Studia na kierunku Psychologia w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku Psychologia w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku Psychologia w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku Psychologia w Krakowie. Stacjonarnie czy niestacjonarnie – jaki tryb wybrać?

Studia stacjonarne.

Studia stacjonarne nazywane są także studiami dziennymi, ponieważ zajęcia w ich ramach odbywają się od poniedziałku do piątku i rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych, bądź przedpołudniowych. Stacjonarny tryb kształcenia posiada wiele zalet i określonych cech, które wpływają na to, że cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów.

Najważniejszym aspektem studiów stacjonarnych jest to, iż w uczelniach publicznych prowadzone są one bezpłatnie. Warto to podkreślić, gdyż za stacjonarną formę nauki w niepublicznych szkołach wyższych należy zapłacić.

Naturalnie, oprócz kwestii finansowej stacjonarny tryb kształcenia posiada więcej dogodności. Jedną z nich jest czas, który wykładowca może poświęcić na omówienie danego zagadnienia. Na studiach dziennych łatwiej o zadawanie licznych pytań, powtórki materiału, dłuższe dyskusje.

Czy studia stacjonarne posiadają zatem jakieś wady? Jeśli chcielibyśmy połączyć dzienną naukę z bardziej bądź mniej intensywnym życiem zawodowym, to może się to okazać nie lada wyzwaniem. Oczywiście, studia i pracę można pogodzić, choć pamiętać należy o tym, że studia psychologiczne wymagają dużego zaangażowania.

Studia niestacjonarne.

Studia niestacjonarne wybierają najczęściej ci, którzy realizują już jakieś plany zawodowe. W tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku oddają się obowiązkom związanym z pracą, a w weekendy uczęszczają na zajęcia na uczelni. Należy przyznać, że nie każdy jest w stanie łączyć funkcję pracownika i studenta, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze studiów niestacjonarnych warto zastanowić się czy damy sobie radę.

Oprócz nauki w soboty i niedziele, w przestrzeni studiów niestacjonarnych funkcjonują również studia wieczorowe, które podobnie do studiów dziennych realizowane są od poniedziałku do piątku. Co ważne, nie zawsze oznaczają odbywania zajęć wieczorem. Zdarza się, że studia te wieczorowymi są tylko nazwy, a zajęcia w praktyce prowadzone są przez cały dzień.

Mówiąc o studiach niestacjonarnych należy pamiętać o tym, iż są to studia płatne. Wszędzie. Każda uczelnia, zarówno publiczna jak i niepubliczna pobiera opłaty za niestacjonarną naukę.

Jak podjąć decyzję?

Zastanawiając się nad wyborem trybu kształcenia należy pamiętać o tym, że pod względem programu nauczania i jakości zdobywanego wykształcenia nie istnieją żadne różnice. Mówiąc wprost, Psychologia to Psychologia i nie ma znaczenia czy wiedzę w jej zakresie zdobywamy w tygodniu, czy w ramach weekendowych zjazdów. Różnice występują gdzie indziej, a związane są wyłącznie z formą nauki.

W naszych rozważaniach, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, iż studia niestacjonarne są odpłatne. Aby zarobić na czesne należałoby podjąć pracę, a nie każdy podołałby łączeniu obowiązków zawodowych z obowiązkami na uczelni.

Ponadto, studia niestacjonarne wymagają od studentów większej samodzielności. Z racji charakteru tej formy kształcenia studenci samodzielnie muszą opanować część materiału, czy też przebrnąć przez jakieś zagadnienie bez większego wsparcia wykładowcy. Naturalnie, nie jest to wada tych studiów, gdyż rozwija umiejętność zarządzania czasem oraz wyszukiwania i selekcjonowania informacji.

Jeśli niestraszna nam aktywność oraz intensywność, a na dodatek sytuacja finansowa pozwala nam na podjęcie studiów niestacjonarnych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką formę kształcenia wybrać. Natomiast, jeśli chcemy skupić się wyłącznie na nauce i skrupulatnie przechodzić przez wszystkie etapy z nią związane, to lepszym rozwiązaniem będą studia dzienne.

 

Sprawdź

Studia psychologiczne w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie

Psychologia w Krakowie

Studia w Krakowie

 

WSZYSTKO O KIERUNKU PSYCHOLOGIA - KRAKÓW

Komentarze (0)