Wzornictwo studia w Bydgoszczy
Wzornictwo - Bydgoszcz

1. Dla kogo ten kierunek

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak wiele przedmiotów, którymi się otaczasz, to wytwory zaprojektowane przez profesjonalistów, którzy myślą nie tylko o ich funkcjonalności, lecz także o stronie estetycznej? Dziś chcemy otaczać się rzeczami, które spełniają swoje podstawowe role, lecz także określają nasze upodobania i osobowości. Wybieramy nie tylko pięknie zaprojektowane ubrania, lecz także biżuterię, meble, czy chociażby flakony perfum. Możemy zatem powiedzieć, że wzornictwo idealnie oddaje ducha sztuki użytkowej.

Osoby, które zajmują na co dzień wzornictwem, czyli designem, powinny łączyć w sobie w cechy prawdziwych artystów i konstruktorów, dla których równie ważne jest piękno, ale i praktyczne wykonanie – zgodne z funkcją. Studia na kierunku wzornictwo przygotowują do wykonywania tego kreatywnego zawodu projektanta. Każdy, kto myśli o ich rozpoczęciu, powinien wykazywać ponadprzeciętne uzdolnienia plastyczne, lecz także pewne zainteresowanie przedmiotami ścisłymi, bowiem to one wprowadzają w tajniki projektowania.

 

2. Gdzie studiować

Studia w Bydgoszczy na kierunku wzornictwo umożliwia Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Uczelnia ta kształci najlepszych specjalistów, którzy w przyszłości posiadać będą rozbudowaną wiedzę z zakresu projektowania. Ten ośrodek akademicki obrał profil nauczania inżynieryjnego, jest on jednak wzbogacony o treści artystyczne, pozwalające na rozwój unikatowych predyspozycji. Edukacja na tej uczelni ma zatem przede wszystkim ścisły wymiar.

 

3. Praca po studiach

Wzornictwo we współczesnym świecie odgrywa niebagatelną rolę, dlatego też jego absolwenci bez problemu powinni znaleźć pracę, która będzie odzwierciedleniem ich ambicji i wykształcenia. Studia w Bydgoszczy przygotowują do podejmowania różnego rodzaju aktywności związanych z projektowaniem i wytwarzaniem przedmiotów użytkowych.

Oprócz tego kompetencje absolwentów tego kierunku sięgają znacznie dalej, zajmują się oni bowiem także projektowaniem dużo większych przestrzeni. Osoby, które ukończyły studia na kierunku wzornictwo mogą znaleźć ciekawe zatrudnienie w agencjach reklamowych, designerskich, czy biurach projektowanych. Profesjonalni designerzy mogą także podejmować współpracę z teatrami, czy nawet wytwórniami filmowymi. Studia na kierunku wzornictwo przygotowują także do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, której celem będzie świadczenie różnego rodzaju usług z zakresu projektowania użytkowego.

 

4. Program studiów

Program kształcenia na studiach takich jak wzornictwo ma wyjątkowo interdyscyplinarny charakter. Wiedza i umiejętności pasjonatów designu muszą oscylować wokół dwóch potężnych dziedzin – z jednej strony są to nauki ścisłe, a z drugiej – zagadnienia artystyczne. Studenci wzornictwa poznają przede wszystkim różne odmiany projektowania:

 • przestrzeni;
 • scenografii;
 • różnego rodzaju przedmiotów użytkowych.

 

Kierunki studiów takie jak wzornictwo mają przede wszystkim praktyczny wymiar. Studenci uczestniczą w ćwiczeniach warsztatowych z zakresu:

 • malarstwa;
 • rzeźby;
 • rysunku;
 • projektowania graficznego.

 

Tylko dzięki praktycznemu wymiarowi nauki pasjonaci designu są w stanie zagwarantować sobie nie tylko pełen rozwój intelektualny, lecz także artystyczny. Kształcenie na uczelni, która ma przede wszystkim techniczny charakter, przybiera jeszcze inną formę. Otóż studenci, którzy po zakończeniu edukacji na kierunku wzornictwo, otrzymają tytuł inżyniera, będą poznawać zagadnienia związane z materiałoznawstwem, chemicznym modelowaniem, czy z architektonicznym projektowaniem tekstyliów.

Studenci wzornictwa poznają także teoretyczne aspekty projektowania związane z szeroko rozumianą historią sztuki i wąskim znaczeniem wzornictwa, które w naszej cywilizacji odgrywa niebagatelne znaczenie od momentu, kiedy to człowiek zajął się wzornictwem i wytwarzaniem ceramiki, biżuterii, czy chociażby narzędzi pracy.

Kierunki studiów w Bydgoszczy takie jak wzornictwo uczulają swoich studentów przede wszystkim na cały cykl funkcjonowania produktu. Liczy się bowiem nie tylko sam projekt, lecz także użytkowanie oraz możliwości związane z recyklingiem. Dlatego też na tym kierunku niezwykle ważnym przedmiotem jest materiałoznawstwo, ponieważ dobranie odpowiednich tworzyw pozwala na czerpanie bardzo dużych korzyści także na ranie świadomego i ekologicznego funkcjonowania przedmiotów.

 

 

Warto wiedzieć przed rekrutacją

Studia na kierunku wzornictwo mogą być niezapomnianą przygodą życia dla osób, które nie boją się intelektualnych i artystycznych wyzwań. To wymagający profil kształcenia, więc zastanów się, czy jesteś w stanie mu podołać. By uniknąć rozczarowań w przyszłości, zastanów się:

 • Czy twoje uzdolnienia plastyczne wybijają się na tle innych?
 • Czy interesują cię nowinki ze świata projektowania i designu?
 • Czy jesteś osobą kreatywną, która ma mnóstwo pomysłów na twórcze gospodarowanie przestrzeni?
 • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie jest ci obca?

 

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to możesz śmiało zacząć przygotowywać się do wzięcia udziału w rozbudowanej procedurze rekrutacyjnej. Pamiętaj o tym, by swoje przygotowania zacząć odpowiednio wcześnie, ponieważ oprócz doskonałych wyników, jakie otrzymasz podczas egzaminów maturalnych, będzie się liczyć także sprawdzian wstępny z twoich predyspozycji artystycznych. Przedmioty, jakie uwzględnia rekrutacja, są wyjątkowo różnorodne. Musi się pośród nich na pewno znaleźć: matematyka oraz język obcy nowożytni, a oprócz tego do wyboru – historia, historia sztuki, WOS, geografia, czy nawet fizyka lub chemia. Zastanów się, który z nich przyniesie ci najwięcej korzyści podczas przyszłej nauki.

W przypadku rekrutacji na studia artystyczne, niebagatelne znaczenie odgrywa sprawdzian wstępny. W Bydgoszczy ma on dwuetapowy charakter:

 • pierwszy etap obejmuje sprawdzian z rysunku;
 • drugi etap obejmuje sprawdzian z wyobraźni przestrzennej.

 

Swoje przygotowania zacznij odpowiednio wcześnie, by zaprezentować się od jak najlepszej strony. Nie zapomnij również o uiszczeniu wszystkich niezbędnych opłat rekrutacyjnych, ponieważ to od nich zależy, czy twoja kandydatura w ogóle będzie uwzględniana. Gdy już znajdziesz się na listach osób przyjętych, będziesz musiał dostarczyć do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów – zdjęcia do legitymacji, skany dowodu oraz świadectwo maturalne.

 

 

Praca po studiach 

Studia na kierunku wzornictwo stworzone są dla osób, które nie boją się zawodowych wyzwań. Kształcenie na tym kierunku oferuje bardzo wiele fascynujących aktywności, ale trzeba mieć świadomość, że jest to na ogół praca dynamiczna, kreatywna i w zmieniających się warunkach. Absolwenci wzornictwa mogą liczyć na bardzo intersujące zatrudnienie w:

 • biurach projektowych;
 • agencjach reklamowych;
 • firmach konstrukcyjnych;
 • teatrach;
 • wytwórniach filmowych;
 • galeriach sztuki itd.

 

Ponadto każda firma, która profesjonalnie zajmuje się wytwórstwem, może podejmować trwałą współpracę z profesjonalnymi designerami, ponieważ to oni projektują takie przedmioty, które spełniają nie tylko swoje podstawowe funkcje, lecz także cieszą nasze oczy. Dziś chcemy się otaczać przede wszystkim pięknymi i estetycznymi rzeczami, które odzwierciedlają nasze upodobania. A zadaniem designerów jest spełnianie naszych oczekiwań wobec funkcjonowania przedmiotów w naszym życiu.

Większość absolwentów studiów na kierunku wzornictwo decyduje się jednak na założenie własnej działalności gospodarczej, ponieważ daje ona bardzo duże możliwości zawodowego rozwoju. Designerzy mają wtedy szansę na realizację indywidualnych projektów i marzeń o własnym, dochodowym biznesie.

WSZYSTKO O KIERUNKU WZORNICTWO - BYDGOSZCZ

Komentarze (0)