Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kierunki studiów w Krakowie mają w swojej ofercie studia pedagogiczne, które możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Zastanów się, który z nich odpowiadać będzie bardziej twoim potrzebom. Studia dzienne mają charakter regularnych spotkań podczas tygodnia – wtedy studenci dysponują wolnymi weekendami, a znaczną część materiału teoretycznego poznają na zajęciach.
Oczywiście, nie zwalnia to ich z samodzielnej pracy w domu, jednak jest jej znacznie mniej niż podczas studiów zaocznych. Bowiem tryb niestacjonarny charakteryzuje się tym, że zjazdy naukowe odbywają się na ogół podczas sobót i niedziel. To doskonała opcja dla osób, które równolegle rozwijają swoją karierę zawodową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że studia zaoczne są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek
Studia I stopnia (licencjackie)
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
5. Program studiów i przedmioty
Jak wygląda program studiów na kierunku pedagogika? W zależności od uczelni, czy wybranej specjalności, może on się różnić. Jednak studentów musi obejmować blok zajęć wspólnych, podczas których poznawać będą podstawowe zagadnienia związane z pedagogiką.
Przedmioty te stanowią niezbędne minimum, by móc rozwijać swoje kształcenie kierunkowe. Studia pedagogiczne nie mogą mieć bowiem wyłącznie ogólnego charakteru. Zatem każda z osób, która decyduje się rozpocząć studia w Krakowie na tym kierunku, musi określić, w jaką stronę chciałaby rozwijać swoje umiejętności pedagogiczne. Wybór specjalizacji jest niezwykle różnorodny. Studenci mogą wybierać spośród takich specjalizacji jak:
Oczywiście to tylko kilka przykładów, ale już ich przedstawienie pokazuje, że w zależności od wybranej specjalizacji, studenci będą kształcić trochę inne kompetencje. Dobry pedagog każde swoje działanie opiera bowiem na specjalistycznej wiedzy z zakresu wielu dziedzin humanistyczno-społecznych.
Wiedza pedagoga stanowi niezbędny filar w rozwoju jego kariery naukowej. Jednak sama wiedza nie wystarczy, by móc z sukcesami realizować się w tej niewątpliwie wymagającej dziedzinie. Dużo znaczenie mają umiejętności i cechy. Możemy do nich zaliczyć empatię, tolerancję, otwartość, wrażliwość na krzywdę innych, chęć niesienia pomocy, umiejętność współpracy w grupie, przenikliwość i analityczność. Dobry pedagog musi łączyć w sobie wszystkie te elementy. W innym przypadku nigdy nie będzie mógł w pełni rozwinąć się zawodowo.
Pedagogika to kierunek niezwykle popularny. Z niewiadomych względów wybierają go także osoby niemające żadnych predyspozycji do tego, by w przyszłości móc realizować się z sukcesami w tym zawodzie. Pedagogika to tak naprawdę kierunek, który wymaga ogromnego zaangażowania, pasji, czy nawet powołania – a jak wiadomo, nie jest one dane każdemu. Zatem zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie studiów na kierunku pedagogika, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:
Czy w kręgu twoich zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z psychologią i filozofią?
Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, oznacza to, że możesz śmiało pomyśleć na złożenie swojej aplikacji na jedną z krakowskich uczelni. Jednak zanim to zrobisz, jak najlepiej przygotuj się do egzaminu dojrzałości.
Proces rekrutacji i przedmioty
Zastanawiasz się, jakie przedmioty powinieneś zdawać na maturze, by dostać się na studia na kierunku pedagogika? Przedmiotem, do którego musisz przygotować się wybitnie dobrze jest język polski – to on punktowany jest najwyżej. Zatem nie wystarczy, że zdasz go dobrze na poziomie podstawowym. Musisz w swoich planach maturalnych zawrzeć zdawanie go na poziomie rozszerzonym. Oprócz języka polskiego możesz wybierać spośród przedmiotów takich jak: język obcy nowożytni, historia, WOS, historia sztuki, filozofia, czy nawet matematyka i biologia. One stanowią drugą grupę przedmiotów rekrutacyjnych. Do każdej grupy przypisana jest określona liczba punktów, przez którą mnożony jest wynik egzaminu. Na listach osób przyjętych znajdą się oczywiście te osoby, które zdobyły jak największą liczbę punktów.
Jeżeli lubisz poszerzać swoją wiedzę i nie ograniczasz jej do niezbędnego minimum to możesz pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Jeżeli będziesz jej finalistą lub laureatem to będziesz mieć niemalże zapewnione miejsce na studiach. W przypadku pedagogiki możesz wybierać spośród olimpiad takich jak:
Oczywiście to tylko przykłady – możliwości jest bardzo dużo. Pamiętaj, że gdy już pomyślnie przejdziesz proces rekrutacji, to musisz też terminowo złożyć wszystkie niezbędne dokumenty. W pierwszej kolejności będą to najprawdopodobniej: zdjęcia do legitymacji, skany dowodu osobistego oraz świadectwo maturalne.