wykorzystują dedykowaną platformę e-learningową, co pozwala na większą mobilność i możliwość nauki z dowolnie wybranego przez siebie miejsca. Warto pamiętać, że wybrane warsztaty praktyczne wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek lekarski w Rzeszowie, przyszli studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym są przede wszystkim skierowane do osób, którym zależy na połączeniu nauki z pełnowymiarową pracą zawodową. Dzięki podjęciu pracy zarobkowej można uzyskać większą niezależność finansową i tym samym w pełni się usamodzielnić już w trakcie trwania studiów. Co więcej, weekendowy tryb nauczania umożliwia realizacje drugiego kierunku kształcenia w trybie dziennym. Należy jednak zaznaczyć, że ta powyższa forma kształcenia wymaga poświęcenia więcej czasu na samodzielną nauką i powtarzanie materiału, niż ma to miejsce w przypadku studiów stacjonarnych.
Największą wadą studiów niestacjonarnych jest konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr nauki, co dla wielu osób może być dużą przeszkodą. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez konkretną uczelnie, a wszystkie niezbędne informacje znajdują się na jej oficjalnej stronie internetowej.
Zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne mają swoje wady i zalety. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji, maturzyści powinni kierować się swoimi preferencjami i potrzebami. Przed przystąpieniem do rekrutacji warto rozważyć następujące kwestie:
Jednym z ważniejszych wyznaczników są możliwości finansowe, które to wpływają na ostateczną decyzję. Dlatego też uczelnie coraz częściej decydują się na wprowadzenie atrakcyjnych promocji czy możliwości płatności ratalnej, co dla wielu przyszłych studentów jest dużym ułatwieniem.
Sprawdź