Program studiów i przedmioty
Fizjoterapia to kierunek o wyjątkowo rozbudowanym charakterze. Program tych studiów przewiduje przedmioty poświęcone zarówno biomedycznym podstawom fizjoterapii, jak i ogólnym zagadnieniom społeczno-psychologicznym czy klinicznym aspektom tej dziedziny.
W programie studiów na kierunku fizjoterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
anatomia prawidłowa;
-
biochemia i biofizyka;
-
patologie ogólne;
-
dydaktyka fizjoterapii;
-
socjologia niepełnosprawności i rehabilitacji i wiele innych.
W trakcie nauki studenci zyskują szereg umiejętności praktycznych, niezbędnych do poprawnego wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Przyszli specjaliści szkolą się w zakresie m.in. kinezyterapii, terapii manualnej czy masażu leczniczego.
Przedmioty związane z fizjoterapią obejmują wiele szczegółowych zagadnień, między innymi:
Aby uzyskać jak najbardziej rzetelne wykształcenie, potrzebna jest jeszcze dobrze dobrana specjalizacja. Może to być przykładowo:
-
fizjoterapia i masaż w sporcie;
-
terapia manualna z diagnostyką i korektą wad postawy.
Nabywane umiejętności
Fizjoterapia to kierunek, na którym studenci dowiadują się, jak utrzymywać ciało w zdrowiu, jak je leczyć w przypadku chorób oraz jak pracować z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Fizjoterapeuci dzięki swoim zdolnościom gotowi są m.in. do pomagania w utrzymywaniu lub przywracaniu sprawności psychoruchowej człowieka. Studenci poznają tajniki ludzkiego ciała oraz przebieg wielu chorób – uczą się także tego, jak im zapobiegać oraz jak je leczyć z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi oraz specjalistycznej aparatury.
Absolwenci fizjoterapii przygotowani są do udzielania profesjonalnych świadczeń zdrowotnych. W trakcie nauki studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie m.in. diagnostyki funkcjonalnej, planowania i wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych oraz prowadzenia działań na rzecz profilaktyki zdrowia. Fizjoterapeuci dzięki nabytym kompetencjom stanowią wszechstronnie wykształconych specjalistów, którzy zdolni są do koordynowania procesem powrotu pacjenta do zdrowia.
Absolwenci tego kierunku mogą szukać zatrudnienia m.in. na stanowiskach, które wymagają uprawnień do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Dzięki temu fizjoterapeuci mają szansę rozwinąć swoją karierę zawodową np. w: publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, ośrodkach gimnastyki korekcyjnej, ośrodkach rehabilitacyjno-wychowawczych, zakładach pracy chronionej, podmiotach gospodarczych prowadzących działalność prozdrowotną czy placówkach sportowych.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek fizjoterapia w Krakowie
Solidna wiedza z biologii, chemii, matematyki i fizyki to baza, na której budować można sukces na studiach z fizjoterapii w Krakowie. Dobra znajomość tych dziedzin to przede wszystkim podstawa niezbędna do podejścia do egzaminów maturalnych, które muszą być zdane bardzo dobrze, by myśleć o studiach z fizjoterapii. To ze względu na wysoki poziom reprezentowany przez kandydatów na ten kierunek w Krakowie.
Najlepiej jest więc iść na fizjoterapię po liceum ogólnokształcącym o profilu matematyczno-fizycznym, bądź biologiczno-chemicznym. Bez problemu na studiach z fizjoterapii w Krakowie powinni odnaleźć się także absolwenci klas medycznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku fizjoterapia w Krakowie są trudne
Fizjoterapia w Krakowie to kierunek dla miłośników anatomii. Ze względu na złożoność ludzkiego ciała, fizjoterapeuta nie ma łatwych warunków pracy. Musi wiedzieć jak zapobiegać i leczyć urazy setek różnych mięśni. Nauka anatomii w połączeniu z innymi zajęciami z nauk biologicznych czy medycznych, może naprawdę dać w kość.
Od fizjoterapeutów wymaga się nie tylko obszernej wiedzy biologicznej, ale także umiejętności socjologicznych, które są podstawą do przyszłej pracy z pacjentami. Poza przedmiotami ogólnymi na studentów czeka szereg zajęć o charakterze specjalistycznym. Swoją wiedzę utrwalają podczas praktyk zawodowych w szpitalach, klinikach czy gabinetach fizjoterapeutycznych.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na fizjoterapii w Krakowie
Studia te wymagają od swoich studentów różnych umiejętności. Przede wszystkim, polegają one na zdolnościach związanych z rozumieniem przedmiotów o charekterze ścisłym. Poziom trudności poszczególnych zajęć jest jednak uzależniony od indywidualnych predyspozycji. W przypadku studiów z fizjoterapii trudne mogą okazać się przedmioty, które wybiegają poza charakter tej specjalizacji i skupiają się na medycynie ogólnej, biomechanice czy fizjologii.
Przedmiotem, który najczęściej zmusza studentów do zarywania nocy jest jednak anatomia. Jest to podstawa dla codziennej pracy fizjoterapeuty, dlatego też poziom wymaganej wiedzy jest bardzo wysoki.
Czy studia na kierunku fizjoterapia w Krakowie to studia z przyszłością
Fizjoterapeuci to specjaliści, którzy zajmują się usprawnianiem ludzkiego ciała. Pracują z osobami, które uległy urazom i ich celem jest powrót do aktywności i zdrowia fizycznego. Fizjoterapeuci pracują także z osobami niepełnosprawnymi. Nietety różnego rodzaju kontuzje cały czas będą się przytrafiały ludziom. Coraz częściej spędzamy także czas w pozycjach niekorzystnych dla naszego kręgosłupa. Właśnie ze względu na to fizjoterapia ma przyszłość.
Absolwenci fizjoterapii w Krakowie mogą pracować w placówkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, klubach sportowych czy otworzyć własny gabinet. Aby być dobrym fizjoterapeutą, najlepiej robić to z zamiłowania. W tej dziedzinie ważne jest także stałe dokształcanie się.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na fizjoterapię w Krakowie
Fizjoterapia nie jest najbardziej obleganym kierunkiem na krakowskich uczelniach. Mimo to, trudno dostać się na ten kierunek. To przez wysoki poziom wiedzy i dobre wyniki z matury kandydatów wybierających fizjoterapię. To sprawia, że tylko najlepsi maturzyści mogą myśleć o studiach na tym kierunku.
Pewne miejsce na fizjoterapii mogą mieć za to osoby, które są laureatami i finalistami olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego z biologii, chemii lub języka angielskiego. W tym przypadku wynik zdanej matury nie ma znaczenia, bo osoby te zdobywają maksymalną liczbę punktów rekrutacyjnych.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku fizjoterapia w Krakowie jest matematyka
Fizjoterapia w Krakowie to kierunek studiów, który złożony jest z przedmiotów, które skupiają się na naukach biologicznych i medycznych. W programie można natknąć się między innymi na anatomię, fizjologię czy biomechanikę. Siatkę przedmiotów uzupełniają zajęcia, na których kształtowane są umiejętności praktyczne. Mimo swojego ścisłego charakteru, studia te nie mają zajęć z matematyki. Ponadto matematyka nie jest także częścią składową żadnego z wykładanych przedmiotów. Można się z nią spotkać jedynie przy liczeniu punktów z egzaminu.
Czy warto iść na studia z fizjoterapii
Fizjoterapia należy do obszaru studiów medycznych, co podpowiada że jest kierunkiem perspektywicznym, jak również należy do wymagających, ponieważ proces kształcenia prowadzony jest w systemie jednolitych studiów magisterskich, obejmujących pięć lat nauki. Fizjoterapia jest kierunkiem skierowanym do osób, które interesują się zdrowym stylem życia, sportem, aktywnością fizyczną, i które same mogą pochwalić się nienaganną kondycją fizyczną.
Sprawdź czy warto iść na studia