Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia stacjonarne nazywane są także studiami dziennymi. Charakteryzują się tym, że zajęcia w ich ramach odbywają się w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku i rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych. Taki tryb wyróżnia się również tym, że studenci mają więcej czasu na pytania, wyjaśnianie wątpliwości, czy też dłuższe dyskusje z wykładowcą.
Studia dzienne możemy porównać do uczęszczania do szkoły i odbywania lekcji. Jest to jeden z czynników, który brany jest pod uwagę przez kandydatów na studia. Nie chcąc zmieniać pewnego schematu nauki i wykonywania obowiązków, decydują się właśnie na tryb stacjonarny, znany między innymi ze szkoły średniej.
Co jeszcze wiemy o studiach stacjonarnych? W uczelniach publicznych są one bezpłatne.
Studia niestacjonarne dzielą się na wieczorowe i zaoczne, choć w przypadku Fizjoterapii w Krakowie znacznie łatwiej odnaleźć kształcenie w tej drugiej formule. Studia zaoczne polegają na uczęszczaniu na zajęcia w weekendy – soboty i niedziele albo piątki, soboty i niedziele. Dni poświęcane na zajęcia nazywane są zwykle zjazdami i organizowane są zazwyczaj co dwa tygodnie.
Studia zaoczne charakteryzują się zupełnie innym wymiarem zajęć w porównaniu ze studiami dziennymi. Z racji innej intensywności, ten tryb kształcenia opiera się na znacznej samodzielności studentów, którzy część obowiązującego materiału muszą przyswoić indywidualnie.
Co jeszcze wiemy na temat studiów niestacjonarnych? Są to studia płatne. Zarówno w uczelniach publicznych, jak i niepublicznych szkołach wyższych. Ile kosztują? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż nie istnieje jeden cennik opłat za studia. Wysokość czesnego to indywidualna decyzja każdej uczelni.
Zastanawiając się nad tym, która forma kształcenia będzie dla nas najlepsza należy sprawdzić, czy wybrana uczelnia takowy wybór oferuje. Zdarza się bowiem, że niektóre kierunki dostępne są wyłącznie w jednym trybie i zazwyczaj jest nim tryb stacjonarny.
Jeśli dokładnie sprawdziliśmy i upewniliśmy się, że możemy wybierać między stacjonarnym a niestacjonarnym trybem, to musimy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Co zrozumiałe, część kandydatów wybiera naukę w formie stacjonarnej i to nie tylko z racji pewnej wygody, ale z faktu, iż w uczelniach publicznych ten tryb kształcenia jest bezpłatny. Dzienną formę nauki mogą wybrać także te osoby, które chcą przechodzić przez studia w trybie zapamiętanym ze szkoły średniej, czyli uczęszczając na zajęcia od poniedziałku do piątku, a weekend przeznaczając na odpoczynek bądź ewentualną powtórkę przed trudniejszymi zajęciami.
Studia zaoczne najczęściej wybierają osoby, które próbują zarobić na swoje utrzymanie bądź przynajmniej na opłacenie kształcenia. Pogodzenie studiów dziennych z mniej bądź bardziej intensywną pracą zawodową jest dość trudnym zadaniem, choć wcale nie niemożliwym do wykonania. Wymaga po prostu większych nakładów energii i wytrwałości.
Sprawdź