Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia psychologiczne w Krakowie możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Kraków, jako jeden z najbardziej popularnych ośrodków akademickich w Polsce, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentom, którzy chcieliby także rozwijać równolegle swoją karierę zawodową. Studia niestacjonarne dają taką możliwość, jednak wtedy zwiększa się zakres pracy własnej studenta, bowiem musi on część materiału teoretycznego przyswajać we własnym zakresie, ponieważ program studiów stacjonarnych i zaocznych musi obejmować takie same zagadnienia.
Uczelnie w Krakowie mają w swojej ofercie bardzo ciekawe programy studiów psychologicznych, tak by wykształcić najbardziej kompetentnych specjalistów. Zatem z jakimi przedmiotami będą się stykać studenci podczas całego toku kształcenia? Osoby, kształcące się na studiach psychologicznych, będą dogłębnie poznawać różne odmiany psychologi: psychologię poznawczą, psycholingiwstykę, czy neuropsychologię. Czas trwania nauki obejmuje także poznawanie wielorakich patologii, występujących w obrębie zdrowia psychicznego.
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
Studia na kierunku psychologia w Krakowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
5. Program studiów i przedmioty
Kształcenie teoretyczne na tym kierunku przebiegać będzie równolegle do kształcenia praktycznego, zatem studenci będą uczestniczyć w szeregu ćwiczeń i warsztatów, które będą kształcić ich kompetencje z zakresu diagnostyki i pomocy psychologicznej. Psycholog to osoba, która obdarzona jest szczególnym zaufaniem społecznym. Jednak mogą liczyć na nie jedynie te osoby, które dysponują wszechstronną wiedzą i umiejętnościami, a wszystko to zapewnią swoim studentom uczelnie w Krakowie. Program studiów musi obejmować zagadania interdyscyplinarne takie jak anatomia człowieka, czy podstawy socjologii, ponieważ to znacznie wpłynie na kompetencje przyszłych absolwentów.
Ponadto, studia psychologiczne w Krakowie oferują swoim studentom szereg specjalizacji, które będą rozwijać już konkretne umiejętności. Studenci mogą wybierać spośród specjalizacji takich jak:
Oczywiście to tylko kilka atrakcyjnych przykładów specjalizacji na kierunku psychologia, które oferują uczelnie w Krakowie. Każdy z ośrodków akademickich przygotowuje swoją autorską ofertę. Dzięki temu studenci mogą wybrać to, co interesuje ich najbardziej. Dzięki temu w przyszłości będą mogli realizować się z sukcesami, robiąc to, co o czym od zawsze marzyli.
Jaką wiedzę teoretyczną otrzymają studenci podczas całego cyklu kształcenia? Ich kwalifikacje będzie obejmować doskonała znajomość różnego rodzaju nurtów i teorii psychologicznych. Taka wiedza stanowi podstawę każdego działania praktycznego psychologa. Przyszli absolwenci tego kierunku muszą znać historię nauki, jaką psychologia, muszą doskonale orientować się we wszystkich aspektach związanych z ochroną zdrowia psychologicznego człowieka. To aspekty niezbędne, które będą wykorzystywane w przyszłej pracy.
Wiedza psychologów to tylko jedna część ich wykształcenia. Drugą i równie ważną część stanowią ich umiejętności. Dobry psycholog posiada wysokie zaufanie społeczne, a to wynika z jego umiejętności współpracy z pacjentem. Oczywiste jest, że psychologowie muszą cechować się dużą spostrzegawczością, empatią, otwartością i chęcią niesienia pomocy. To niejednokrotnie duchowi przewodnicy, którzy dbają o psychiczny rozwój i harmonię swoich klientów.
Studia psychologiczne to jeden z tych kierunków, który od wielu lat cieszy się wyjątkową popularnością. Jednak warto podkreślić, że nie są to studia odpowiednie dla wszystkich. Przed przystąpieniem do procesu rekrutacji warto, abyś odpowiedział sobie na kilka dodatkowych pytań:
Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to znaczy, że być może studia na kierunku psychologia są stworzone właśnie dla ciebie.
Proces rekrutacji i studia
Jednak postawą twojego działania powinna być świetna orientacja w wymogach rekrutacyjnych, które obowiązują na uczelniach w Krakowie. Bowiem tylko jak najlepsze wyniki z egzaminu maturalnego mogą sprawić, że zostaniesz przyjęty na wymarzone studia. Przedmioty rekrutacyjne można podzielić na ogół na kilka grup, które są różnie punktowane. Do przedmiotów punktowanych najwyżej zalicza się przede wszystkim język angielski oraz matematykę. W puli przedmiotów dodatkowych znajdują się: biologia, chemia lub historia. Oczywiście, im więcej przedmiotów zdasz na poziomie rozszerzonym, tym większa szansa, że z powodzeniem dostaniesz się na studia na kierunku psychologia.
Jeżeli lubisz się uczyć i osiąganie dobrych wyników w nauce nie stanowi dla ciebie problemu, to warto, abyś rozważył wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Bycie jej laureatem lub finalistą znacznie zwiększy twoje szanse na dostanie się na studia. W przypadku studiów psychologicznych warto rozważyć olimpiady takie jak:
Ostatnim etapem rekrutacji jest na ogół terminowe dostarczenie wszystkich dokumentów. Także, jeżeli twoje nazwisko zasili już listy osób przyjętych, to nie możesz spocząć na laurach. Zorientuj się, jakie dokumenty musisz dostarczyć w pierwszej kolejności, tak by zachować swoje miejsce. Na ogół w pierwszej kolejności należy przynieść zdjęcia do legitymacji, świadectwo maturalne oraz skany dowodu osobistego. To pakiet podstawowych dokumentów, które pozwolą przygotować twój profil studenta.
Absolwenci studiów psychologicznych w Krakowie nie powinni martwić się o przyszłe zatrudnienie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest skończenie jednego najbardziej prestiżowych kierunków. Drugim jest wybranie na studia najpopularniejszego miasta akademickiego, które zawsze budzi uznanie. Przyszli psychologowie mogą zatem ubiegać się o stabilne zatrudnienie w różnego rodzaju ośrodkach ochrony zdrowia, szpitalach, czy jednostkach podstawowej opieki zdrowotnej. W zależności od ukończonej specjalizacji psychologowie mogą prowadzić terapie, zajęcia, dedykowane dla: