Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Potrzebna opiekunka do dziecka? A może przedszkolanka? Nauczycielka nauczania przedszkolnego? Aby oficjalnie i zgodnie z prawem wykonywać takie zawody, należy ukończyć studia pedagogiczne.
W związku z zapotrzebowaniem na osoby kompetentne do podjęcia profesjonalnej opieki nad najmłodszymi, uczęszczającymi do różnorakich placówek oświatowych, większość polskich uczelni postanowiło zaoferować przyszłym studentom możliwość podjęcia studiów na kierunku pedagogika.
W Łodzi możliwe jest to na Uniwersytecie Łódzkim oraz uczelniach niepublicznych, takich jak: Społeczna Akademia Nauk, Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania, Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności, Uczelnia Nauk Społecznych, Polska Akademia Otwarta, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Pedagogiczna czy Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu – wybór jest spory, a różnorodność przedmiotów wykładanych przez poszczególne uczelnie z pewnością umożliwi odnalezienie się na tym kierunku każdemu.
1. Studia
W umysłach wielu postronnych ludzi, niemających bezpośredniego doczynienia z tym obszarem wiedzy, powstaje dosyć krzywdzące wyobrażenie absolwentki studiów pedagogicznych, podejmującej pracę jako nauczycielka nauczania początkowego, gdzie jest w stanie wpajać podstawową wiedzę zawartą jedynie w podręcznikach.
Stereotyp ten powstał być może dlatego, że wielu absolwentów pedagogiki rozpoczyna swoją karierę zawodową od pracy w szkołach. Jednak nieprawdą jest, że posiadana przez nich wiedza ogranicza się jedynie do treści zawartych w podręcznikach dla dzieci.
Studia pedagogiczne to ciężka praca, wykształcająca ogromne pokłady empatii i ucząca umiejętności prawidłowej współpracy nie tylko z najmłodszymi, ale również dorosłymi członkami naszej społeczności. Podstawy psychologii, które każdy przyszły pedagog musi zagłębić, uczą mechanizmów funkcjonowania ludzkiego organizmu ze szczególnym uwzględnieniem sfery emocjonalnej, co daje doskonałe obsadzenie w kanonach nauk społecznych, których opanowanie jest niezbędne do pracy z ludźmi, a zwłaszcza dziećmi.
Pedagogika to nie tylko teoria – studenci najczęściej już pod koniec pierwszego roku nauki stają przed koniecznością odbycia określonej liczby godzin praktyk w wybranych przez siebie placówkach. Pozwala to ukształtować w jednostce przekonanie o słuszności wyboru studiów pedagogicznych, daje wstępny podląd na przyszłe życie zawodowe oraz uświadamia o trudności wynikających z pracy z dziećmi pochodzącymi z tak zwanych trudnych środowisk.
Nie bez znaczenia jest również nauka podstaw filozofii, rozwijającej myślenie przyczynowo – skutkowe oraz uświadamiającej o obowiązujących na przestrzeni lat wzorców wychowawczych powielanych przez ludzi z poszczególnych obszarów kulturowych.
Przed rozważeniem studiów na jednym z najbardziej popularnych kierunków studiów w Łodzi warto uświadomić sobie, że zakres kształcenia oferowany przez ten kierunek obejmuje nie tylko przedmioty ściśle związane z szeroko pojmowaną pedagogiką.
Studenci pedagogiki uczą się także o rozwoju człowieka w ciągu całego życia, z uwzględnieniem wpływów wychowawczych oraz środowiskowych na proces kształcenia osobowości. Nie obce są im także wykłady uświadamiające różne sposoby życia, umiejętności i deficyty oraz różne drogi zmierzające ku przezwyciężaniu szeroko pojętych trudności.
Studia pedagogiczne w Łodzi przygotowują do pracy z ludźmi w bardzo różnymi wieku – starszymi, młodszymi, jak i z naszymi rówieśnikami. Pedagogika to życiowa dziedzina nauki, która stara się znaleźć odpowiedź na trudne pytania o naturę człowieka, który żyje tu i teraz, w przeciwieństwie do psychologii, która zgłębia wnętrza, historie, udoskonala systemy poznawcze i emocjonalne.
Dzięki studiom pedagogicznym poznacie tajniki terapii pedagogicznej, która ukierunkowana jest na wspieranie harmonijnego rozwoju dzieci, rozwoju rodziców, którzy często gubią się w nowej roli oraz pomoc w szlifowaniu umiejętności komunikacyjnych, których działanie jest niezbędne w każdej rodzinie.
►►
Pedagogika to również kierunek dla sportowców, którzy myślą o przyszłej karierze trenerów, warto połączyć studia pedagogiczne z pasją i aktywnością fizyczną. Oprócz tego w Łodzi, podczas studiów pedagogicznych, zgłębiać będziecie tajniki andragogiki i gerontologii, czyli nauk o procesach kształcenia, uczenia się dorosłych oraz nauk o procesach starzenia się.
Studia te mają również wiele wspólnego z twórczością i artystycznym sznytem! Edukacja przez sztukę to kierunek dla przyszłych plastyków-nauczycieli oraz arteterapeutów. W Łodzi niezwykle prężnie rozwija się Katedra pedagogiki twórczości, która próbuje opisać fenomen artystycznej duszy!
Jakie przedmioty brane są pod uwagę
W związku z tym, że chętnych na podjęcie studiów pedagogicznych nie maleje, a wręcz przeciwnie – rok rocznie wszystkie łódzkie uczelnie oferujące możliwość kształcenia na tym kierunku toną w zgłoszeniach aplikacyjnych. Popularność kierunku sprawia, że progi punktowe, od których przyjmowani są studenci, są coraz wyższe, a to z kolei wiąże się z solidnym przygotowaniem do nauki przedmiotów wiodących na tym kierunku, aby wynik egzaminu maturalnego był zadowalający.
Kryteria przyjęć różnią się na poszczególnych łódzkich uczelniach. Na Uniwersytecie Łódzkim w procesie rekrutacji brane są pod uwagę dwa przedmioty podstawowe oraz jeden do wyboru. Z kolei o przyjęciu na uczelnie niepubliczne zazwyczaj decyduje kolejność zgłoszeń.
Proces rekrutacji
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, aby dostać się na studia pedagogiczne w Łodzi jest elektroniczna rejestracja. W ten sam sposób należy wstępnie przedstawić swoje wyniki maturalne, wpisując w odpowiednie rubryczki tabeli przypisanych im wartości procentowych z określonych przedmiotów.
Wymagane dokumenty
Kiedy już mamy pewność, że znaleźliśmy się na liście szczęśliwców, którzy od października będą mieli możliwość podjęcia studiów na kierunku pedagogika w Łodzi, pozostanie nam wykonanie kserokopii świadectwa maturalnego oraz dowodu osobistego. Niezbędne będzie również posiadania zdjęcia, o wymiarach określonych przez uczelnie do legitymacji. Następnie należy dostarczyć wydruki wraz z oryginałem matury oraz dowodem osobistym do wglądu komisji rekrutacyjnej wybranej wcześniej uczelni, a także, jeśli to konieczne, uiścić odpowiednią opłatę semestralną.
Dyplom pedagoga i co dalej? Przedszkole? Szkoła? Poradnia psychologiczno-pedagogiczna? W zależności od Waszych potrzeb i umiejętności, skierujecie się do takiej placówki, w której czuć będziecie, że wykonujecie odpowiedni zawód.
Bez powołania i wewnętrznej potrzeby pójścia w danym kierunku, z Waszej pedagogiki nic się nie uda wyrzeźbić. Dlatego zanim zaczniecie szukać pracy, skorzystajcie z ofert praktyk studenckich i staży, by przekonać się, czy obrana specjalizacja jest dla Was dobra. Po studiach pedagogicznych możecie szukać zatrudnienia nie tylko w dziale edukacja i wychowanie, ale również tych związanych z resocjalizacją, zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz zakrawających nieco o psychologię.
Absolwenci znajdują zatrudnienie we wszystkich branżach, które mają cokolwiek wspólnego z Human Resources i zarządzaniem zasobami ludzkimi. Znajomość ludzkiego życia i zachowania daje Wam niesamowite pole możliwości do wybrania zawodu, jaki będziecie wykonywać. |
Wiele osób zatrudnianych jest w organizacjach pożytku publicznego, w instytucjach zajmujących się animacją kultury czy organizacją eventów, kierowanych głównie do najmłodszych członków naszego społeczeństwa.
A skoro o dzieciach mowa – nikt chyba nie wyobraża sobie pedagoga, który nie nadawałby się do pracy z nimi. Jeśli tylko czujesz, że masz odpowiednie podejście do najmłodszych, a długie godziny spędzane w ich towarzystwie byłyby czystą przyjemnością dającą nowe spojrzenie na świat, to możesz rozważyć pracę w placówkach oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem żłobków, przedszkoli oraz szkół.
Ukończenie studiów pedagogicznych w Łodzi to dobry pomysł dla osób, które co nieco o sobie wiedzą i mają tak zwana samoświadomość – po co im taka wiedza i umiejętności współgrania z innymi. Ciekawą propozycją, z jaką możecie się spotkać w Łodzi na studiach pedagogicznych jest specjalność coachingowa, która prowadzi do bycia coachem – specjalność polecana osobom myślącym o wspieraniu dorosłych osób w samodoskonaleniu i pokonywaniu życiowych trudności.